Tx bobini frekans aralığı nasıl hesaplanır ?

Başlatan birgitay, 24 Temmuz 2022, 14:09:36

birgitay

Şuandaki frekans 58000hz. Bu bobin üzerinden  7 metreye kadar manyetik alan gönderebiliyorum bu frekansı ölçebiliyorum...
555 Kare dalga ve ben 100k direnç ve geri kalan transistör ile bobin sürme kısımını ıcl8038 yada xr2206 ya bağlamak istiyorum sinüs dalga ile 1hz ile 300khz arası bir manyetik alan yaymak istiyorum... Buradaki frekans değişimi ile bobine istediğim frekansı gönderdiğimde uyum sağlar mı yoksa her frekansa göre rezonansa getirmek zorundamıyız ?

z

Frekansi artirdikca mecburen bobinden gecen akim azalacak.
Eger akimdan geri besleme alan AGC (Otomatik kazanc kontrol) eklersen akim, frekans degisiminden etkilenmez.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

birgitay

Akımı kontrol edebilecek birşey yok burada.... Sadece frekansa göre transistörü iletime sokabiliriz.. Ama çok akım çekmeyeceğini düşünüyorum.. Fakat o bobin örneğin 7 hz de rezonansa gelir mi ?

z

Araya AGC devresi ekleyeceksin. Mevcut haliyle bobinin olusturacagi magnetik alanin siddet frekans arttikca azalir.

Bobini rezonansa getireceksen f=1/(2piKereKok LC) geregi C baglayacaksin. Fakat frekansi degistirince C yi de degistirmen gerekir.
Frekansin cok genis aralikta degismeseydi dogrudan bobini tank devresine baglar paraleline de variable kondansator baglardin boylece sistem hangi frekansda calisirsa calissin hep rezonansda olurdu. Ama frekans araligin acaip genis.

birgitay

Oradaki transistörde emiter de 10nf var. Bunun yerine direnç bağlasak ve her frekansta transistör iletimde kalacaktır bubinde ona göre akım çekecektir ...Böyle olabilir mi acaba  ? Çünkü frekans manuel elle ayarlanacağı için sürekli rezonansa getirmek mümkün değil.

z

O zaman sen de rezonansa getirmeden calis. AGC ile bobin akimini sabitle.

Yada dene. Belki hic birine gerek kalmayacak.

birgitay

Agc kafama yattı mantıklı... 2 Tane opamp ile yapılabilir.... Frekans ne olursa olsun çıkışı sabit gerilimde tutuyor ve buna göre çıkış transistörün kazancı sabit kalıyor... Ama çok uğraşmaktan ziyade panelde yerimde kalmnadı

birgitay

Alıntı yapılan: z - 24 Temmuz 2022, 15:27:39O zaman sen de rezonansa getirmeden calis. AGC ile bobin akimini sabitle.

Yada dene. Belki hic birine gerek kalmayacak.

Bu arada konu ile alakalı değil ama bu modülüde yapmam lazım.. ..Yada bunu alıp tinerle eritip kopye çekeceğim aynısı olmazsa...Bununla ilgili fikriniz var mı ? https://www.costaimpiantieforniture.it/web/trasformatori-per-insegne/3346-protezione-contro-la-disp-0767787788780.html