Akü şarj cihazı

Başlatan Maxim, 26 Ekim 2022, 12:07:34

Maxim

Bu cihazın içinde tam olarak ne var bilen varmı?
akım ayarını ve voltajı neye göre yapıyor bu tip cihazlar?
elektronik bir devre varmıdır yoksa basit trafo + köprü diyot mantığımı?
selamlar

https://www.hepsiburada.com/indento-aku-sarj-cihazi-redresor-12-volt-40-amper-p-HBCV00002Q52SF

Sozuak

Kaliteli birşey olsa akım ayarı olur. Bu cihazın takılan akü kapasitesini tespit etme şansı yok. Kabalama basar akımı bence sonra kaynatır aküleri. Akü voltajına göre  ve tabi iç dirence göre bir yere kadar otomatik kontrol vardır yoksa aküler iyi patlar bu kadar güç kontrolsüz verilirse.

Maxim

içini açabildim ve manzara bu şekilde
1970 lerin teknolojisine hoş geldiniz.
sonra, alla alla akü niye bu kadar çabuk öldü?

Sozuak

Düşündüğüm kadar dandik değilmiş en azından güç elemanları yerli yerinde :)

Fotolar için teşekkürler. Bir gizem daha açıklığa kavuştu. Sonuç: Kesinlikle güvenilmez. Ama akım sınırlama için direnç koymuşlar  ve köprüleri soğutucuya iliştirmişler takdir ettim. Kablolama da pek 40 A ya dayanmaz gibi.

Maxim

peki bu cihaz akünün ömrünü yemezmi şarj ettikçe?
bunu takıyorsun, bismillah 25-30 amper den başlıyor
ne sabit akım var ne voltaj kontrolü var

Sozuak

Dedim ya kaynatır atar plakaları da bozar. Anca çok yüksek kapasiteli akülere uygun. 200Ah  gibi mesela

ilyas KAYA

En sağlam teknoloji 😄

asma

Aslında cihazın gücü ve akünün kapasitesi uygunsa , şarj olurken çok sorun değil.
Dolduktan sonra beklemesi (şebekeye de güvenilmez) daha kötü.

Dalgalı doğru akım bu konuda daha zararsızdır.

Bu tip , daha eski ürünlerde tristörlü devre olurdu. Akü dolduğunda scr devreden çıkar , hazırda bekletmek için küçük bir akımla şarja devam ederdi. Akım sınırlama işi yukarıdaki gibi olur. :) Güçlü bir rezistans , amper metrenin iç direnci ve trafonun verebileceği akım bir birine dengeliydi.

Not: ilandaki üründe "otomatik" ifadesi birden fazla kullanılmış. Resim o ürüne mi ait. Resimde görünen yalnızca redresör ve gördüğüm tek otomatik , w-otomatik

Maxim

Alıntı yapılan: asma - 27 Ekim 2022, 14:34:16Aslında cihazın gücü ve akünün kapasitesi uygunsa , şarj olurken çok sorun değil.
Dolduktan sonra beklemesi (şebekeye de güvenilmez) daha kötü.

Dalgalı doğru akım bu konuda daha zararsızdır.

Bu tip , daha eski ürünlerde tristörlü devre olurdu. Akü dolduğunda scr devreden çıkar , hazırda bekletmek için küçük bir akımla şarja devam ederdi. Akım sınırlama işi yukarıdaki gibi olur. :) Güçlü bir rezistans , amper metrenin iç direnci ve trafonun verebileceği akım bir birine dengeliydi.

Not: ilandaki üründe "otomatik" ifadesi birden fazla kullanılmış. Resim o ürüne mi ait. Resimde görünen yalnızca redresör ve gördüğüm tek otomatik , w-otomatik

doğru tespit, dikkat etmemişim
ürün tam olarak bu.
ilk mesajdaki linki de düzeltiyorum hemen.
sanırım bu bir alt modeli

https://www.hepsiburada.com/indento-aku-sarj-cihazi-redresor-12-volt-40-amper-p-HBCV00002Q52SF