Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ESP32 flash download tool

Başlatan mr.engineer, 04 Haziran 2022, 22:33:57

mr.engineer

Merhaba mevcut projede elimizdeki esp32s2 model modüle program atmak için ESP flash download tool'u kullanıyoruz, fakat Secure Boot aktif iken program atılmıyor. ESP'ye sorduğumuzda ESP32S2 modeli için desteklemediğini söyledi. Şu an komut satırından atıyoruz fakat bunu tüm PC'lerden yapmak için hepsine Python, pip ve esptool kurmak gerekiyor ve ilgili komutları yazdıktan sonra program atılıyor. Bu da üretimde kullanmak için biraz uğraştırıcı ve zaman kaybettirici bir şey.

Acaba flash download tool'a benzer basit bir programı oluşturmak zor bir iş mi? Daha önce benzer bir durumla karşılaşan oldu mu? Bu işi kolay bir şekilde halletmenin yolu var mı?

foseydon

hocam programi da yazsaniz yine bir suru kurulum ve ek dosya lazim olacak. ayrica programi yazmak icinde bir suru dokuman okumaniz gerekecek.

programlar indirin. bir tane script yazin, otomatik kursun.  hatta programi da otomatik yukleyen bir tane daha yazin. tum isi otomatize edin. linux kullandiginiz farzediyorum, bash scripting diye aratin cikar. linux icin powershell var veya wsl yukleyip onun uzerinde yine bash script ile halledebilirsiniz.

mr.engineer

Alıntı yapılan: foseydon - 05 Haziran 2022, 09:46:18hocam programi da yazsaniz yine bir suru kurulum ve ek dosya lazim olacak. ayrica programi yazmak icinde bir suru dokuman okumaniz gerekecek.

programlar indirin. bir tane script yazin, otomatik kursun.  hatta programi da otomatik yukleyen bir tane daha yazin. tum isi otomatize edin. linux kullandiginiz farzediyorum, bash scripting diye aratin cikar. linux icin powershell var veya wsl yukleyip onun uzerinde yine bash script ile halledebilirsiniz.

Tek bir setup dosyası haline getirip ESP'nin kendi flash tool'unu yapmak zor diyorsunuz yani.
Linux'da script yazmaya bakayım. Peki bunu otomatik hale getirince Windows'da çalıştırabilecek miyim? Yani üretimde onlarca PC'ye yüklenecek. Bunlar da Windows olacak.

foseydon

Alıntı yapılan: mr.engineer - 05 Haziran 2022, 12:15:46Tek bir setup dosyası haline getirip ESP'nin kendi flash tool'unu yapmak zor diyorsunuz yani.
Linux'da script yazmaya bakayım. Peki bunu otomatik hale getirince Windows'da çalıştırabilecek miyim? Yani üretimde onlarca PC'ye yüklenecek. Bunlar da Windows olacak.

hocam windows wubsystem for linux adinda bir uygulama var. windows altinda full linux isletim sistemi calistirabiliyorsunuz. bu sekilde kullanmazsaniz, butun calisma windows uzerinde yapilacaksa, o durumda windows'un kendin scripting dili var. powershell diye geciyor. ona bakabilirsiniz. bu script dilleri tam olarak bu gibi amelelikleri otomatize etmek icin tasarlanmis seyler zaten. oturup flash yukleme programi yazmaktan daha kolay olur diye dusunuyorum.

mr.engineer

Hocam bir sorun da şu var yalnız.
Python, pip, pyserial uygulamalarını sadece yüklüyorum. Python setup indirdikten sonra kurulumu yapıyorum. Pip ve pyserial kurmak için önce Pythoni enviroment variables üzerinden tanımlamam gerekiyor. Bu tanımlama işlemi script yazarak yapılabiliyor mu?

brandice5

foseydon

Alıntı yapılan: mr.engineer - 05 Haziran 2022, 22:17:40Hocam bir sorun da şu var yalnız.
Python, pip, pyserial uygulamalarını sadece yüklüyorum. Python setup indirdikten sonra kurulumu yapıyorum. Pip ve pyserial kurmak için önce Pythoni enviroment variables üzerinden tanımlamam gerekiyor. Bu tanımlama işlemi script yazarak yapılabiliyor mu?

yaparsin hocam. sen bu programlari gui ile mi kuruyorsun? https://chocolatey.org/ diye bir site var, direk komut satirindan istedigin programi kurmani sagliyor. 1 tane daha vardi aklima gelmedi. tabi bu windows ortami icin.

linux kullaniyorsan isin daha kolay zaten. apt install ile hepsini yuklersin, ENV degiskenlerini de .bashrc dosyasina yazdirirsin. olur biter.

06 Haziran 2022, 00:28:10
ha bi not daha duseyim. gui tarzi seyleri otomatize etmek icin https://robotframework.org/ diye birsey var.

ali.f

Alıntı yapılan: mr.engineer - 05 Haziran 2022, 22:17:40Hocam bir sorun da şu var yalnız.

Merhaba,
Python'ı yüklerken "Add Python 3.x to PATH" işaretlerseniz environment variables'a eklenmiş oluyor. Sanırım kurulurken seçilmediği için eklenmemiş.
Pip zaten kuruluyor.
Pyserial'i internet olmadan da yükleyebilirsiniz. .whl uzantılı dosyayı indirdikten sonra dos/powershell komut satırından pip install pyserial.whl yazarak kurabilirsin. Aynı şekilde esptool'un whl dosyasını indirdikten sonra da kurabilirsin.

mr.engineer

Alıntı yapılan: foseydon - 06 Haziran 2022, 00:27:25yaparsin hocam. sen bu programlari gui ile mi kuruyorsun? https://chocolatey.org/ diye bir site var, direk komut satirindan istedigin programi kurmani sagliyor. 1 tane daha vardi aklima gelmedi. tabi bu windows ortami icin.

linux kullaniyorsan isin daha kolay zaten. apt install ile hepsini yuklersin, ENV degiskenlerini de .bashrc dosyasina yazdirirsin. olur biter.

