noritake vfd ekran

Başlatan fractal, 05 Eylül 2022, 14:18:41

fractal

selamlar;

aşagıdaki ekrandan arıyorum.2x20 satır rs232 19200 even 8 -1 haberleşme ile sadece gelen veri ekrana basılıyor.cihazın işlemcisi yandı.

piayasadki capture fonsiyonu olana hmi iler deneme yaptım.delta ekran ile rs232 hattı dinledim ama sacma sapan veriler geliyor.

lojik analizor ile dinlediğimde ise tum mesajları net bir sekilde gçrebiliyorum.neden bunu delta ekran ile yapamadığımıda cozemedim.ya yeni bir ekran lazım yada bu işi kıvırabilecek bir hmi..yada alternatif bir cozum

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

MC_Skywalker

Bende Grafik VFD var 140x32 çok uzun zaman önce bir proje için almıştım. Proje olmayınca elimde kaldı.

erdcan

Hmi ekranın ekran tasarımını yaptığınızda gelen veriyi görüntülemek için microdenetleyicinizden gönderilen verinin, hmi ekran üzerine yerleştireceğiz bir text boza yazdirilmasini sağlayacak şekilde guncellemeniz gerekir. Örneğin hmi ekranda 1 textbox olsun ismi b0.
Mcudan gelen veri b0.txt="sıcaklık:45"
Şeklinde olmalıdır.tabi ki bunun için öncelikle hmi ekran tasarımınızı yüklemeniz gerekir. Farklı yöntemler de mümkündür ancak hmi ekran düşünüyorsanız gönderilen veri hmi ekrana uygun olarak duzenlenmeli

SERRO EFE

Burada gelen veriyi düzenleyemez gibi. Bir çok hmi de script yazarak rs232 den ham veri alabilirsiniz ve bunu parçalayarak istediğiniz alanda gösterebilirsiniz.

Ayrıca muhtemelen bozulan ekranda haberleşme ttl delta hmide rs232 seviyesindedir. İkiside aynı voltaj seviyesindemidir. Bu durumdan emin olmakta fayda var.

fractal

basit bir lojik analizor ile tum gelen mesajları okuyorum ama delta ekran ile rs232 kanaldan gelen veri aynı ayarları yapmam halinde bile olmuyor.ttl ile rs232 arasındaki fark nedir.arabir devre yaparsam duzelirmi?

z

Cihaz gonderme yapmazken TX hattınının voltajını olc.

Sıfır volttan buyuk ise TTL
Negatif voltaj ise RX232
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

cihazda 3 uc var +5vdc  rxd ve 0vdc.sadece okuma yapıyor.osiloskop ile bakıyorum.mesaj gelmezken +5vdc de.bu durumda yapabileceğm bir şey varmı?basit bir lojik analizor ile gelen meajı okuyorum.ama hmi ile nasıl yapabilirim.

Sozuak

Bizde de bir cihazın benzer displayi var. inverter devresi arızalı  beslemeyi enerjilendiğinde direkt kısadevreye düşürüyor. Sendeki gibi rx tx ve 5 volt ile çalışıyor. Samsung üretimi. Bakalım onay gelirse onarımıyla uğraşacağım.

fractal

sanırım bana ttl den rs232 cevirici lazım.ozaman sorun cozulecek gibi.

MC_Skywalker

Yukarıda yazmayı unutmuşum. Noritake VFD karakter panlellerin iki modeli var ilk modeli kendilerine has işlemci ve komut kümesini kullanıyor. Diğer model (CU-U kodu ile başlayan seri) ise bildiğimiz piyasadaki karaker LCD panleller gibi HD44780 komutlarını kullanıyor.

Ben denemelerim aşağıdaki 1 transitör 3 direçli bir seviye dönüştürücüyle yapmıştım kendi veri kağıdında öneriliyordu. VDF lerin çoğunlukla I/F değerleri; Parallel(TTL)(8bit), Synchronous serial(CMOS), Asynchronous serial(CMOS) genel itibariyle böyle. tam model numarasına göre veri kağıdına bakmak gerek.

fractal

bendekinin işlemcisi var.ve o bozulmus manuelde Asynchronous serial(CMOS) yazıyor.anlamadığım lozik analizor okuyor.delta hmi hatalı okuyor.