Motorsiklet enjeksiyon sistemi

Başlatan ACM, 31 Ağustos 2022, 10:51:46

ACM

Arkadaşlar merhaba. Onlarca scooter motersiklet  modelinden bana uyan tek model oldu. Kanuni Arora XS , ayak basamağı diğerlerine nazaran daha geniş ve enjeksiyonlu.
    Motor 50cc , satıcı derki bu motorun beyni 80cc ye göre ayarlanmış , 50cc ile yerinden bile kalkmaz. Diğer 2 satıcıda aynısını dedi. Eğer beyin 50cc için ayarlı olsaydı sorun yoktu derler. Oysa ben önce 50cc nin performansını test etmek istiyordum , iyi bulmazsam 80cc yapayım diye düşündüm.

Enjeksiyon ayarı zor bir işmidir , alsam kendim yapabilirmiyim ? Sonuçta elektronik devre , belki kartında ayarı falan varsa.

Mucit23

Yakıttaki 80cc ye göre yapılan ince ayarı senin fark etmen çok zor. Hacim çok düşük zaten. Normalde bu motorlar B ehliyetle kullanılmanın cazibesiyle satılıyor. Alan insanlarda hemen piston silindir vs değiştirip 80-100 hatta 110cc yapıyor. Dolayısıyla çekiş çok çok daha iyi oluyor. Dolaylı olarak yakıt tüketimi de düşüyor. Bu işlemi yaptıktan sonra enjeksiyonlu motorlarda ufak bir kalibrasyon yapılıyor ki motor çok fakir çalışmasın.

Sizde tam tersi bir durum var. Fabrika doğrudan al bu şekilde 80cc yap devam et demiş.

ACM

Alıntı yapılan: Mucit23 - 31 Ağustos 2022, 10:57:53Yakıttaki 80cc ye göre yapılan ince ayarı senin fark etmen çok zor. Hacim çok düşük zaten. Normalde bu motorlar B ehliyetle kullanılmanın cazibesiyle satılıyor. Alan insanlarda hemen piston silindir vs değiştirip 80-100 hatta 110cc yapıyor. Dolayısıyla çekiş çok çok daha iyi oluyor. Dolaylı olarak yakıt tüketimi de düşüyor. Bu işlemi yaptıktan sonra enjeksiyonlu motorlarda ufak bir kalibrasyon yapılıyor ki motor çok fakir çalışmasın.

Sizde tam tersi bir durum var. Fabrika doğrudan al bu şekilde 80cc yap devam et demiş.

Evet ben 80cc için ayarlaann motoru tekrar nasıl 50cc ye ayarlarım , onu araştırıyorum. Benim süratle bir işim yok 40 km yeterli olur ki 50cc ile 60 gidilebildiğini söylüyorlar youtube videolarında. 100km de 2.5 lt yakıt gayet iyi gibi.

Mucit23

Bayiye sormanız daha iyi olur. Eğer 50CC kullanacaksan bu şekilde devam et. Nerde yaşıyorsun bilmiyorum. Dik yokuşları olan bir yer ise motor ömrü açısından 80cc yapmakta fayda var. Motoru çok sıkıştırmazsınız yakıtınızda daha da düşer.

ACM

Alıntı yapılan: Mucit23 - 31 Ağustos 2022, 11:17:48Bayiye sormanız daha iyi olur. Eğer 50CC kullanacaksan bu şekilde devam et. Nerde yaşıyorsun bilmiyorum. Dik yokuşları olan bir yer ise motor ömrü açısından 80cc yapmakta fayda var. Motoru çok sıkıştırmazsınız yakıtınızda daha da düşer.
Bayi 80cc yapmazsan olmaz , 50cc olarak gitmez der. Ankaradayım , genelde dik yokuş yok güzergahta , yada mecbur kalırsan inip ben onu götüreceğim :) .

Okan AKÇA

250cc motorlar 2.8l yakıyor bence cok fazla

Sozuak

En basit yolu yakıt basıncını düşürürsen enjeksiyon  miktarı düşer.

Egzosttan lambda ile O2 ölçüp geri besleme ile enjeksiyon süresini arttıracağını da sanmıyorum. Enjektörün marka modelinden (tabi belli ise) veri kağıdını elde edip  süreye göre belli bir basınçta ne kadar yakıt püskürttüğünü görebilirsin. Skopla da enjeksiyon süresini görürsün. Tabi devre ve yüke göre değişen (en azından vakumla bir geribesleme sağlanmıştır herhalde yoksa yüklü yüksüz aynı yakıtı püskürtüyor olması da ayrı bir saçmalık) bir sistem olup olmadığı da tespit edilmeli.

