MCU fiyatlarına indirim mi gelmiş?

Başlatan mehmet, 06 Haziran 2022, 17:16:06

mehmet

Aradaki yedi farkı bulunuz...

https://gorsuelektronik.com/microcontroller

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

muhendisbey

Dip kılıf olması bana çıkma olduğunu düşündürdü. SMD olursa anlamak kolay fakat DIP kılıfta soketle kullanılmışsa ufak bir içe eğrilik ve bacaklarda çizik olması dışında anlamak zor.

2. el MCU da hiç kullanılmaz değildir fakat eeprom uygulaması yaparken dikkatli olmak gerekli. Bir de code protection aktif olmuşsa bir işe yaramaz. Böyle çıktığında ürünün arkasında durup değiştirmesi ya da para iadesi yapması gerekli.

Çakma desem, çakmanın bile bu fiyat yakınına uğradığını sanmam.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mehmet

Firma fiyatları değiştirmeyi unutmuş.
Sabah 16F619 aldım 15 adet, 9.91₺ den.
Biraz önce sebepsiz iptal edildi.
Daha sonra fiyatlara baktım; 111.66₺
olarak güncellenmiş.
 8-)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

power20

Alıntı yapılan: muhendisbey - 06 Haziran 2022, 18:37:32code protection aktif olmuşsa bir işe yaramaz. 
Silip kullanırsınız. Sıfır mcu gibi.

06 Haziran 2022, 19:39:30
Alıntı yapılan: mehmet - 06 Haziran 2022, 18:53:43Firma fiyatları değiştirmeyi unutmuş.
...sebepsiz iptal edildi.
 8-)
Bu vakaları sık göreceğiz artık.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Kılıç - 06 Haziran 2022, 19:38:26Silip kullanırsınız. Sıfır mcu gibi.

Denemiştim olmadı. Bazı MCU'larda kod koruması en yüksek seviyeye getirilirse ne silinir ne de yüklenir. Programlayıcı fiziksel olarak sigortaları yakıyor diye biliyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

power20

PIC Flash MCU ları silinir güvenle kullanılır (sanırım bir kaç bin kere mümkün).  Yanacak durum yok
20 sene kadar önce bunu bilmediğim için  onlarca flash mcuyu çöpe atmıştım.

muhendisbey

12F serisindeydi kod korumasını kaldıramadım. Klon pickit kullanmaktan kaynaklıydı belkide.

Yanma dediğimiz çipten dumanlar tütmesi değil. Program hafızası bölgesinde bulunan ince bir yolun elektrik sinyaliyle bilinçli olarak koparılması sayesinde tekrar yazma, okuma gibi eklemlerin engellenmesi.

canbulut

çok pahalanmış mcular. yeni arkadaslar nasıl yetiştirecek kendini bu fiyatlarla bilmiyorum

power20

Alıntı yapılan: muhendisbey - 07 Haziran 2022, 00:33:14tütmesi

12F veya başka seride kod korumayı kaldırmak? Kodu okumak? Bu, korsanlık,  ayrı bir iş. Belki yapabilirsiniz.

Pogramlayıcı ile korumalı mcu  silme hep vardır. Kolayca silinir yeniden program yüklenir. Resmi bir işlemdir. Özel beceri gerektirmez. Flash mcu böyle olur.

Erol YILMAZ

Forumdaki herkes kullanmadığı komponentler için makul bir fiyat biçerek listelese çok iyi olur, Tam zamanıdır...

ahmetbudak

Bu sitede aşağıdaki ürün için fiyatı sproductize edilmiştir diye bir ibare var bu ne demek?
https://gorsuelektronik.com/index.php?route=product/search&search=Lm2576

muhendisbey

Alıntı yapılan: Kılıç - 07 Haziran 2022, 04:52:0212F veya başka seride kod korumayı kaldırmak? Kodu okumak? Bu, korsanlık,  ayrı bir iş. Belki yapabilirsiniz.

Pogramlayıcı ile korumalı mcu  silme hep vardır. Kolayca silinir yeniden program yüklenir. Resmi bir işlemdir. Özel beceri gerektirmez. Flash mcu böyle olur.

Niye her sözümü bir tarafa çekmek için cımbızlıyorsunuz anlamıyorum. Mesajımda silme işleminin olmadığını söylememe rağmen halen olur, bu böyledir diyorsunuz.
Hayatımda ilk defa kod yazmıyorum. TI MSP, TI Stellaris/Tiva, Microchip PIC, STM32, Atmel gibi bir çok MCU markasında programlama yaptım. Merak ediyorsanız FPGA'de programladım.

Belki programlayıcıdandır silinmedi diyorum üstteki mesajımda.

Ben kodu çekeyim kopyalayayım mı dedim?
Bana satıcı 2. el MCU satmış, ben de hex kodunu yükleyemedim. Niye hemen korsanlığa yoruyorsunuz? İyi misiniz, sorunlarınız mı var?

Sozuak

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 07 Haziran 2022, 08:11:30Bu sitede aşağıdaki ürün için fiyatı sproductize edilmiştir diye bir ibare var bu ne demek?
https://gorsuelektronik.com/index.php?route=product/search&search=Lm2576

Sayfa kodlamasından kalan bir kod parçası, syntax bozulunca görünür olmuş

power20

@muhendisbey, korumalı işlemcinin programlanamayacağına inanıyorsunuz gibi geldi sizi ikna etmek istiyorum kötü bir niyetim yoktu

argelojik

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 07 Haziran 2022, 07:37:52Forumdaki herkes kullanmadığı komponentler için makul bir fiyat biçerek listelese çok iyi olur, Tam zamanıdır...
Proje fazlası elimde 48 Adet Pic16F628A SOP18 bulunmaktadır. Hiç kullanılmamıştır. İlgilenenler mesaj yazarsa görüşebiliriz. Uygun fiyata vereceğim. 5-6 yıldır duruyor.Piyasanın yarı fiyatına verebilirim.