40A Röle Dayanımı Hakkında

Başlatan oguztkn, 28 Ekim 2022, 20:40:30

oguztkn

Arkadaşlar Merhaba,

220v AC 12A enerji sarfiyatı olan bir rezistansı kontrol etmek istiyorum. Amacım sadece on-off şeklinde kullanmak. Dim olmayacak. Ekteki röle ile 2-3 gündür test ediyorum bir sorun yok ama uzun vadede durumu nasıl olur acaba bu konuda fikir verebilir misiniz ? Bir de kontak uçlarında şuan da kondansatör bulunmamakta. Kondansatör eklemem nasıl bir artısı olur ve nasıl bağlamalıyım ?

2-3 gündür kesintisiz olarak testim de şu şekilde ; küçük bir işlemci ile 2 dakika çalış 2 dakika kapat şeklinde çalıştırıyorum.

Şimdiden Teşekkür Ediyorum İyi Çalışmalar....

Sozuak

Birşey olmaz ama röle kontaklarına paralel rc yada varistör koyarsanız arkları söndürür daha uzun ömür ve düşük parazitik voltaj oluşturur.

oguztkn

Alıntı yapılan: Sozuak - 28 Ekim 2022, 21:35:17Birşey olmaz ama röle kontaklarına paralel rc yada varistör koyarsanız arkları söndürür daha uzun ömür ve düşük parazitik voltaj oluşturur.

rc yada varistör kısmı için örnek bir şema varmı acaba değerlerini nasıl hesaplamalıyım ?

Sozuak

Tepe voltajı 320 volt üzeri (380V olabilir toleransla) çapı da mümkün olduğunca büyük olan bir varistör iş görür. Varistör kullanırsanız üzerine ısıyla daralan makaron geçirin olası yüksek voltaj  durumunda patlarsa etrafa hasar vermesin.

RC olayında da 0.1uF ve 120Ohm  dayanım voltajı da uygun olacak şekilde kullanabilirsin.  Bir yerlerde hesabını anlatan bağlantı da vardı ama şu an bulamadım.  Yine de araştır ama senin olayında çok kritik durum yok.

Varistör kontağa paralel bağlanır. RC seri olur o da kontağa paralel bağlanır.

oguztkn

cevabınız için teşekkür ediyorum ,peki son olarak bağlanti şeması nasıl olmalı acaba ? çok farklı şemalar var tam bilgim olmadığından emin olamadım

Sozuak

fide

@Sozuak önerisi güzel. Kontakların kullanım süresini uzatacaktır.

Alternatif olarak 2 şey söyleyebilirim.

1) Anahtarlamalı alternansın sıfır geçişinde yaparsanız Kontakların teması ve ayrılması anında akım geçişi 0 yada 0'a yakın olacağı için kullanım ömrü artar. Ama bu rölenin karakteristiği ile doğrudan ilgili. Rölenin çekme bırakma süresi, aynı marka rölelerde bile röleden röleye farklılık gösterebilir. Denenmesi gereken bir durum.

Diğeri triyak kullanmak. Bunda da ısı ortaya çıkacaktır ama röleye göre daha uzun ömürlü olur diye düşünüyorum.

Sonuçta tercihiniz ve kullanılan malzeme ürünün kalitesini belirleyecek.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ahmetbudak

Alıntı yapılan: oguztkn - 28 Ekim 2022, 20:40:30Arkadaşlar Merhaba,

220v AC 12A enerji sarfiyatı olan bir rezistansı kontrol etmek istiyorum. Amacım sadece on-off şeklinde kullanmak. Dim olmayacak. Ekteki röle ile 2-3 gündür test ediyorum bir sorun yok ama uzun vadede durumu nasıl olur acaba bu konuda fikir verebilir misiniz ? Bir de kontak uçlarında şuan da kondansatör bulunmamakta. Kondansatör eklemem nasıl bir artısı olur ve nasıl bağlamalıyım ?

2-3 gündür kesintisiz olarak testim de şu şekilde ; küçük bir işlemci ile 2 dakika çalış 2 dakika kapat şeklinde çalıştırıyorum.

Şimdiden Teşekkür Ediyorum İyi Çalışmalar....

Diğer bir alternatif mekanik röle yerine solid state röle (SSR) Kullanmak olabilir.

Okan AKÇA

Rezistans kontrolünde her hangi ek bir ilave yapmaya gerek yoktur. Olduğu gibi kullanın

oguztkn

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 29 Ekim 2022, 20:07:13Rezistans kontrolünde her hangi ek bir ilave yapmaya gerek yoktur. Olduğu gibi kullanın

rezistans olduğu için mi acaba ? direnç kondansatör yada varistör gerekmez mi ? ömür açısından

Sozuak

Rezistans ta olsa kontak ark yapar, koruma için eklerseniz iyi olur. Çok büyütülüp şöyle mi böyle mi denecek bir durum değil. Koymazsanız da hemen bozulmaz. Şeffaf kasalı rölelerde ark oluşumu ve bir tek kondansatörle bile o arkın oluşmadığını gözlemleseniz yeter aslında.

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Şemanın son halini resimde paylaştım. Kondansatör 100nf 400v x2 tip olacak ama buradaki 100R lik direncin gücü ne olmalı acaba 1206 kılıf olarak taksam sorun olur mu watt'lı mı olmalı ?

Z80

D1 hızlı diyot olacak, UF4007 olabilir.

R3 en az 2W olsun.

Sozuak

o kılıf dirençlerin dayanım voltajı 100 volt civarıdır. Siz ya seri iki tane bağlayın eşdeğer dirençte ya da tht çeyrek watt

oguztkn

Alıntı yapılan: Sozuak - 31 Ekim 2022, 08:01:53o kılıf dirençlerin dayanım voltajı 100 volt civarıdır. Siz ya seri iki tane bağlayın eşdeğer dirençte ya da tht çeyrek watt

2w ve üzeri  gerek kalmıyor o zaman teşekkür ediyorum