ACM

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Ağustos 2022, 16:21:58En basit yolu yakıt basıncını düşürürsen enjeksiyon  miktarı düşer.

Egzosttan lambda ile O2 ölçüp geri besleme ile enjeksiyon süresini arttıracağını da sanmıyorum. Enjektörün marka modelinden (tabi belli ise) veri kağıdını elde edip  süreye göre belli bir basınçta ne kadar yakıt püskürttüğünü görebilirsin. Skopla da enjeksiyon süresini görürsün. Tabi devre ve yüke göre değişen (en azından vakumla bir geribesleme sağlanmıştır herhalde yoksa yüklü yüksüz aynı yakıtı püskürtüyor olması da ayrı bir saçmalık) bir sistem olup olmadığı da tespit edilmeli.

Tüm hayallerim suya düştü , bende bir pot varsa çevirip ayarlarmıyım veya benzeri bir ayar diye umut ediyordum. 80cc ile devam edeceğiz görünen.

50cc motorlar 50 krş yakıyor , gayet iyi bence.

elektronik

Yakıt ayarı beyin yazılımı ile yapılmıyormu? enjeksiyonlu motor ise beyin yazılımı ile yapılıyordur servisine veya motor beyni ile uğraşan birine yaptırabilirsiniz.

ACM

Alıntı yapılan: elektronik - 31 Ağustos 2022, 19:33:29Yakıt ayarı beyin yazılımı ile yapılmıyormu? enjeksiyonlu motor ise beyin yazılımı ile yapılıyordur servisine veya motor beyni ile uğraşan birine yaptırabilirsiniz.

Google de aramadığım sayfa kalmadı , enjeksiyon kart tamiri yapan bulamadım.Yarın birkaç servise sorayım , olmadı vazgeçeceğim.

elektronik

Aslında bir yolu var ama uğraşmak lazım.
Enjeksiyon sinyalinin yükselen kenarını bir işlemci ile yakalayıp sonra istediğiniz uzunlukta bir pwm sinyali üretip. asıl pwm sinyalinden daha kısa veya daha uzun olabilir. sonra bu ürettiğimiz sinyal ile uygun bir sürücü üzerinden emjeksiyonu tetikleyebilirsiniz.

muhittin_kaplan

Sozuak

Yakıt basınç ayarı ile gerçek zamanlı oyna  yeter. Her seferinde gidip şunu arttırın şunu azaltın mı diyeceksin.

ACM

Alıntı yapılan: elektronik - 31 Ağustos 2022, 20:30:34Aslında bir yolu var ama uğraşmak lazım.
Enjeksiyon sinyalinin yükselen kenarını bir işlemci ile yakalayıp sonra istediğiniz uzunlukta bir pwm sinyali üretip. asıl pwm sinyalinden daha kısa veya daha uzun olabilir. sonra bu ürettiğimiz sinyal ile uygun bir sürücü üzerinden emjeksiyonu tetikleyebilirsiniz.

Enjeksiyon sistemini ateşlemeden daha çok birçok sensörlerin verisini kullanıp yakıt ve havayı ayarlayarak pistona püskürten sistem olarak anladım.

Sozuak hocam yazdığınız gibi yakıt basıncıyla oynayarak yapılabilir belki ama bunu anca atımlık bir motorda deneyebilirim , sıfır motorda tüm düzeni bozarsak onu yapacak tamirciyi Ankarada bulamam sanırım. Çok rüskli gibi. Böyle olacağını tahmib edebilseydim hiç açmazdım konuyu.Benim için vazgeçilmez değil , 80cc ile devam.

Bulduğum bu video çok iyi , açık , anlaşılır anlatmış kardeşim ,  animasyonlada desteklemiş , on numara.

Sozuak

Motorsiklette çok sorun olmaz zaten gelişmiş bir sistem olacağını beklemeyin. Aşırı yakıt verseniz motor boğulur az verseniz tıpkı depo boşalmış gibi tekler. O kadar da korkulacak birşey değil aslında sonuçta araba motoru değil. Zaten hassas ölçümlerle kendini duruma uyduran bir sistem olsaydı  yaptığı işe oranla o kadar çok yakıt yakmazdı.