SUNNY SN042DLD12AT070-ATFM bios dosyası lazım ?

Başlatan tekniker_murat, 05 Eylül 2022, 00:17:00

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm değerli ustalarım tv de bulunan anakart modeli : 12AT070 V1.1

Elinde olan ustalarım paylaşırlarsa çok memnun olurum.

Tv yi harici panel test cihazı ile çalıştırıyorum hiç bir sorun yok gayet güzel çalışıyor panelde sorun yok arka aydınlatma kısmında da sorun yok.

Bütün voltajlar tamam kısa devrede yok.

[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

Epsilon

Bu arada bende bir soru sorayım.
Bende de eski bir TV var Premier PR32F82 Model.Bu TV de yazılımdında birkaç bug var.Örneğin ekran genişlik ayarını yapıyorum, ertesi günü yine eski ayarda açılıyor.

Arada bir kendi kendine 45 saniye sonra kapanacak diyor(Ayarlarında otomatik kapanmayı kapat seçeneği de yok) yeni BIOS dosyaları bu tür sorunlar içinmidir?
Buna nasıl progam atılıyor? Arkasında sadece HDMI soketleri ve diğer standart soket girişleri var USB girişi yok? TL866 falan mı gerekli?

cevat1

Firmware yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir.

USB bellek soketi yoksa
Flash çipin modeline göre programlayıcı gerekir.

24-25 serisi çip ise CH341 programlayici kullanılabilir.
Önce TV ye ait  firmware in bulunması gerekir.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: SercanTEK - 05 Eylül 2022, 11:57:44belki faydası olur düşüncesi ile link bırakıyorum.

https://fixbios.com/index.php?threads/axen-ax042dld12at070-atf-spi-dump-bios-bin.46772/
@SercanTEK Ustam bu fixbios sitesini ben epeyce zamandan beri biliyorum gerçekten güzel paylaşımlar var ve kötü tarafı beleşware değil.

Ama ben de BELEŞÇi değilim tek mesele acaba bu site güvenilir mi ? kullanan var mı ücret ödeyip sonra salak muamelesi görmeyelim diye korkuyorum çünkü hiç bir itiraz durumun da olacak gibi değil.

Epsilon

Parayı ödeyip dosyayı alamasa veya sorun devam etse satın alanlar mesajlarında söylerlerdi herhalde.
Tek bir dosya için ortalama ne ücret isteniyor?

Süreli üyelik varmış.40 günlüğü 22 USD gibi

tekniker_murat

Alıntı yapılan: Epsilon - 06 Eylül 2022, 12:52:02Parayı ödeyip dosyayı alamasa veya sorun devam etse satın alanlar mesajlarında söylerlerdi herhalde.
Tek bir dosya için ortalama ne ücret isteniyor?

JOKERAS

Eskiden bedava Forumlara eklerdik,şimdi kurnazlar paraya dökmüş işi.
Bir Arkadaşımdan buldum Dump dosyasını.Versiyon Farklılıları olabilir,bu önemli değil.
Cihazı Boot Ettir Açtırısanız eğer Güncel Yazılımını bulup USB'den update yapabilirsiniz.
Yalnız bu Dump Dosyasını nasıl yüklemeyi düşünüyorsunuz?Progralama cihazınız varmı?

https://dosya.co/g63r1qaagdju/25q32_ax042dld_12at070_v.1.1_sipi_flas.rar.html

Epsilon

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Eylül 2022, 14:16:19Eskiden bedava Forumlara eklerdik,şimdi kurnazlar paraya dökmüş işi.

Aynen.12 yıl önce,rus forumlarından bedava indirip yüzlercesini biraraya getirdiğim 20GB a yakın,24 binden fazla dosyanın olduğu arşivi hala tutarım(Dump dosyalar,şemalar arıza notları vs)

cevat1

Alıntı yapılan: JOKERAS - 06 Eylül 2022, 14:16:19Eskiden bedava Forumlara eklerdik,şimdi kurnazlar paraya dökmüş işi.
Bir Arkadaşımdan buldum Dump dosyasını.Versiyon Farklılıları olabilir,bu önemli değil.
Cihazı Boot Ettir Açtırısanız eğer Güncel Yazılımını bulup USB'den update yapabilirsiniz.
Yalnız bu Dump Dosyasını nasıl yüklemeyi düşünüyorsunuz?Progralama cihazınız varmı?

25q32 çip için;
CH341 programlayici kullanılabilir.

