Selenoid valf kontrolü

Başlatan 0M42, 09 Kasım 2022, 22:19:22

0M42

Merhaba, 12 volt ile çalışan bir selenoid valfim var. Sistem orjinalinde aç kapat şeklinde çalışıyor. Ben  biraz değişiklik yaptım bu doğrultuda selenoidin ayarlı çalışması gerekiyor. Yani az açık tam açık, az kapalı tam kapalı vs. gibi. Çok hassas ayarlamaya ihtiyacım yok acaba bu işi pwm motor sürücüsü ile halledebilir miyim?

Düzenleme ; Selenoidin içerisinde yay var kapanmasını bu yay sağlıyor. Ben açılış şeklini belirttiğim gibi kabataslak olarak kontrol etmek istiyorum.

mfurkan7

Solenoid valfin icerisinde bobin var ve bobin enerjilenince icindeki miknatis tik diye cekilip aciliyor/kapaniyor. PWM ile olmaz gibi geldi. Ancak bobini enerjilerken öyle bir gerilimini bulmak lazim ki bobin miknatisi tamamen cekecek esigi gecmesin ve hafif hafif sizdirsin.

Yanitlari merak ediyorum. Takipteyim.

0M42

Evet yazdığınız gibi çalışıyor fakat bendeki bobinin çalışma alanı biraz uzun yani ortalama 50mm. lik bir mesafede git gel yapıyor.

ziyaretci

Bobinin 12 VDC olduğunu düşünerekten;

A. Valfler direnç olarak kullanılacaksa;
-Farklı frekans ve çevrim oranlarında denemeler yapmak gerekiyor. Eğer yayın itme ve gergi hızını yakalayacak bir PWM frekansını tespit ederseniz teoride olur gibi duruyor.

B. Valfler pistona(bir nevi kondansatör) takılacaksa ve piston konumu için bu soru soruluyorsa;

Tek valf ile;
-PWM ile sabit frekans duty oran ayarlı kullanırsak, low oranı high'dan yüksek olacağından olmaz. (veya tam tersi)

-PWM ile sabit %50 görev çevrimli, frekans ayarlı kullanırsak, high ve low oranları eşit derecede değişecek, ama bu seferde hava pistona dolduğu süre kadar da boşalacağından olmaz. (hava tahliye ayarlarının eşit olduğu varsayılmıştır.)

-Değişken frekans ve çevrim oranları ile deneme yaparsak, doğru değerler yakalandığında oluru var gibi.

Çift valf ile;
-Dolum valfi belli bir süre havayı pistona doldurur. Sonra kapatılırsa piston belirli bir sabit konumda kalacaktır.

-Ama bu PWM ile olmaz, bir sonraki periyotta biraz daha va dolacaktır, bir kaç  periyotta maksimum konuma ulaşacaktır.(Sürekli çıkış için)

-O zaman şunu anlıyoruz, yapay tek pulselik bir kodlama oluşturulacak.

-Hava tahliye valfine de aynı işlem ile bağımsız kanaldan sinyal uygulanacak.

Test edelim;
+Pistonun dolum ve tahliye dirençlerini biraz açalım.
+10 ms high sinyalinde pistonun maksimum konuma ulaştığını düşünelim. Yani piston dirençlerini(hava vanaları) ona göre ayarladık.
+Biz dolum valfine 1 ms lik gir high uygularsak piston %10 ilerler.
+1 ms daha uygularsak %10 daha ilerler. Şuanki konum %20.

-Tahliye valfine 1 ms high gönderirsek, piston şuanki konumundan %10'a geriler.
-Bir kere daha 1 ms high uygularsak piston konumu teorik olarak %0 'a gelir.

Not: Eğer PWM ayarını tek pulse olarak ayarlamanız gerekiyor.

Çift kanal PWM ihtiyacı var. Yalnız port çoğullayıcı IC kullanarak ihtiyacı tek kanala düşürebilirsiniz.

Bu durumda illa PWM modül kullanmanıza gerek yok. Kodlamayla timer birimleri üzerinden yalnızca iki pin kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Daha avantajlı olur.

Melih1802

Oransal valf kullanmak istemez misin?

Sozuak

Ucuz sistemlerde basit aç/kapa valfe, modeline göre 0-50Hz arası anahtarlanan tam değerinde dc  verip deneyebilirsiniz. Valfin kütlesine göre belli frekansın üzerinde çalışmaz zaten. Bazı cihazlarda bu tip uygulamalara rastlıyorum.
Bir de valfin egzost ucuna  hava çıkışını zorlaştıran filtre gibi aparat takıp  boşaltım debisini de düşük tutuyorlar.

argeman

PWM ile yapmak  istediğiniz 50 mm. lik stroku istenen yerde durdurma mı? Yoksa duty ile aç-kapa yapıp debi ayarlamak mı? Solenoid valflere biraz benzer SACV valfler var, sabit basınç altında 20 hz. ile duty değiştirerek debi ayarlamıştım. (yavaş çekim)
https://www.youtube.com/watch?v=H8uR8TErRh8&ab_channel=G%C3%BCven

kralsam

Oransal valf olarak çalışmayan valfleri tekrarlanabilir şekilde kısıp açamazsın diye düşünüyorum. Çünkü o noktaya geldiğinde muhtemelen basınç etkisi ile valf içindeki mil itilecek ve tamamen açılacak. Oransal valflerde hidrolik açıdan özel bir yapı var. (Düşük basınç değerlerinde hassasiyet beklemediğin için çalışma ihtimali olabilir.) Çalışacaksa da motor sürücü kısmı tamamen bobinle ve kaynak gerilimi ile uygun olup olmadığı ile ilgili durum denemen gerekecek.

0M42

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim, basit ayarlı bir voltaj regülatörü ile istediğim çalışmayı sağladım pwm e gerek kalmadı.

mfurkan7

Alıntı yapılan: 0M42 - 10 Kasım 2022, 19:24:34Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim, basit ayarlı bir voltaj regülatörü ile istediğim çalışmayı sağladım pwm e gerek kalmadı.

Hocam nasil yaptiginiz konusunda detay paylasabilir misiniz? Ben de ayni sekilde bir calisma yapmak istiyorum ögrenmek adina.
Detaydan kastim hangi valfi kullaniyorsunuz, voltaj regülatöründen kastiniz dc-dc buck converter midir?

Bir de bu sekilde calistirdiginizda fazla akim cekiyor mu?

0M42

Kullandığım selenoid resimdekinin bir benzeri sadece hareket mesafesi biraz daha uzun.

Voltaj regülatörü olarak lm358 kullandım basit bir devre kurdum.

Ara voltajlarda ne kadar akım çekiyor ölçmedim ama selenoid tam kapalı iken 3.5 amper çekiyor.