HS-311 Servosuna Alternatif Servo

Başlatan mfurkan7, 31 Mayıs 2022, 14:52:38

mfurkan7

Herkese merhabalar,
Elimde maksimum 5-7N'a cikan nominalde 3.5N civarinda calisan bir cekme sistemi var. Yükü yerden yukari, servonun cikis milinin merkezinden 4.5cm. uzaktaki bir kol ile servoyu yukari hareket ettirerek kaldiriyorum. Sistem günde maksimum 100-150 defa belli araliklarla(min.:2dk) kullanilacak. Sistemim 5-10 sene calissin istiyorum. 6V'luk 1600mAh'lik CRP2 pil kullandim. Bu sistemde servo olarak HS-311 kullanmistim ancak HS-311 datasheetine baktigimda 30-35Ncm tork verdigini gördüm. Bu da beni alternatif servo arayisina itti. Sizin öneriniz nedir? Alternatif bildiginiz servolar ya da tork konusunda önerileriniz var midir?

mfurkan7

Herhangi bir yorumu olan var midir?

ex_machina

Hassas pozisyon kontrolü yoksa redüktörlü dc motor iş görebilir.

https://www.robotzade.com/urun/12v-30-rpm-37mm-reduktorlu-dc-motor

Mesela Linkteki motorun 30d/dk'da 16kg-cm tork uyguluyor. Motor 12 volt ile çalıştığı için araya boost konvertör koyman gerekecek.

mfurkan7

Hocam,
Konum kontrolü olarak bir başlangıç pozisyonu var. Sonrasında yükü yukarı çekiyor. En son olarak da yükü aşağı itip ana ilk pozisyonuna getiriyor ama en son itme gücü çok düşük 1.5N'dan az. Servo motor için 100-150 lira civarında bir bütçem var.

sezgin05

mfurkan7

Hocam selam,
1 kilodan fazla yük kaldirmayacagim. 25kg'lik servo fazla gelir bana. Mümkün olan en uygun ve kaliteli ürünle HS-311'i degistirmek istiyorum.