Osiloskop ile şebeke gerilimini ölçemiyorum ?

Başlatan tekniker_murat, 30 Ekim 2022, 21:33:48

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm. Değerli usta abilerim ve hocalarım konu başlığından da anlaşıldığı gibi elimde 3 tane farklı osiloskop var ve şebeke gerilimine bağladığım zaman hemen kaçak akım rölesini attırıyor...

Bir tane MATRIX Mos-620CH eski analog osiloskop var.

Konum anahtarını AC ye volts/div anahtarını 5 volt a prop üzerindeki anahtarı x10 konumuna kanal seçme anahtarını ch1 e getirip pirizdeki şebeke elektriğine tuttuğum anda kaçak akım rölesi atıyor ve ölçüm alamıyorum.

Aynı şekilde bir de unit utd2102cex-ii cihazım var

Aynı ayarları buna da yapıyorum sonuç aynı.

Son olarak bir de usb pc osiloskop var. Buna da şebeke elektriğin bağlamaktan korkuyorum uçan osiloskop olmasından korktuğum için...

Sonuç olarak ben nerede yanlış yapıyorum ve olması gereken nedir biraz yardımcı olabilir misiniz ?

[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

ilyas KAYA

Proba direnc bağlamadan ölçüm yapmiyosundur umarım

mehmet

Osiloskopların prop gndsi şebeke toprağına
bağlıdır. Şebeke sinyalini ölçebilmek için
osiloskobu izolasyon trafosu ile beslemelisiniz.
Toprak hattından izole olmalıdır.

EK:
100x propla ölçmeniz daha uygun olacaktır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tekniker_murat

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 30 Ekim 2022, 21:37:31Proba direnc bağlamadan ölçüm yapmiyosundur umarım

Valla direnç mirenç bağlamadan deniyorum.

@mehmet abi ben o izalasyon trafosu olayını düşündüm bunun için bu trafonun gücü en azından ne olmalıdır ?

mehmet

Ben 200VA, giriş 220V, çıkış 220V bir
trafo kullanıyorum.
Bağlayacağınız en fazla güce göre
yaklaşık bir değer yeterli.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

tekniker_murat

@mehmet abi peki bu intrustar olan skop ile ölçme yapabilir miyim ? yoksa onda da aynı şeyler olur mu ?

Erhan YILMAZ

Aleyküm selam!

Kontrol kalemi ile fazı buldun mu önce? Osilaskobun ince ucunu faza değdir önce sadece. Probu x10 yap. Olmazsa probun GND ucunu da şebekenin nötr hattına değdir öyle dene. Görmen lazım sorunsuzca. Osilkasop kullanmayı biliyor musun? V/div ve Time/div ayarlarına dikkat et. Herşeyden öncede kendi sağlığına dikkat et.

mehmet

Alıntı yapılan: tekniker_murat - 30 Ekim 2022, 22:06:52@mehmet abi peki bu intrustar olan skop ile ölçme yapabilir miyim ? yoksa onda da aynı şeyler olur mu ?
Bunu bilemiyorum?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 30 Ekim 2022, 22:07:07Aleyküm selam!

Kontrol kalemi ile fazı buldun mu önce? Osilaskobun ince ucunu faza değdir önce sadece. Probu x10 yap. Olmazsa probun GND ucunu da şebekenin nötr hattına değdir öyle dene. Görmen lazım sorunsuzca. Osilkasop kullanmayı biliyor musun? V/div ve Time/div ayarlarına dikkat et. Herşeyden öncede kendi sağlığına dikkat et.

evet biliyorum ve zaten öyle yapınca atıyor diğer türlü atması zaten normal hocam

ilyas KAYA

1mega ohm direnç ekleyip ölçün birde.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 30 Ekim 2022, 22:34:361mega ohm direnç ekleyip ölçün birde.

Yarın Allah nasip ederse bir kaç tane 1 M ohm wattlı dirençlerden alıp özellikle denemeler yapacağım lakin o bir mega ohm direnci taktıktan sonra gerilim ölçümü esnasında hatalı ölçüm olacak onu nasıl hesaplamamız gerekecek acaba ?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: tekniker_murat - 30 Ekim 2022, 22:56:11Yarın Allah nasip ederse bir kaç tane 1 M ohm wattlı dirençlerden alıp özellikle denemeler yapacağım lakin o bir mega ohm direnci taktıktan sonra gerilim ölçümü esnasında hatalı ölçüm olacak onu nasıl hesaplamamız gerekecek acaba ?

Hesabınızı buna göre yapacaksınız. Yada yukarıda arkadaşın dediği gibi prop değiştirmeniz lazım.

Amaç Sadece gerilim ölçmek mi ?

ahmetbudak

Kaçak akım rölesinin atması gayet normal. Bunu önlemenin (aslında insan hayatını korumak için atıyor) en güvenli yolu izolasyon trafosu kullanmak, izolasyon trafonun gücü en az senin osiloskopunun gücü kadar olmalı, osiloskopun gücü genelde arkasındaki etikette yazar.
İkinci yöntem ise çevirme oranını bildiğin veya senin tespit etiğin bir transformatörün çıkış tarafından yani sekonderinden şebekeyi gözlemek, bunun için mesela 220v giriş 12 v çıkış trfansformatör temin edersin sekonder ucuna 1k direnci paralel bağlayıp yük yapmış olursun sonra multimetre ile şebeke voltajını ölçersin bu V1 olsun sonra sekonderi ölç bu da V2 olsun bu durumda sekonderden osiloskoptan ölçeceğin değeri V1/V2 oranı çarpıp gerçek değeri bulursun.
3. Bir yöntem osiloskopun besleme kablosunun 220v şebekeye giren tarafında toprak pinlerini izole bant ile bantlamak. (not bu yöntem insan hayatı için riskli ve tehlikelidir önce kontrol kalemi ile faz belirlenir ve osilosp probunun canlı ucu yani ince ucu faza gelecek şekilde ölçüm yapılmalıdır.)

Saydığım bu yöntemlerden en güvenlisi 1. Yöntemdir 3. Yöntemi bir seferlik zorunlu durumlarda tavsiye ederim.

volkii

Şebeke ve UPS hattı ayrı mı ve ölçtülen hatla, osilaskop hattı farklı mı?
Diğer ihtimal; Nötr hattı toprak hattıyla kısa devremi?

ahmetbudak

Alıntı yapılan: volkii - 31 Ekim 2022, 14:27:22Şebeke ve UPS hattı ayrı mı ve ölçtülen hatla, osilaskop hattı farklı mı?
Diğer ihtimal; Nötr hattı toprak hattıyla kısa devremi?
Nötr hattı toprak hattı ile kısa devre olsa Kaçak akım rölesi hiç tutmaz