Opamp Kullanım Sorusu?

Başlatan Endorfin35+, 13 Temmuz 2022, 18:30:49

Endorfin35+

Şemada OP3 ü kullanmanın sağladığı avantajı anlayamadım. Voltaj takipçisi olarak  bağlanmış ve akım kazancı sağlıyor. Ancak nihayetinde 10K ile transistör sürülmüş. Bu devre için OP3 aradan çıksa ve transistör OP2 nin çıkışı ile sürülse bana birşey değişmez gibi geliyor. Ama yanılıyor olabilirim. OP3  bu devrede ne işe yarıyor?

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Erol YILMAZ

OP3 Buffer olarak çalışıyor,
Bu noktada olmasa da olur gibi görünüyor.

z

Tasarim bittiginde cipteki opamplardan birisi atil kaldiysa ya o opampi guvenli sekilde atil birakacak. Ya da olur olmaz bir yere yama yapacak.

Burda da yama yapilmis gibi duruyor. Kaldirip atsan da olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Endorfin35+

Peki bir konuda daha fikrinizi almak istiyorum. Opamp ın çıkışını çok turlu bir trimpot ile kalibre etmek istiyorum. Bu durumda trimpotu;

1. Girişte gerilim bölücü
2. Çıkışta gerilim bölücü
3. Ayarlı kazanç direnci

olarak kullanabilirim. Isıya bağlı değişimleri azaltmak için ayrıca Metal film direnç kullanmayı düşünüyorum. Bu durumda bana mantıklı gelen çıkışta gerilim bölücü olarak kullanmak. Doğru mudur.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

PROTECH_

Burada bir kac avantaj var:
 :D
1- OP3, transistörü sürmek icin gerekli akimi problemsiz bir sekilde verebilir.
2- OP3, R12 üzerinden gelebilecek ve R16, R17 ve R19 u takip ederek inputlarda olusabilecek  gürültüleri elimine etmeye yarar.

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN