Osiloskop ile ölçüm hakkında ?

Başlatan tekniker_murat, 16 Kasım 2022, 21:09:55

tekniker_murat

Herkese selamlar.

Değerli ustalarım ve hocalarım, Bende cep osiloskobundan analog osiloskoptan usb osiloskoptan ve bir de 100 mhz dijital osiloskopa kadar bir kaç çeşit osiloskop var.

Arıza arama konusunda vs bir şeyler ortaya çıkartabiliyorum... Lakin kafamı karıştıran bir mesele var onu sizlere sorma ihtiyacı duymaktayım...

Bu saydığım osiloskopar içinde hepsini aynı kefe içerisine koyarak sorumu sorayım :

Bilmediğimiz bir sinyal var ac mi dc mi frekansı nedir peryodu nedir bilmiyoruz,

Bildiğimiz ve emin olduğumuz şeyler var örneğin ac sinyal zamana göre şiddetini ve YÖNÜNÜ değiştiren sinyaldir yani her hangi bir alternansı eksi voltaj seviyesine az da olsa bi uğrama yapar...

Dc sinyal ise şiddetini yani voltajını frekansını vs değişse de eksi gerilime uğramaz,

Şimdi osiloskopun kalibre edilmesi için çıkartılan sinyal çıkış ucuna probu bağladığım zaman, osiloskobu dc mod kısmına alıp ölçüm yapıyorum prop bağlı olmadığı an çıkan düz çizgiyi sıfır noktasına ayarladığımı var sayarsak yani tam ekranın orta yerine ölçüm esnasında sinyalim o sıfır noktasından aşağıya inmiyor yani hep pozitif alternans tarafında ölçüm yapıyorum...

Oysa modu ac ye aldığım zaman o kare dalga sinyali o orta çizgisinin tam ortasına getiriliyor ve karenin yarısı artı yarısı eksi polaritede gösteriliyor.

Şimdi velevki ben bilmediğim bir sinyali ölçmek istedim bu sinyalin ac mi dc mi olduğunu hangi modda ve nasıl ölçmem gerekiyor ?

osiloskobun ölçme modunu ac yaparsam eksi ve artı alternansta ölçüyorum dc yaparsam dc alternansta bunun mantığı nedir ?

Gerekirse bir video ile konuyu açıklamaya çalışabilirim ?
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

Z80

AC gerilimi DC'de ölçtüğünde pozitif ve negatif değerler görürsen bu sinyal AC demektir.

taydin

Eğer aksini gerektirecek bir sebep yoksa, osiloskobu DC kademede kullanmak lazım. Bu hem osiloskobun daha düşük bir hata ile ölçüm yapmasını sağlar, hem de ölçülen sinyalin DC bileşeni varsa bunu kaçırmamanı sağlar.

AC kademesini, sadece yüksek bir DC bileşen üzerine bimmiş düşük bir AC bileşen var ise kullanırsın. Mesela 24V SMPS güç kaynağı yaptın, çıkıştaki gürültüyü ölçmek istiyorsun.
Timur Aydın (mekatronik.org)

asma

Ölçme modu dediğiniz şeyi gözümüzde canlandıralım.
Giriş seçme anahtarı ile sinyal direkt ölçüm ucuna bağlanır, buna DC diyoruz. Sinyal bir kondansatör üzerinden aktarılır, buna da AC diyoruz.
Cihazda değişen bir Mode yok.

Soruyu değiştirip sorarsak:
Bilmediğim sinyali kondansatörden geçiripte mi ölçmeliyim?

Kolay gelsin.

Yuunus

hayir, dc coupling ne var ne yok onu gosterir, ac ise dc offseticikarir oyle gosterir, kuplaj kondansatorunden gecirmis gibi.

Sozuak

AC yada DC olup olmadığını bilmiyorsan ve seni AC kısım ilgilendiriyorsa AC konumunda ölç. DC kısmını da göreyim diyorsan DC kademede ölç. Probu topraklayıp sıfır noktasını belli bir yatay hatta refere edersin . AC yada DC ölçüm yaparken orayı sıfır alırsın. O hattan alt yada üste bir öteleme olursa ve onun üzerinde AC varsa  dc bileşeni de ayırdedebilirsin. Referans noktan yatay çizgiyi hizaladığın yer olacak. Dersen ki AC yada DC mi  yada her ikisi de üst üste binmiş mi anlamak istiyorum uygun voltaj kademesinde ac/dc anahtarlar bakarsın referans ne kadar kayıyor. Kayma yoksa sinyal saf AC dir (dc kademesinde). Eğer öteleme varsa  ve üzerinde dalgalı gerilim varsa AC binmiş DC dir.
Mesela hiç bilmediğin bir voltaj  türü ve seviyesi var. DC ye al ve kademeyi en yüksek voltaj kademesine al. Hatta ölçü aleti ile doğrulayamıyorsan ve 100V üzeri voltaj olabilir diyorsan probdan da 1:1 yerine 1:10 kademesine al. KAdemeyi  birer birer düşür  ve okumak istediğin bileşene göre AC veya DC ye al.

Bu arada AC dalga şekli simetrik olmayabilir. Bunu da unutma +10/-5 v olur mesela. Bunu da AC konumda doğrular, DC konumdaki  seviyeden çıkartırsın. Ama dc voltaj 10 Volt baz 20 volt +tepe ve -(-5V) tepe ola dabilir.   Yani negatife hiç düşmez ama sıfıra yaklaşır.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: pkelle - 16 Kasım 2022, 21:34:39AC gerilimi DC'de ölçtüğünde pozitif ve negatif değerler görürsen bu sinyal AC demektir.

@pkelle hocam dediğinizi özellikle denedim... Ve bizzat en anlaşılır şekilde yazmışsınız teşekkür ederim.

Sonuç eşittir = Dc kademesinde ölçeceğiz ve sinyal Ac ise yani yönünü değiştirip eksi seviyeye iniyorsa demek ki ac sinyaldir diyeceğiz.

[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]