Drone motoru icin surucu tasarimi

Başlatan z, 31 Mayıs 2022, 14:26:29

z

Drone, model helikopter, ucak  vs icin hazir satilan fircasiz motor suruculerinin semasi varmi?

Mos surucu vs secmek yerine hazir kartlarda neler yapmislar bilmek istiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

ex_machina

Ben bir kaç tane markalı ve markasız(üzerinde hiç etiket yok, makaron takıp geçmişler) ESC incelemiştim. 
Maliyeti düşürmek için her şeyden kısmışlar. İş görmeyeceğini düşündüğüm için şema çıkarmakla uğraşmadım.
Ama bir tanesini(Hobbywing skywalker 3S 40A ESC) genel hatlarıyla tanımlayabilirim;

- MCU olarak 8051 tabanlı sil-f330 kullanmışlar.

- 5V çıkışı için, 3 tane UTC78D05 lineer regülatör paralel bağlanmış. 3.3V için ise D2950-33 LDO kullanılmış.

- 12 adet 83T03GH mosfet kullanılmış(her kolda iki paralel mosfet var).

- Akım kontrölü yok. Akım ölçmek için hiçbir şey yok! Çıkış kısa devre olursa geçmiş olsun.

- Mosfet sürücü olarak hazır entegre kullanmamışlar. Bunun yerine low-side için totem-pole, high side için ise totem-pole + bootstrap kullanmışlar. Mos sürmek  için kullanılan transistörlerin kodunu okuyamadım.

- Sensörsüz sürüş için dirençlerle "virtual ground" oluşturulmuş. Virtual ground ve faz gerilim bölücü çıkışları doğrudan MCU'ya gidiyor.
MCU'da sadece bir tane analog komparatör var. Büyük ihtimalle bu kompatörün ref girişine virtual ground'u, diğer girişine de fazları bağlamışlar. Komparatör girişindeki MUX yardımıyla bir sonraki bemf zero-cross hangi faza gelecekse, o faz komparatöre bağlanıyor. Böylece tek komparatörle işi çözmüşler diye düşünüyorum.

- Motoru ilk kalkışta çok sirkeliyor. İlk kalkış yumuşak değil. E tabi bu durum dronlar için çok da sorun değil.

triyak

z

Tamamdir. Maliyeti dusurmek icin gate suruculeri nasil yapmislar merak ediyordum.

Verdiginiz semadaki yapi ust moslari suruyorsa ben de aynini kullanacagim.

31 Mayıs 2022, 17:34:06
Yok yok olmaz. Bu adamlar pwm ile akim kontrolu yapmamislar. Moslar bir kac yuz hz ile suruldugu icin mos drivera gerek kalmamis. Ben 20..30Khz ile surecegim surucu cip kacinilmaz.

frat

Genelde P ve N kanal kullanıyorlar ve gate driver kullanmıyorlar, mosfetleri de paralelleyerek yüksek akımlara ulaşıyorlar..
Gate driver kullanılan modellerde ise IR21** serisi gate driverları sıkça görüyorum sanırım çinde yeterince ucuzlar. Bir de Drone ESC'lerinde Fortior Tech marka yine Çin/Taiwan bir gate driver ve mosfet grubunu kullanıyorlar. Örneğin: Fd6288 ve Fd6288q.

Bu ESC konusunda işini hakkıyla yapan en iyi firma ise Advanced Power Drives: https://powerdrives.net/ Üst seviye drone ve benzer fırçasız kontrol işlerinde bayağ popülerler.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

z

Malzeme fiyatlari o kadar ucmus ki maliyeti minimumda tutacak tasarima yoneldim.
Daha once hic drone motoru icin surucu yapmadim. Suruculerin akim degerleri dehset. 20A, 30A den bahsediliyor.

Ben motoru pcb kazimada kullanmak uzere kullanacagim. Dolayisi ile cok buyuk torka ihtiyacim yok.
Bu nedenle motoru 24v ile calistiracagim ve faz akimlari 4A olacak sekilde surecegim. En dusuk maliyeti de L298 cipini kullanmakta buldum.

Ote yandan KV 2400 olan bir motoru 20 bin rpm de dondurebilirmiyim bilemiyorum. Bunca belirsizlik icinde pcb cizimine basladim.

Bu evlilige itirazi olan varsa ya simdi konussun ya da sonsuza kadar sussun.

z

Drone motorlarini pervanesiz sekilde son surat cevirdiginizde ne kadarlik akimlarla karsilasiyorsunuz?