Dogru kablo kalinligi secme yolu nedir?

Başlatan mfurkan7, 18 Ekim 2022, 13:47:46

mfurkan7

Merhabalar,
3-12V arasi bir sistem icin dogru kablo kalinligi secme yolu nedir?

Benim adimlarim:
1* Maksimum(kalkis aninda) 6v DC motorun cektigi akimi alirim.
2* Kablo malzemesini secerim(Bakir)
3* Maksimum calisma sicakligini belirlerim(Bunu motorun datasheetindeki maksimum sicaklik olarak aliyorum. Cünkü bu sicakligin üzerinde motorum zaten hasar göreceginden kablonun bunu üstünde olmasina gerek yok diye düsündüm.)
4* Kablo uzunlugunu belirlerim
5* Minimum gerekli gerilimi belirliyorum.
6* A= 2*Imax*bakirin direnc katsayisi*kablo uzunlugu/Vmin yaprak metrekare cinsinden hesabi yapiyorum sonra milimetrekareye ceviriyorum.

1. Bu adimlara ek ne yapabilirim?
2. Eger motor maksimum akimin üstünde cektigini düsünürsem sizce toleransi kac almaliyim ya da nasil tolerans belirleyebilirim? %10 yeterli olur mu? Motorun datasheetinden akim %10 oynayabilir diyor.

parametre

..

ilyas KAYA

Artik kablolar bakir filan değil hepsi dandik. O yüzden hesaplar tutmaz. En güzeli 1 metre 1metre alıp kendiniz ölçerek doğru kabloyu bulacaksınız.

Tolerans olarak yüzde 30 dan aşağı inmeyin.

mfurkan7

Hocam bunu hesaplamak istiyorum.
https://www.fabhabs.com/dc-cable-sizing-calculator
Bu sitede degerlerimi giriyorum. Bana 0.13mm^2'lik kablo öneriyor ancak hesap yapinca böyle bir sey cikmiyor. Nasil hesap yapiyor anlamadim. Tüm sitelerde de ayni sonuc cikiyor.

Degerlerim 4.8V, max sicaklik 45santigrad derece, max akim 1.3A, kablo uzunlugu 0,15m. Milimetre kare cinsinden bakinca verdigi minimum kablo kesit alani cikmiyor.

Erol YILMAZ

Max sıcaklıı değil,
Ortam ile arasındaki max sıcaklık farkıdır o.

mfurkan7

Erol hocam,
Formül asagidaki gibi. Maxksimum sicakliktan sonra referans sicakligini cikartiyoruz. Ama hala bu konuda acil yardima ihtiyacim var. Sistemime minimum hangi kalinlikta bir kablo kullanmam gerektigini hesapladigim deger ile web sitesi arasindaki farki anlamadigimdan emin olamiyorum.

ρ_(45°C) (Ω.m)=ρ_(20°C-REF)*(1+α_(20°C)*(T_MAX-T_REF ))

Hesapladigim kalinlik:
0.0007921875(mm^2)
Böyle bir kalinlik var mi ondan bile emin degilim.

mfurkan7

Yardim edebilecek birisi var midir? Önceki mesajimda bahsettigim web sitesi ile kendi hesaplamam arasindaki farki bulamadim.