Gecikmeli voltaj regülatörü

Başlatan yucatar, 22 Ekim 2022, 15:56:45

yucatar

Merhaba, başlık saçma olmuş olabilir aklıma en kısa ve açıklayıcı o geldi:) Yapmak istediğim şey tam olarak şöyle bir kaynaktan bana 24v gerilim geliyor ben bu 24 voltu 2 saniye kadar başka bir devreye ileticem sonra 24voltu 5v olta düşürüp öyle iletmeyece devam edeceğim. En basit yoldan nasıl bir devre kurabilirim.

mg1980

Gecikmeli açılan role devreleri var.. 2 saniyeye ayarlanır. Role kontağı 24 voltu 5 volta çeviren devreye bağlanır. bu yeter sanırım..

yucatar

Hocam dediğiniz rölelerle denedim istediğim gibi çalışıyor ama fazla yer kaplıyor biraz daha küçük bir şey yapmam gerekli

Mr.Thinking

3 amper Akım kurtariyorsa lm2596 veya xl6009 li bir devrenin potu iptal edilip bir transistorun baysine kapasitor gecikmesi yerleştirilerek önce 24volt sonrada, kapasitor dolunca da transistör iletime geçerek 2596 dan 5 volt cikaracak şekilde modifiye edilebilir. Telefondan yazmasam bir şema cizebilirdim belki.yazi ile anlatmak ve anlamak zor. Vakit bulursam çizmeye çalışırım. Yada sadece PNP bir transistör ve baysinde oluşturulan bu işi sağlayacak birkaç devre elemanı çizilebilir. Akım ne kadar çekilecek bilinmiyor.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Turn on devresi yapın ister role ister çıkışına 7805 kullanın.

yucatar

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 22 Ekim 2022, 20:03:13Akım ne kadar çekilecek bilinmiyor.
24 voltta iken 1.8amper 5voltta 300mA akım çekilecek

Proteusta turn on devresini oluşturdum yarın deneme yapıcam sadece proteusta ilk çalıştığında role hemen çekiyor bu sorun proteustan dolayı mıdır?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: yucatar - 22 Ekim 2022, 20:46:1924 voltta iken 1.8amper 5voltta 300mA akım çekilecek

Proteusta turn on devresini oluşturdum yarın deneme yapıcam sadece proteusta ilk çalıştığında role hemen çekiyor bu sorun proteustan dolayı mıdır?

Evet transistor lerinde sorun var. Çalışan bi kac model vardı ama epeydir kullanmadığım için hatırlayamadım. Hala o sorun devam ediyor demek ki  :)

Bc107 ile deneyin birde
Ayrıca simdi farkt ettim kondansatorunuz kutupsuz. Onu kutuplu ile değiştirin.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: yucatar - 22 Ekim 2022, 20:46:1924 voltta iken 1.8amper 5voltta 300mA akım çekilecek

roleye 7805 e falan gerek kalmadan bu işi yapabilirsin. Sadece birkaç devre elemanı kullarak bir PNP transistörün baysini kullanacaksın. Eski gerilim reguletorleri vardı PNP transistörlü. Baysi 5 volt bir zener diyotla surersen çıkışından 5 volt alırsın. Sen bunu gecikmeli açılan bir transistörle yapacaksın. Yani PNP collektor cikisi 24 voltu iken birkaç saniye sonra  iletime geçen baysdeki bir başka küçük transistör 5 volt zeneri devreye sokacak. Biraz dusun cozeceksin. Yani belki 2 transistörle bu işi yapabileceksin. Roleye ve 7805 e gerek yok.
ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Aşağıdaki devredeki zeneri istediğin zaman kadar sonra devreye sokacaksin. Başka bir transistör kullanarak.
https://images.app.goo.gl/5K1f58y8Fia29y378
ego=1/Knowledge