Bozulan POE IP kameralar

Başlatan erkan614, 12 Ekim 2022, 16:33:37

erkan614

İyi günler
1-2 sene önce firmaya poe ip kamera sistemi kurdum
16 adet kamera 1 adet 16lı kayıt cihazı 1 adet tplink 16+2 poe swich
kameralar ve kayıt cihazı markası powermaster
altta linklerini bırakıyorum
şimde sıkıntım şu ki kameraların poe girişleri bozuluyor ve kameralar çalışmıyor
( bozulan kameraya Harici 12 V verirsem çalışıyor)
garantiden 2 kere değişim yapıldı ama yok gene bozuluyorlar
rastgele kameralar bozuluyor hep aynı yerdekiler değil
rastgele 9 kameraya düşünce yani 7 adedi bozulunca daha bozulmuyorlar öyle aylarca devam ediyor
nezaman 16 ya tamamlasam gene bozulmaya başlıyorlar
burda sorunum ne olabilir benim kendimce düşüncem
1- swich 16 olsa da poe olarak 10 adetten fazlasına güç yettiremeyip kameraların rastgele bozulmasına neden oluyor
2- aldığım powermaster markası dandik
bana ne tavsiyede bulunursunuz

powermaster kamerakamera
Tp 16+2 switch

yas

Ekonomik olan öneri; Yakın olan hatlara rj45 injector kullanıp harici 12 volt ile bu kameraları beslemek.
Ekonomik olmayan öneri; Bir kısım kameraları poe injector ile beslemek.

Not: Verdiğiniz linkteki poe switch in her bir portundan 30W güç çekilebilmekte, fakat toplamda 150 watt güce sahip. Bence sorun bu.

Sozuak

Voltaj düşünce  aynı güç için akım artar haliyle artan akım da arızaya yol açabilir.  YAS'ın da dediği gibi switch ile birkaç kamera arasına poe adaptör koyup kamera beslemelerini switch den almak uzun ömür sağlayabilir.

ByTEK

bundan yaklaşık 5-6 yıl önce Benzer sorunu switch değiştirerek çözmüştük. Rastlantı olacak ki sökülen switchte tp-link ürünüydü. Biz vivotek marka poe switch takmıştık. Bence sorun Switch kaynaklı. Bir şekilde yeterli voltajı tam sağlayamayıp dengesizleşiyor ve kameraya zarar veriyor diye düşünüyorum.

erkan614

Bir poe kamera olmuş 700 lira :D
Şöyle yapacağım
8 kameranın poe enerjisini swicten alıp smps üzerinden vereceğim
Böylece 2 adet smps ve biraz kablo işçiliği ile bu işi halledeceğim düşüncesindeyim

yas

4 adet Rj45 injector, 1 smps ve sıfır kablo işçiliği ile yapmak daha ekonomik ve hızlı bir çözüm olabilir.

erkan614

Alıntı yapılan: yas - 13 Ekim 2022, 17:40:464 adet Rj45 injector, 1 smps ve sıfır kablo işçiliği ile yapmak daha ekonomik ve hızlı bir çözüm olabilir.
bahsettiğiniz RJ45 injektör için link verebilirmisiniz
ben google arama yaptığımda bazı ürünler çok pahallı bazıları da alakasız gibi gözüküyor

yas

Envayi çeşidi var. RJ45 injector yada pasif poe injector diye araştırmak lazım.

Misal Bu olabilir. yada bu olabilir.