Tırtıklı Kayış.

Başlatan Melih1802, 20 Ağustos 2022, 16:36:39

Melih1802

Elimde bir cihaza ait tırtıklı kayış var. Bu kayışın yenisini bulmak için ( KOD yok ) nasıl ölçü almalıyım?
Kasnak eni 3mm, bunun dışında diş sayısını ve boyunu hangi kritere göre ölçeceğim?

Kasnak fotoğrafı dış kenarda olandır.

mg1980

Bunlara kategori olarak zaman kayışı diyorlar.. öncelikle üzerinde yazı varsa o  esas alınmalı.. kayışın boyu için makine yanınızda ise kasnakları arasında gergin bir kablo dolaştırıp uzunluğu ölçülebilir, makine yoksa aynı şey mevcut kayış üzerinden yapılır.. diş ölçüsü ise bir dişin bitişinden diğer dişin ortasına kadar olan mesafe diye hatırlıyorum.. üretici kataloglarında açıklama bulunabiliyor.. bu 3M,5M şeklinde ifade ediliyor..

Melih1802

En iyisi kayışı söküp Perşembe pazarının yolunu tutmak.

Mr.Thinking

3M Kayış a sorunuz. Her türlü bilgiyi verirler. Ellerinde de vardır.
0539 575 51 50 whatsApp
ego=1/Knowledge

muhendisbey

Zamanlama kayışında çeşit çok fazla.

Bunun dışında üretim malzemesi farkları var poliüretan ayrı kauçuk ayrı.
Çelik fiberlisi var, cam elyaflı fiberlisi var. Çelik olanı belli bir kasnak çapının altında kullanırsanız telleri kısa sürede kırılır dışına çıkar.

Genişlik farkı var. İncesi var kalını var.

Bu gibi durumlarda kayışla birlikte satıcıya gitmekte, bilgi almakta fayda var.

Sorunuza gelirsek, kayışın boyunu mezura ile ölçebilirsiniz.
Kasnakta kaç adet çöküntü varsa ona göre atıyorum 20 diş, 16 diş şeklinde bakabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

Sanayide rulman tarzı parçalar satan genelde adları" XXX Rulman" gibi (XXX derken yanlış anlaşılmasın  malum spor gazetesi gibi anlayın AMK) olan iş yerlerine giderseniz kesip veriyorlar. Sanırım boru gibi uzuuuun şekilde geliyor. Kaç mm istenirse o genişlikte kesiyorlar 1 saate gelin hazır olur diyorlar. Boru çapları da değişiyor tabi ona göre en yakınını ölçüp veriyorlar.

Melih1802

Alıntı yapılan: muhendisbey - 20 Ağustos 2022, 22:40:56Zamanlama kayışında çeşit çok fazla.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bunun dışında üretim malzemesi farkları var poliüretan ayrı kauçuk ayrı.
Çelik fiberlisi var, cam elyaflı fiberlisi var. Çelik olanı belli bir kasnak çapının altında kullanırsanız telleri kısa sürede kırılır dışına çıkar.

Genişlik farkı var. İncesi var kalını var.

Bu gibi durumlarda kayışla birlikte satıcıya gitmekte, bilgi almakta fayda var.

Sorunuza gelirsek, kayışın boyunu mezura ile ölçebilirsiniz.
Kasnakta kaç adet çöküntü varsa ona göre atıyorum 20 diş, 16 diş şeklinde bakabilirsiniz.

Bizzat gider, emin olup bir kaç tane kestirip alırım.

Fakat mezura ilginç oldu.

21 Ağustos 2022, 11:59:42
Bu kayışa neden "zamanlama" adı verilmiş?

Sozuak

Dişleri kilitleme yapıp pozisyonu koruduğu için aynı arabalardaki gibi, zorlamalarda kaydırıp pozisyonunu değiştirmez.

muhendisbey

Kayış gibi elemanları ölçerken esnek bir ölçü aletine ihtiyacınız olur. Mezura bunun için biçilmiş kaftan. Kolaylıkla da bulunur.
Diş aralığı için elbette kumpas kullanılır, eğer kastınız buysa.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.