LiMnO2(Lityum Mangan Dioksit) Pil Gerilim Ölcümü

Başlatan mfurkan7, 07 Ekim 2022, 12:56:00

mfurkan7

Merhabalar,
Elimde 1 adet CR-P2 pil var. Pili kullandim ve hemen sonrasinda ölctügümde gerilimi 2.5V idi. Aradan 7-8 saat gectikten sonra ölctügümde pil 4.5V'a cikmis bulunmaktadir. Bu nasil mümükün olabiliyor? Dogru ölcüm metodu nedir?

Uyguladigim ölcüm metodu:
Pile 10k'lik direnc bagla ve ölc. Hem akim hem de gerilim modunda ölcüm aldim. Hesap kitap tutuyor ve pil su anda gercekten de 4.5V

https://www.hepsiburada.com/varta-professional-lityum-cr-p2-pil-6204301401-pm-ofisvar6204301401

yesilu

10 ohm mu demek istedin. gerçekten 10k ise o pili yüklemeye yetmez, 10ohm 10w dirençle dene

mfurkan7

Sonrasinda 178ohm da denedim hocam ama o da benzer sonucu verdi. Sanirim yüklemekten kastiniz pilden yüksek akim cektirerek tabiri caizse pilin havasini almak. Dediginiz gibi deneyecegim.

serkan_48

Bu pil lityum. Linkteki pil 6 volt ve 2.5 volt seviyelerine inmiş ise o pil zaten bitmiştir.

Sonradan içindeki kimyasal tepki nedeni ile voltajı yükseliyor olabilir ama bu pilin sağlam olduğu anlamına gelmez.

Yüklediğiniz anda voltajı cokecektir.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

mfurkan7

CR-P2 pillerin cut-off gerilimi sanirim 4V civarinda. Ben 4V'tan sonra bitmis olarak kabul ediyordum. Asagidaki grafikteki 5.6V-4V arasini kullanilabilir alan olarak bellemistim.  Yanlis yorumladigim bir nokta var midir?
10ohm ile denedim ve calisti sanirim. Dirensiz ölctügüm ve direncli ölctüklerim arasinda fark olustu. :)