RFid kart + şifreli geçiş sistemi ve Github denemem

Başlatan tekosis, 26 Ağustos 2022, 02:33:29

tekosis

Selamün aleyküm ustalarım. Okulumda kullanmak üzere elimizdeki malzemelerden faydalanarak bir devre tasarladım. Cihaz 125KHz 'lik rfid kartla ve şifreli girişle çalışacak.

* 200 farklı kullanıcı kartı tanımlanabilecek.
* 5 haneli şifre ile giriş olacak.
* Kapı kart gösterilerek sadece bir defa açılacak, yeniden açılabilmesi için şifre girmek ya da tekrar kart göstermek gerekecek. Öğretmen, öğrenciyi öğretmen odasına kart ile gönderdiğinde kapı kullanımdan sonra halen kapalı kalmış olacak.
* Kapı şifre girilerek açılmışsa yeniden kilitlenene kadar ilave bir buton ile doğrudan tekrar tekrar açılabilecek.
* Beş haneli şifre ve ardından # ile şifre girilmiş olacak.
* Kapı kilitlemek için yeniden şifre girmeye gerek olmadan öğretmen odasının iç tarafındaki kilitleme butonuna basılarak sistem kilitlenebilecek.

* Programı Visual Code Studio IDE'de Platform IO eklentisini kullanarak yazıyorum. Çok kullanışlı oluyor, tavsiye ederim.

Çalışmam yavaş yavaş devam ediyor zaman buldukça ilgileniyorum. An itibarı ile şifreli giriş işlemleri tamam, rfid kısmı kaldı. Bu çalışmayı Github kullanımına alışmak için oradan paylaşıyorum. İşinize yararsa istediğiniz gibi kullanın arkadaşlar. Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarım.

Github paylaşımı linki:

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Epsilon

Güzel çalışma elinize sağlık.

RFID anteninin algılama mesafesi yaklaşık kaç cm?.Apartmanlara girişte kullanılan yuvarlak plastikler en fazla 1 cm de algılıyor.(Onlarda 125 kHz sanırım)
Bu anten hazır satılıyormu yoksa sizmi sardınız ?

tekosis

Teşekkür ederim.

Anten kutusuz olarak bu halde yaklaşık 3cm mesafeden alıyor. Anten modül ile birlikte geldi.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

MrDarK

Eğer frekans ayarlaması yapılır ise max 5cm den, sadece id okuması yapılacak ise 10 cm civarından algılama yaptırılabilir. Iletişimin uzunluğuna gore kopmalar oluyor sadece id okuma yapılacaksa 10cm civari
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Epsilon

Alıntı yapılan: MrDarK - 26 Ağustos 2022, 14:09:59Eğer frekans ayarlaması yapılır ise max 5cm den, sadece id okuması yapılacak ise 10 cm civarından algılama yaptırılabilir. Iletişimin uzunluğuna gore kopmalar oluyor sadece id okuma yapılacaksa 10cm civari
Acaba kişinin üstündeki RFID ile örneğin yarım metre  gibi bir mesafeden otomatik kapıyı açması mümkün olabilirmi.Örneğin bileğindeki plastik RFID yi yarım metreden algılaması.(Tabi anten maximum 5cmx5cm gibi olacak )

mg1980

MrDarK

Alıntı yapılan: Epsilon - 26 Ağustos 2022, 19:41:30Acaba kişinin üstündeki RFID ile örneğin yarım metre  gibi bir mesafeden otomatik kapıyı açması mümkün olabilirmi.Örneğin bileğindeki plastik RFID yi yarım metreden algılaması.(Tabi anten maximum 5cmx5cm gibi olacak )

O dediğin olay büyük verici antenli rfid cihazlarında mevcut. Yada pilli uwb de denebilir. 30m menzilli cm hassasiyetinde yapilabilir
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

foseydon

hgs sistemi düzgün çalışmıyor. açığını kapatmak için kamera ile plaka okuma sistemi kullanıyorlar. ona rağmen hala hatalı sonuç çıkartıyor. tonla şikayet var hgs hakkında.

tekosis

Epsilon

Alıntı yapılan: tekosis - 27 Ağustos 2022, 13:29:06Bu işe özel çözümler var görünüyor. Ancak kullanılacak karta göre sonuçlar değişiyor.

https://www.marktraceiot.com/2-4g-ultra-long-range-integrated-reader_p47.html
Evet çözümler var ayrıca anten 10cm x10 olduğunda 15 cm den falan algılayabiliyormuş.
Konu atla deve değil yani