Aydinlatma hattindan priz cekme

Başlatan mfurkan7, 23 Ekim 2022, 01:09:44

mfurkan7

Merhabalar,
Evin icinde kiler gibi bir odam var. Buraya bilgisayarim masami koymak istiyorum ancak bir lambadan baska oda icerisinde elektrik alabilecegim bir yer yok. Kirma dökme yapmak istemiyorum.

Enerjilendirmek istedigim cihazlar:
  • Laptop - 180W Adaptörlü
  • 24" DELL SE2417HG Ekran - 25W(Cihazin etiketinde 100-240V~, 50/60Hz, 1.6A yaziyor. Datasheette nasil 25W elde edilmis tam emin degilim. Iceride AC-DC dönüstürücü olabilir mi?)
  • Masa lambasi - 40W
  • Apple telefon sarj adaptörü - 20W

Özetle toplamda maksimum cekecegim güc 265W.
Lambada nötr, toprak, faz var.
Kablo kalinligi 1.5-2mm. arasinda(celik cetvelle ölctüm kumpasim olmadigi icin). Sanirim 16A cekebiliyorum bu kalinlikta maksimum.

Sizce lambayi iptal edip buraya priz cekeyim mi? Öneriniz nedir?

ahmetbudak

Toprak olması büyük avantaj, çekeceğiniz akım düşük, rahatlıkla priz çekebilirsiniz.

power20

Cemre.

Kablo geliyorsa muhtemelen bir boru içerisinden geçerek geliyordur. Eski kablonun ucuna yeni ve 2.5mm2 kablolar bağlanıp eski kablo borunun içinden çekilerek yeni kablo ile değiştirilebilir belkide... Kılavuz yerine eski kabloyu kullanmış olursunuz. Ayrıca ilgili linyenin sigortasını da kontrol etmek lazım, aydınlatma için ise muhtemelen 10A'dir. Kablo değiştikten sonra 16A olarak güncellenebilir. Hiç uğraşmak istemiyorum derseniz zaten yük sınırlı yine kullanılabilir gözüküyor. Aydınlatma için genellikle 1.5mm2 kablo kullanılıyordu bişeyler değişmediyse, kablo çapını buradan teyit edebilirsiniz.

mfurkan7

Alıntı yapılan: Cemre. - 23 Ekim 2022, 10:20:52Kablo geliyorsa muhtemelen bir boru içerisinden geçerek geliyordur. Eski kablonun ucuna yeni ve 2.5mm2 kablolar bağlanıp eski kablo borunun içinden çekilerek yeni kablo ile değiştirilebilir belkide... Kılavuz yerine eski kabloyu kullanmış olursunuz. Ayrıca ilgili linyenin sigortasını da kontrol etmek lazım, aydınlatma için ise muhtemelen 10A'dir. Kablo değiştikten sonra 16A olarak güncellenebilir. Hiç uğraşmak istemiyorum derseniz zaten yük sınırlı yine kullanılabilir gözüküyor. Aydınlatma için genellikle 1.5mm2 kablo kullanılıyordu bişeyler değişmediyse, kablo çapını buradan teyit edebilirsiniz.

Hocam,
Kablonun nasil geldigini göremiyorum. Siva atmislar üstüne ve duvar kagidi dösenmis. :/  Dediginiz güzel fikir keske kablolari serbest biraksalarmis.

Benim yüküm hadi 500W olsun. Totalde 2,27A cekmis olurum. 10A iyi deger sanirim sikinti olmaz gibi gözüküyor. Insallah baska bir seyi gözden kacirmiyorumdur.

asma

Merhaba
Aydınlatma tesisatında duy , anahtar ve buat vardır.
Bunların hangisinde faz, nötr ve toprak var veya nerede ne var. :)
Bunları bilirsek anahtarlı priz önerebiliriz. Buattan sıva üstü kablo çekip çoklu priz önerebiliriz.
Geri kalan 1,5mm2 ve 10A sigorta değeri ile şimdilik sorun yok.
Bahsettiğiniz ürünler için topraklı prize de ihtiyaç yok aslında ama olsa daha iyi olur.

Kolay gelsin.

mfurkan7

Alıntı yapılan: asma - 23 Ekim 2022, 17:31:57Merhaba
Aydınlatma tesisatında duy , anahtar ve buat vardır.
Bunların hangisinde faz, nötr ve toprak var veya nerede ne var. :)
Bunları bilirsek anahtarlı priz önerebiliriz. Buattan sıva üstü kablo çekip çoklu priz önerebiliriz.
Geri kalan 1,5mm2 ve 10A sigorta değeri ile şimdilik sorun yok.
Bahsettiğiniz ürünler için topraklı prize de ihtiyaç yok aslında ama olsa daha iyi olur.

Kolay gelsin.
Hocam,
Duyda 3 tane kablo bagli. Buatin nerde oldugunu bilmiyorum. Gizli buat var sanirim. Yorumunuz icin tesekkür ederim.