Isıtmalı lehim pompası

Başlatan yucatar, 18 Haziran 2022, 09:47:38

ex_machina

İkinci linkteki ürünü daha önce kullandım. Memnun kalmadım.

Aslında fikir güzel ama rezistans gücü yeterli değil. O yüzden ısıtma problemi var. Bu da aleti efektif bir şekilde kullanmanızı engelliyor.
Tuttuğunuz yerde plane varsa ısıtamıyor. Eğer lehim miktarı fazlaysa lehimi tam eritemediğinden ucu hemen tıkanıyor.
Ucundaki kaplama çabuk aşınıyor. Kaplama aşındıktan sonra lehimi eritmesi çok uzun sürüyor.

Cemre.

ZD915 kullanıyoruz, çok üst kalite bir ürün değil ama bir çok işimizi görüyor.
80W olması iyi, yedek uç ve yedek filtre alınırsa daha iyi olur.

Ersin

Seneler önce sarı siyah olana benzeyen almıştım , taktım fişe ısınsın ,test edecem bakalım nasıl çalışıyor , düğmeye bastım arkada olan pim gibi basılan kısım komple fırladı, tavana çarptı, sonrası ........   
Bir daha el sürmem bunlara.
Normal pompa ile ucunua takılan lastık var ,en iyi netice onunla aldım.

Okan AKÇA

Havyanizin gücü yüksek olursa normal pompayla çok rahat islerinizi görürsünüz. İs yerimizde weller ve hakko da normal  pompa ile bütün işlerimizi hallediyoruz.

power20

25 yıl kadar önce Philips pompa vardı. Piyasadan kalktı. Efsane ürün. Silikon ucu yalama oldu.  Ucuna yanmaz hortum takarak idare etmeye çalışıyorum o da pek tutmadı. Keşke bu pompadan 4..5 tane alsaydım. Ölene kadar kullanırdım .
Başka pompalar aldım. Hiç biri Philips pompa gibi olmadı.

triyak

Alıntı yapılan: Cemre. - 18 Haziran 2022, 19:00:07ZD915 kullanıyoruz, çok üst kalite bir ürün değil ama bir çok işimizi görüyor.
80W olması iyi, yedek uç ve yedek filtre alınırsa daha iyi olur.

Şirkette 3 adet var, üçü de atıl vaziyette duruyor. Sürekli tıkanmasının önüne nasıl geçtiniz?

muhendisbey

Solomon marka metal pompa var oldukça iyi çalışıyor. Öğrenciliğimde almıştım iş yerimde halen kullanıyorum. Arada içini açar temizler ve yağlarım. En güzel özelliği ise hiç elektrik harcamıyor 0 watt.

Şakası bir yana 30W'ın çok kullanışlı olabileceğini sanmıyorum. Bir de sıcaklık ayarı koysalar fena olmazmış. Sıcaklık ayarı olmayan havyalarda PCB'de pad kaldırmada bir dünya markasıyım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Endorfin35+

Alıntı yapılan: ex_machina - 18 Haziran 2022, 17:51:42İkinci linkteki ürünü daha önce kullandım. Memnun kalmadım.

Aslında fikir güzel ama rezistans gücü yeterli değil. O yüzden ısıtma problemi var. Bu da aleti efektif bir şekilde kullanmanızı engelliyor.
Tuttuğunuz yerde plane varsa ısıtamıyor. Eğer lehim miktarı fazlaysa lehimi tam eritemediğinden ucu hemen tıkanıyor.
Ucundaki kaplama çabuk aşınıyor. Kaplama aşındıktan sonra lehimi eritmesi çok uzun sürüyor.

Bu üründen bende kullanıyorum. Arkadaşın yorumları doğru ama yinede aldığıma pişman değilim. Yerine göre iş görüyor.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Sozuak

Bir taraftan bununla ısıtıp çekip öteki taraftan başka bir havya ile ek ısıtma yaparsanız iş görür yoksa 30W küçük ve az sayıda iş için anca  yeterli. Seri onarımlarda kullanmak için biraz daha profesyonel çözümler gerekiyor. Isıtma kısmı  kısa olmalı. Uzun olunca rezistans gövdesi, çekilen havanın etkisi ile çabuk donar atık lehim ve tıkar.

muhendisbey

PCB tipi ve pad'in büyüklüğü de önemli. Büyük terminallerde 30W ile lehimi eritmek işkence olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Endorfin35+

Ben çok katmanlı bir kartta bazen db25 söküp takmak zorunda kalıyorum.söküyorum ama çok kolay olmuyor. Siz olsanız nasıl sökerdiniz?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Sozuak

Kartın yerleşimi imkan veriyorsa sıcak hava ile konnektörü pcbden ayırıyorum. Şimdilik kalem havya ve lehim pompası ile tek tek delikleri açıyorum.

Endorfin35+

Kart önlü arkalı dolu. Smd elemanlar düşmeye başlıyor. Hava ile çok fazla ısıtamıyorum. Pompa delik içini temizlemiyor. Tam bir dert...

Çözüm olarak Kalem havyayı sonuna kadar açıyorum. Sonra bacaklar arasında bolca lehim eritip bir baştan diğer başa sürekli geziyorum. 1-2 dakika sonra soket kendini salıyor. Sonrasında delikler rahat temizleniyor.

muhendisbey

@Endorfin35+

Normalde eleman sökmek için havya uçları ve sıcak hava uçları var, onlardan kullanılması gerekir. durması gereken kısımlar maskelenir.
Diğer bir cihaz da kızılötesi lehimleyici. Bu eleman da eleman sök-tak için iyi bir cihaz.