opamp ile voltaj yükseltme

Başlatan gokhangokcen, 29 Ağustos 2022, 12:55:51

gokhangokcen

Merhabalar, elimde olan 0-3.3v arası bir gelirimi -10,+10v aralığına yükseltmek gerekiyor. Örneğin 0 volt giriş olduğunda; çıkışta -10v, girişte 1.65v olduğunda çıkışımda 0 volt, girişte 3.3 volt olduğunda ise çıkışta 10v olmasını istiyorum. İlerleyeceğim yolu söylerseniz araştırıp üzerine çalışabilirim. Maalesef opamplar ile herhangi bir devre tasarlamadım.
Acaba bu iş için hangi opamp devresini kumam gerekiyor?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

z

Bunun icin cikis ile giris arasindaki bagintiyi yazman gerekiyor.

Giris=0 -> Cikis=-10
Giris=1.65 -> Cikis=0
Giris=3.3 -> Cikis=10

Verdigin verilerden cikis ile giris arasinda orantisal baginti oldugu anlasiliyor.

(Y2-Y1)/(X2-X1) = (Y-Y1)/(X-X1)

Y2=10
Y1=-10
X2=3.3
X1=0

(10-(-10))/(3.3-0)=(Y-(-10))/(X-0)

X(20/3.3) = Y+10

Y=(20*X/3.3)- 10

Saglamasini yapalim

X=0 icin Y=-10
X=1.65 icin Y=0
X=3.3 icin Y=10

Simdi devre tasarimina gecelim.

Y=(20*X/3.3)- 10

K=20/3.3 olan bir amplifikator arkasina  -10 ekleyen toplayici yada 10 cikartan cikartma devresi ekleyeceksin.

Bu islemi anlattigim sekilde 2 opampla yapabilirsin. Fakat istersen tek opampla da yapilabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Matematiği seviyorum ama "Her şey zehirdir. Mühim olan dozdur." Paracelsus uyarınca...

0...3v3 toplamda 20V'luk bi genlik oluşturacağı için...

önce sinyali  20/3.3 = 6.06 ile çarpacağız.

sonra da (-)10v'luk OFFSET ekleyeceğiz ve -10...+10v aralığında bir çıkışımız olacak.

ferdem

"Difference amplifier" kullanılabilir. Şöyle bir devre ile olur görünüyor:

OPAMP ı pek araştırmadan seçtim, piyasada bulanan bir model bakmak gerekiyor. +/- 10V a çıkabilen, beslemesi buna uygun bir OPAMP olmalı. Devrenizi LTSpice da deneyebilirsiniz, kolay gelsin.

gokhangokcen

Cevaplar için teşekkür ediyorum, @z hocam yazdıklarından işin aslı çok bir şey anlamadım.
@Erol YILMAZ hocamın yazdığı bana daha basit ve anlaşılır geldi, oradan yola çıkarak şöyle bir devre çizdim;

çarpım olayını sinyali yükseltmek olarak anladım, daha sonra ise offset verme işini sağdaki opamp olarak anladım. acaba doğru mudur?
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

sedronjames

sağdaki opamp karşılaştırıcı olmuş. bence tüm bunlara başlamadan önce opamp devrelerine bir göz gezdir. eviren yükselteç, evirmeyen yükselteç, toplayıcı devre falan. ezbere iş yapma derim ben

Erol YILMAZ

Çarpma ve toplama işlemlerini "Differential amplifier" yapısı ile kurabilirsiniz.

Ayrıca opampların besleme gerilimini -10V, +10V çıkış almak için  -12... +12v olarak düşünürdüm.