06 Haziran 2022, 00:28:10
ha bi not daha duseyim. gui tarzi seyleri otomatize etmek icin https://robotframework.org/ diye birsey var.

Hocam script olayını anladım galiba. Enviroment variables'i script dosyasında ayarlayabiliyoruz. Phyton'i kurduktan sonra bu batch dosyasını çalıştırıp hem enviromentlari ayarlayarak hem de pip ve pyseriali yükleyecek.
Bunu kullanacak PCler Windows olacak. Linuxa gerek yok sanırım. Bir de linuxda bu scripti yazıp Windows da çalıştıramayiz galiba.

06 Haziran 2022, 16:19:34
Alıntı yapılan: ali.f - 06 Haziran 2022, 08:21:08Merhaba,
Python'ı yüklerken "Add Python 3.x to PATH" işaretlerseniz environment variables'a eklenmiş oluyor. Sanırım kurulurken seçilmediği için eklenmemiş.
Pip zaten kuruluyor.
Pyserial'i internet olmadan da yükleyebilirsiniz. .whl uzantılı dosyayı indirdikten sonra dos/powershell komut satırından pip install pyserial.whl yazarak kurabilirsin. Aynı şekilde esptool'un whl dosyasını indirdikten sonra da kurabilirsin.
Pip otomatik kurulmadı Python kurduktan sonra kuruyorum pip'i

ali.f

Alıntı yapılan: mr.engineer - 06 Haziran 2022, 16:18:06Hocam script olayını anladım galiba. Enviroment variables'i script dosyasında ayarlayabiliyoruz. Phyton'i kurduktan sonra bu batch dosyasını çalıştırıp hem enviromentlari ayarlayarak hem de pip ve pyseriali yükleyecek.
Bunu kullanacak PCler Windows olacak. Linuxa gerek yok sanırım. Bir de linuxda bu scripti yazıp Windows da çalıştıramayiz galiba.

06 Haziran 2022, 16:19:34Pip otomatik kurulmadı Python kurduktan sonra kuruyorum pip'i

Linux'ta scriptler Windows'ta Batch dosyaları olarak anılıyorlar. Mesela esp32programla.cmd ismi verilmiş bir dosyayı tüm progrsmların kopyalandığı dizine kaydet. Dosya içinde

pip install pyserial.whl
pip install esptoll.whl

yazıyor olsun. Esp32programla.cmd dosyasına tıkladığınızda pyserial ve esptool paletini kurmuş olur.

Pip kurulmuyorsa eski bir python versiyonu kullanıyorsunuz sanırım. Özel bir nedeni yoksa son sürüm python kurarsanız pip de içinde gelecektir. Kurarken "Add python 3.x to path" i de işaretlemeniz gerekiyor.

İlave olarak esptool paketini tüm bağımlılıklarıyla beraber exe dosya haline getirebilirsiniz. Anahtar kelime "pyinstaller".
pip install pyinstaller yazarsanız kurulur. Sonrasında esptool paletini exe yaparsınız. Böylece diğer PC lerde python ve paketlerini kurmadan esptool u çalıştırabilirsiniz.

foseydon

Alıntı yapılan: mr.engineer - 06 Haziran 2022, 16:18:06Hocam script olayını anladım galiba. Enviroment variables'i script dosyasında ayarlayabiliyoruz. Phyton'i kurduktan sonra bu batch dosyasını çalıştırıp hem enviromentlari ayarlayarak hem de pip ve pyseriali yükleyecek.

06 Haziran 2022, 16:19:34Pip otomatik kurulmadı Python kurduktan sonra kuruyorum pip'i

windows ve linux icin script dili farkli. o yuzden olmaz. ama mantik ayni.

birde dedigim gibi, hem linux hem windows'ta calissin diyorsaniz windows icinde WSL kullanabilirsiniz. windows altinda linux calistirmanizi sagliyor bu siste.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/install

mr.engineer

Sadece .bat dosyası ile hallettim. Teşekkürler herkese

sadogan

Alıntı yapılan: mr.engineer - 07 Haziran 2022, 22:11:57Sadece .bat dosyası ile hallettim. Teşekkürler herkese
Mahsuru yoksa .bat ile nasıl yaptığınıza örnek verebilirmisiniz.

mr.engineer

Alıntı yapılan: sadogan - 08 Haziran 2022, 12:35:55Mahsuru yoksa .bat ile nasıl yaptığınıza örnek verebilirmisiniz.

Hocam aşağıdaki linke bakabilirsiniz örnekler var. Windows cmd'ye yazdığınız komutları aynen yazıp çalıştırabiliyorsunuz. Sadece şuna dikkat edin bazı komutları çalıştırmak için admin izni istiyor. Bunun için de .bat dosyasının kısayolunu oluşturup, o kısayol dosyasının özelliklerine girip "runs as an administrator" seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.
Benim yazdığım da sadece bir enviroment variable set ediip bir iki program çalıştırıyor. Daha detaylı şeyler de yazılıyor ama bilgim yok. Windows'un dökümanlarını inceleyebilirsiniz.

https://www.windowscentral.com/how-create-and-run-batch-file-windows-10

ali.f

Alıntı yapılan: mr.engineer - 07 Haziran 2022, 22:11:57Sadece .bat dosyası ile hallettim. Teşekkürler herkese

.bat uzantısını .cmd olarak da yazabilirsiniz.

.bat ile .cmd farkı için