BLDC, Çift Statorlu, Su Soğutmalı Motor Sökümü _ Bugün Ne Sökelim? -161-#bldc #m

Başlatan elekTRofizikci, 29 Mayıs 2022, 14:34:36

elekTRofizikci

BLDC, Çift Statorlu, Su Soğutmalı Motor Sökümü _ Bugün Ne Sökelim? -161-
Merhaba arkadaşlar. Bu bölümde sizlere, yüksek lisans tezi çalışmaları sırasında incelemiş olduğum, şuan geri dönüp baktığımda incelediklerimden çok sıradışı bir motoru göstermek istiyorum. 2017 de sökmüşüm aslında ama arşivde kalmış. İlgilenenlere iyi seyirler dilerim. BLDC motorlarla ilgili ve elektrikli araçlarla ilgili daha çok videoya Elektrikli Araçlar oynatma listesinden ulaşabilirsiniz. Herkese selamlar. #bldchubmotor #bldcmotor
https://www.youtube.com/watch?v=w1RE0ClzYIM

"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

İnsanlar 3'e ayrılır : 1 - Sayı saymayı bilenler , 2 - Sayı saymayı bilmeyenler.  Bu da matematik öğretmeni bir arkadaşımın meslekte yeniyken öğrendiği esprilerden.

Su ya da hava soğutmalı demek yerine sıvı soğutmalı diye özellikle belirtmek lazım  acemi arkadaşların kafasında yanlış yer edinmesin.

Kabloların dış yalıtkanlarından aslında ne olduğu belliydi. Ya termik anahtar yada termik sensör. 2 uçlu enkoder olmaz daha bunun beslemesi var. Yön belirleme için 3. ucu var.

Rotorun dönmemesinin sebebi motor freni uygulaması. Enerji kesilince konum korunsun diye böyle birşey düşünmüşler diye düşünüyorum.

marecrisium

Rotorun dönmeme nedeni rulmanlar çıktıktan sonra mıknatısların statora yapışmış olması olabilir. Stator mengene ile sabitlenirse rotor çıkarılabilir.

BLDC motorlarda Hall effect sensör yerleşimi ilginç bir konu. Dikkatli ayarlanmaz ise motordan ciddi akımlar geçebilir ve sürücü kısmı bozabilir.

apsis

Axial Flux PMSM motordur kendisi. Yüksek tork istenen yerlerde kullanılır. Tork ripple'ları çok yüksektir. Soğutulmazsa 2 dk'da ateş gibi oluyorlar.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

z

Alıntı yapılan: Sozuak - 30 Mayıs 2022, 08:55:54İnsanlar 3'e ayrılır : 1 - Sayı saymayı bilenler , 2 - Sayı saymayı bilmeyenler.  Bu da matematik öğretmeni bir arkadaşımın meslekte yeniyken öğrendiği esprilerden.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com