Elektrolizin sıvı üzerindeki etkisi

Başlatan ACM, 09 Temmuz 2022, 21:41:17

alikeskinkilic

aklıma bir yöntem daha geliyor ama diğerlerinden biraz karışık gelebilir ama maliyetsiz kullanılan kap yalıtkan ise kapasitif ölçüm yapılabilir kabın en altından sıvıya temas eden bir elektrot ile sıvı teması olmayan kap dışında boyuna uzanan iletken bir bant ile sıvı doldukça doğru orantılı yükselen kapasite elde edilebilir bir lc metre ile ölçüm yapabilirsiniz
Hep meraktan

ACM

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 14 Temmuz 2022, 11:57:56aklıma bir yöntem daha geliyor ama diğerlerinden biraz karışık gelebilir ama maliyetsiz kullanılan kap yalıtkan ise kapasitif ölçüm yapılabilir kabın en altından sıvıya temas eden bir elektrot ile sıvı teması olmayan kap dışında boyuna uzanan iletken bir bant ile sıvı doldukça doğru orantılı yükselen kapasite elde edilebilir bir lc metre ile ölçüm yapabilirsiniz

Ölçüm malzemesi plastik şırınga. Probun birini alttan şırınganın çıkışından aldık diyelim , üst seviyeyi nereden ölçeceğiz ? Yani kapasitifin artı ve eksi uçları nereye gelecek onu yazsan düşecek. Yada ben anlamadım.
  Ben iki bakır ekeltrodu (bakırı zamanı gelince değiştireceğim , deneme amaçlı) 5 mm aralıkla yan yana şırıngaya daldırıyorum şu an.

alikeskinkilic

Alıntı yapılan: ACM - 14 Temmuz 2022, 14:44:14Ölçüm malzemesi plastik şırınga. Probun birini alttan şırınganın çıkışından aldık diyelim , üst seviyeyi nereden ölçeceğiz ? Yani kapasitifin artı ve eksi uçları nereye gelecek onu yazsan düşecek. Yada ben anlamadım.
  Ben iki bakır ekeltrodu (bakırı zamanı gelince değiştireceğim , deneme amaçlı) 5 mm aralıkla yan yana şırıngaya daldırıyorum şu an.
iki yöntem var ilki probun biri sıvı biri kap dışındaki metal şerit olur sıvı doldukça kapasite artar diğer yöntem ise daha hassas ki şudur kendileri toprak bağlantısı sıvı olacak kabın dışındaki metal bant örgüsü birbirine yakın ama temas emeyen metal olacak iki prob buraya bağlanacak(uygun yüzey şekli için kapasitif tochpad leri inceleyebilirsiniz bu arada pic 16f1930-9 arası seride kapasitif okuma yapılabiliyor kullanabilirsiniz)  sıvı yeterince elektrik iletkeni ise sorun olmaz kapasitör görevi görür sıvı doldukça yüzey alanı genişler kapasite artar tochpad  üzerinde parmağını gezdirdiğin etkiyi alabilirsin biraz programlama yapman gerekir
Hep meraktan

ACM

Alıntı yapılan: alikeskinkilic - 14 Temmuz 2022, 19:42:49iki yöntem var ilki probun biri sıvı biri kap dışındaki metal şerit olur sıvı doldukça kapasite artar diğer yöntem ise daha hassas ki şudur kendileri toprak bağlantısı sıvı olacak kabın dışındaki metal bant örgüsü birbirine yakın ama temas emeyen metal olacak iki prob buraya bağlanacak(uygun yüzey şekli için kapasitif tochpad leri inceleyebilirsiniz bu arada pic 16f1930-9 arası seride kapasitif okuma yapılabiliyor kullanabilirsiniz)  sıvı yeterince elektrik iletkeni ise sorun olmaz kapasitör görevi görür sıvı doldukça yüzey alanı genişler kapasite artar tochpad  üzerinde parmağını gezdirdiğin etkiyi alabilirsin biraz programlama yapman gerekir

Birinci yöntemi anladım sanırım.Peki akımı sıvıyamı dıştaki şeritemi vermemiz lazım ?  şu an deneyemiyorum.

İkinci yöntem benzer ama karışık biraz. Birinciyii yapabilirsem ikinci için bulurum seni merak etme :)

alikeskinkilic

açıkçası böyle bir toch prob denemedim o yüzden nasıl çalışacağını bilemem benim bahsettiğim işin teorik olarak çalışabilir olması kısmı. ilk tercihte hangi kablonun nereye takıldığı pek önemli olmaz sonuçta yaptığın kutupsuz bir kapasitör sonuçta da mikro işlemci ile şarj ve deşarj süresi hesaplanıp ölçüm yapılmalı ama ikincisinde önemli sıvı toprak olmak zorunda aynı telefon ekranına dokunan parmağın toprak olduğu gibi  ayrıca bunun için microchip in niş ürünleri de mevcut resmi sitesinden arayabilirsiniz
Hep meraktan

ACM

Tamam biraz çalışayım ne çıkacak bakalım sonuçta. Teşekkürler bilgi için.

ilyas KAYA

Ac neden sizi bu kadar zorladı? Minik bir trafo koyun onu da role yada ssr ile tetikleyin. Gıda işinde genelde ağırlık sensörü kullanılıyor.
Probu surekli tak çıkar zaten bakteri olacaktır üstünde. Problarin temizliği başınıza dert.

ACM

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 15 Temmuz 2022, 09:22:28Ac neden sizi bu kadar zorladı? Minik bir trafo koyun onu da role yada ssr ile tetikleyin. Gıda işinde genelde ağırlık sensörü kullanılıyor.
Probu surekli tak çıkar zaten bakteri olacaktır üstünde. Problarin temizliği başınıza dert.

Ac üretmekten çok hassas ölçmek korkutuyor , daha önce denemedim hiç , zorlu olduğunu tahmin ediyorum (benim seviyem için) tek bir proje içinde zaman harcamak istemiyorum. Numune kulllanılmadan dökülecek , konuştum.

Bir boşlukta ac çalışmasını mutlaka yapacağım.Olura ticariye geçerse proje lazım olabilir.