JOKERAS

CH341 nedir nasıl bir Programmerdir bilgim yok.Ama Bu Spı Flashtır sanırım.Yani Seri.
Her Programmer cihazı bu Flashları tanımayabilir.
Hızlı, Kaliteli Marka Programmer cihazlarında bile, Dosyayı yüklemesi Flash'ın büyüklüğüne göre
3-5Dk sürebiliyor.Bazıları 15-20 Dk Sürenleri bile vardı.

tekniker_murat

Evet ustam elimde bir çok programlayıcı mevcut, Başlıcaları TL866-II - RT809F - CH341A - EZP 2019 ve şu an aklıma gelmeyen bir çok programlama cihazı mevcut zamanında hoşuma gidiyor diye satın almıştım iyi ki de almışım.

Bu arada paylaşımınız için çok teşekkür ederim sizin gibi insanların varlığını bilmek görmek ayrıca bir güven kaynağı oluyor ve içimdeki hevesi tetikliyor. Var olun çok saolun.

Ben bu gün tv yi yeni bir anakart aldım ve anakart üzerindeki çipi söküp TL866-II ile okuttum ve eski anakarta yükledim çalıştırdım toparlayıp teslim ettim. Tabi aynı zamanda okuttuğum yedeği de aldım :)

Ama sizin bu paylaşımınızı da ayrıca kayıt altında ehemmiyetle tutacağım.

Ayrıca örnek temsil etmesi açısından ( kesinlikle reklam amaçlı değil ) CH341A için bir link koyuyorum.

https://www.robolinkmarket.com/ch341a-eeprom-flash-bios-usb-programlayici?gclid=Cj0KCQjw39uYBhCLARIsAD_SzMQcaAovsefQiqmEcLUDfpXYlgcYM3GDdaxLdhTItHr1KrP-sA1twZQaApEzEALw_wcB

Cihaz görüldüğü gibi çapça küçük ama çapına göre insanları yanıltacak kadar yeteneklidir diyebilirim. Elbette bi TL866-II yada RT809F nin eline su dökemez ama tv tamiri bilgisayar ve laptop anakart tamirlerinde özellikle bios için kesinlikle iş göreceğine inanıyorum.

Çok minik bir dosya ama belki işine yarayan olur diye ben de küçük bir paylaşım yapmak istiyorum.

https://s6.dosya.tc/server9/ocka4r/BIOS_KAYIT_DOSYALARI_1662495215904.zip.html

JOKERAS

Rica ederim.

Eskiden Flashların Çoğu Paralel Flashtı.Şimdi ise bir çoğu Spi Flash.
Bu sebeple Eski tip PGM cihazlarının çoğu yeni tip Flashları tanımazdı vs.

Eeprom, Flash Dump Dosyalarından arşiv yapmak çok önemli.
Flashın kalitesi,çalışma zamanı,İç ve dış etkenler bunların çökmesine sebep olabiliyor.Hatta tamamen
bozulanları bile olabiliyor.
Bu tip Flashlarda Boot Sectör çökmemişse ki, Boot Sectörün çökmediği durumlarda olabiliyor.
O zaman Pgm cihazı olmadan direkt olarak Yazılım yükleme Prosedürüne uygun şekilde USB üzerinden
direkt Olarak "All Chunk" Tüm dosyayı yükle şeklinde de yapılabiliyor..

Bunun Anlamanın yolu,Sistemin Yazılım Yükleme Rutinine geçip geçmediğini anlayarak yapılabiliyor.
Mesela cihazda Elektrik yokken bir Buton basılı Tutulur,Sistem-Task Ledi mesela bir sinyal verir.
Elinizi butondan çektiğiniz anda Yazılım yüklenmeye başlar gibi.
Bu yöntemler her cihaza göre değişkenlik gösterebilir.Bazılarında Kumandadan Şu Butona 3 defa bas,bazılarında Stby Tusuna veya Menü Tuşuna basılı tut şeklinde olabilir.

Epsilon

Bir soru daha sorayım.
Bilindiği üzere yeni TV lerin main boardları ve bazı bileşenleri başka modellerde ve hatta başka markaların başka modellerinde de kullanılıyor.
Ben TV nin marka ve modelini girince ,uygun olan mainbordu ve bu TV deki diğer boardların modellerini getiren bu tür bir yazılım/web sitesi varmı ?
(Eskiden bir amerikan sitesinde benzeri vardı)