Resimdeki devre elamanı

Başlatan secretagent, 01 Haziran 2022, 08:16:21

secretagent

Merhana resimdeki SG 92 yazan kompanentin datasheet ine ulaşamadım. Diode benziyor ama özelliği nedir bulamadım. Yardımcı olur musunuz

power20

Bence TVS diyod tur. Bunlar tek yön veya çift yön olur. Yüksek gerilim durumunda kısadevre olurlar. Varistörden daha hızlı çalışır. Farklı olarak aşırı gerilimde hemen yanar. Kısmi iletim neredeyse yoktur. 

hkn_blt

Alıntı yapılan: Kılıç - 01 Haziran 2022, 08:36:20Bence TVS diyod tur. Bunlar tek yön veya çift yön olur. Yüksek gerilim durumunda kısadevre olurlar. Varistörden daha hızlı çalışır. Farklı olarak aşırı gerilimde hemen yanar. Kısmi iletim neredeyse yoktur.
Ölçtüğümde kısa devre görünüyor. Arabamın kilit ve cam mekanizmasının kartında var ve arabanın kapı ve camı çalışmıyor. Yerine normal diode kullanabilir miyim?

01 Haziran 2022, 08:41:04
Ayırca arabanın aküsü bitiyor kendi kendine. Araştırdığımda bu kart bozulunca bitiriyormuş aküyü. Dediğiniz gibi kısa devre olduğu için akü bitiyor galiba

Sozuak

Bakmanız gereken kod SG olan.  93 üretimle ilgili kodlama.

SMAJ120A

Üzerinde çizgi var yani tek yönlü olandan alacaksınız. Çizgi olmasaydı sonu CA olandan alacaktınız.

https://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/s/m/smaj_littelfuse.pdf

Bu da datasheet. Tablodan SG yazan modeli bulun kılıfınız SMA tipi

Diyodu çıkartıp aracı çalıştırmadan kartı deneyebilirsiniz. Aracın motoru çalışırken kullanmayın diyeceğim de aynı hatta diğer devrelerde de bu tip korumalar mevcut. Bir yere kadar çalışır. Riske girmeyin derim anlık gerilim sıçramaları uzun hatların öbür ucundaki tvslerin bu kartı korumasına yetmeyebilir.

secretagent

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Haziran 2022, 08:58:21Bakmanız gereken kod SG olan.  93 üretimle ilgili kodlama.

SMAJ120A

Üzerinde çizgi var yani tek yönlü olandan alacaksınız. Çizgi olmasaydı sonu CA olandan alacaktınız.

https://www.s-manuals.com/pdf/datasheet/s/m/smaj_littelfuse.pdf

Bu da datasheet. Tablodan SG yazan modeli bulun kılıfınız SMA tipi

Diyodu çıkartıp aracı çalıştırmadan kartı deneyebilirsiniz. Aracın motoru çalışırken kullanmayın diyeceğim de aynı hatta diğer devrelerde de bu tip korumalar mevcut. Bir yere kadar çalışır. Riske girmeyin derim anlık gerilim sıçramaları uzun hatların öbür ucundaki tvslerin bu kartı korumasına yetmeyebilir.
Elimde tvs diod yok yerine zener taksak olur mu? Ölçü aleti diod kademesinde kontrol ettiğimde kısa devre gösteriyor. Normal buzzer modunda bakınca ötmüyor.

Sozuak

Varistör var mı? TVS kadar hızlı olmaz ama iş görür. Zener hiç denemedim fakat tvslerin absorbe etme gücü zenerden çok yüksek. Olası durumda zener kısadevreye düşer hele hele düşük güçlü ise.

hkn_blt

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Haziran 2022, 09:33:32Varistör var mı? TVS kadar hızlı olmaz ama iş görür. Zener hiç denemedim fakat tvslerin absorbe etme gücü zenerden çok yüksek. Olası durumda zener kısadevreye düşer hele hele düşük güçlü ise.
Diyotu söktüm yerinden öyle taktım araca yine çalışmadı. Araştırdım biraz kronikmiş passatlarda işlemcisi yanıyormuş. Mecbur yenisini alcaz görünüyor. İşin ilginç yanı bu kart bozulunca aracın aküsünü bitirmesi.

Sozuak

İlginç neden olsun sürekli enerji alır kısadevre yada arıza olunca sürekli akım çeker. 12 Volt hattını bulup ölçebilirsiniz. Enerjilendirip ısınan devre elemanı var mı bakın. Bizim insanımız hemen işlemci yanmış der işin içinden çıkar.

Devrede sadece  foto verdiğiniz kısımda 3 tane var. Diğer yerlerde de kısadevre olmuş eleman var mı araştırın. Yoksa size pahalıya malolacak gibi hele WV ise  :)

drak61

@Sozuak çok haklısınız buna benzer bir durum aracın immobilizer da meydana gelmişti. TVS diyot kısa devreye düşmüştü. sorunu TVS diyot yerine hat geriliminin biraz üzerinde bir zener takarak çözmüştüm

hkn_blt

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Haziran 2022, 09:56:19İlginç neden olsun sürekli enerji alır kısadevre yada arıza olunca sürekli akım çeker. 12 Volt hattını bulup ölçebilirsiniz. Enerjilendirip ısınan devre elemanı var mı bakın. Bizim insanımız hemen işlemci yanmış der işin içinden çıkar.

Devrede sadece  foto verdiğiniz kısımda 3 tane var. Diğer yerlerde de kısadevre olmuş eleman var mı araştırın. Yoksa size pahalıya malolacak gibi hele WV ise  :)
Ayneen öyle aküyü bitirmesin çalışmasada olur. Söktüm zaten bakalım takip etcem aküyü :)
Çıkması zor bulunuyor bitane buldum o bile 1700TL istiyor.