Motorsiklet enjeksiyon sistemi

Başlatan ACM, 31 Ağustos 2022, 10:51:46

ilyas KAYA

Madem yüksek hız ihtiyacın yok ve genelde düz bir yerde kısa mesafe gideceksin, elektrikli scooter al. Çok çok çok ucuza yolculuk yaparsın. 50cc motor pişmanlıktır.

ACM

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Ağustos 2022, 23:51:02Motorsiklette çok sorun olmaz zaten gelişmiş bir sistem olacağını beklemeyin. Aşırı yakıt verseniz motor boğulur az verseniz tıpkı depo boşalmış gibi tekler. O kadar da korkulacak birşey değil aslında sonuçta araba motoru değil. Zaten hassas ölçümlerle kendini duruma uyduran bir sistem olsaydı  yaptığı işe oranla o kadar çok yakıt yakmazdı.
Sizin tecrübeniz var yada olaya hakimsiniz. Motoru sanayiye çarşıya gitmek yani iş amaçlı alıyorum bir atımlık kurşunum var , oda dala taşa gelirde hedefi bulmazsa yandık. Ama zorunlu kaldığım bir anda denerim kesin

İlyas hocam elektrikli kulandım daha önce , 40 km menzil ile başladı 6 ayda 20 km , 10.ayda 10 km ye düştü. Yabani at gibi şahlanarak yapıyordu kalkışları.Rampalara gelince "Sıra sende" diyordu ben itekliyordum motoru.İki kasaba arasındaki tüm evleri hesaplamıştım kaçıncı kilometrede kimden elektrik alabilirim diye. Tüm düşmanlarıma şiddetle tavsiye ederim.

z

Cocuklugumda mobilet diye kucuk motorlar vardi. Tekerleri bisiklet tekerine yakin buyuklukte daha kalin.
Millet vizir vizir dolasirdi. Biraz sesli calisirdi.

Vitesi de yoktu. Elle kontrol edilen fren maşası gibi bir duzenekle debreyaj kontrol edilirdi.

Simdilerde pek gorunmuyorlar. Bahsettigim motorlar iyi degilmiydi?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mobylette-mobilet-super-51-sifirdan-toplanmis-tertemiz-1047885414/detay
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

Alıntı yapılan: z - 01 Eylül 2022, 00:43:26Cocuklugumda mobilet diye kucuk motorlar vardi. Tekerleri bisiklet tekerine yakin buyuklukte daha kalin.
Millet vizir vizir dolasirdi. Biraz sesli calisirdi.

Vitesi de yoktu. Elle kontrol edilen fren maşası gibi bir duzenekle debreyaj kontrol edilirdi.

Simdilerde pek gorunmuyorlar. Bahsettigim motorlar iyi degilmiydi?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mobylette-mobilet-super-51-sifirdan-toplanmis-tertemiz-1047885414/detay

Hocam o motorlarda otomatik vites ve debriyaj sistemi vardı 

z

elektronik

Rolantide çalışırken yürümüyor hafif gaz verince otomatik debriyaj devreye girip yürümeye başlıyor gaz verdikçe merkez kaç yöntemi ile kasnak genişliyor ve vites büyüyor rampada zorlanıp hız düşünce vitesde otomatik düşüyor. o zamanın teknolojisine göre çok güzel motorlardı ben çok kullandım çokda takla atmıştım :).

z

Simdiki 50cc motorlar bahsettigim mobiletten cok mu daha iyi?

Bende kucuk motorlardan almak istiyorum tek sorun hatun motor kullanmami istemiyor.

ACM

Z hocam ikinci el almak istemiyorum. Şimdi kurye motorları süsleyip püslüyor , yeni parçalar takıp kuryeden çıkma olduğunu gizleyip satıyorlar. Piyasa kurye motorla dolu. Arada ortalama 10 tl fark var , aldınmı sıfır almak daha iyi bu durumda.Arıza yapsa iş güç yarım kaldı , birde tamirci çağır yada itele götür bi dert.
  O motorlardan benimde vardı. Yıldım , sık arızlanırdı , ağırdı itele itele. Onada razıydım , çalındıydı. Hırsıza çok dua ettim sonradan , araba almıştım borçlanıp sayesinde.
  Ortak alalım bir motor Z hocam , gündüzleri ve C.tesi bende kalsın akşamları Pazar sizde.
  50cc yi az yaktığı için istiyordum , 100 km de 2.5 lt , km de 0.50 tl. Birde ses yok otomatik vites süpansiyon iyi çok rahat kullanımı.Küçük büyutlu . Scooter sonuçta.

Konu dağıldı biraz kusura bakmayın arkadaşlar.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ACM - 01 Eylül 2022, 00:37:05Sizin tecrübeniz var yada olaya hakimsiniz. Motoru sanayiye çarşıya gitmek yani iş amaçlı alıyorum bir atımlık kurşunum var , oda dala taşa gelirde hedefi bulmazsa yandık. Ama zorunlu kaldığım bir anda denerim kesin

İlyas hocam elektrikli kulandım daha önce , 40 km menzil ile başladı 6 ayda 20 km , 10.ayda 10 km ye düştü. Yabani at gibi şahlanarak yapıyordu kalkışları.Rampalara gelince "Sıra sende" diyordu ben itekliyordum motoru.İki kasaba arasındaki tüm evleri hesaplamıştım kaçıncı kilometrede kimden elektrik alabilirim diye. Tüm düşmanlarıma şiddetle tavsiye ederim.

Ne marka ki bu ? Güç ve marka önemli özellikle icinde kullanılan pil önemli.
40 km bayaa iyiymis.
Ben 98 kilo yum 20 km rampali yollarda gidip geldim.
10 derece yokuslarda beni çıkarmıyor ama 85 kilo birini 30 derece egimde denedik uçuruyor.
Yani kilo çok önemli.

Eğer motor alacaksanız ki ben 7 sene İstanbul da motor kullandim , tavsiyem düşük motor almayın. En az 125cc scooter yada 150cc ise Manuel vites bisey alın.

Hiz ile ilgili değil verimli kullanmak , ariza olasılığı ile ilgili bir durum

Youtube dan 50cc motosiklet diye arayın bakın nasıl isyan ediyorlar  :)

50cc alınır ama çok kaliteli birsey almanız lazım ve bence o kadar para verilmez.

Elektrikli scooter da kesinlikle 1000w ve üstü almak gerekir. Benim ki 500w. Motoru yandı beyni yandı başka bir markanın çıkma motorunu taktılar ama bunda sorun yok daha iyi oldu.

ACM

İlyas hocam ideal olan 80cc. Piyasada 80 yok , 50 alıp 80 yapılıyor piston blok değiştirilerek. 80 den herkez memnun gibi videolarda , servislerde fena değil der. 50 de işe beklentiye bağlı. Ben 50 ile başlayıp performansını denemek istiyordum , 40 yapsa yeter , 2 kişiye gerek yok. Fazladan 30 kg atabiliyorsam tamam olacak , olmadı 1250 tl ye oldu 80cc.
  Yakıt çok önemli , 125cc 5 lt , 50cc 2.5lt yakıtı var. Günde 200 km yol yapacağım olacak. 80 için 50 ile hemen hemen aynı diyor servis.
  Elektriklimi ! Ört ört.

ilyas KAYA

Günde 200 km 50cc ile de mümkün değil 125 ile de. Şişer o motor. Bayılmaya başlar. 150 cc apache rtr 50 km olmadan sismeye başlıyor.

Hondalarda sisme pek yok ancak fazlaca pahalı.

Sen dene yinede illa deneyerek tasdik edeceksin yani  :D

Okan AKÇA

ACM

200 km yi basabas yapmayacağım tabiki İlyas hocam. Malımın düşmanı değilim. 80 km Polatlıya gitmem gerek  sabah şurda bi çay içeyim , elma ağacından birkaçtane , çeşmeden az serinliyeyim , yemek vakti , dur bi İlyası arayayım yarım saat geçer. Akşama polatlıdayım.
  Kendimi bir kaba koyamıyorum ama motorda yakmam yani.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ACM - 01 Eylül 2022, 12:12:16200 km yi basabas yapmayacağım tabiki İlyas hocam. Malımın düşmanı değilim. 80 km Polatlıya gitmem gerek  sabah şurda bi çay içeyim , elma ağacından birkaçtane , çeşmeden az serinliyeyim , yemek vakti , dur bi İlyası arayayım yarım saat geçer. Akşama polatlıdayım.
  Kendimi bir kaba koyamıyorum ama motorda yakmam yani.

O zaman size kesinlikle Manuel vites lazım. Apache rtr 150 ler 2.3 litre yakıyordu. Çalındıktan sonra ben bıraktım motoru.