AC işaretli peak 0.9 duty değerine sahip sinyalin akım trafosu ile okunması

Başlatan Furch, 30 Kasım 2022, 21:46:22

Furch

Herkese merhaba, bahsettiğim akım işareti akım trafosunun nüvesini  saturasyona sokar mı ? Duty sabit değil 0.1 ile 1 arasında değişiyor.

quarko

"AC işaretli peak 0.9 duty değerine sahip sinyal" nasıl bir sinyal oluyor ? Doğru bir teknik ifade değil bu. Ayrıca akım trafosunu doyuma sokacak olan sebepler farklıdır. Ve kullandığın trafoya göre de değişir. Sormak istediğiniz daha doğru ifade ederseniz, daha doğru cevap alma şansınız olur.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Furch

Alıntı yapılan: quarko - 01 Aralık 2022, 07:38:00"AC işaretli peak 0.9 duty değerine sahip sinyal" nasıl bir sinyal oluyor ? Doğru bir teknik ifade değil bu. Ayrıca akım trafosunu doyuma sokacak olan sebepler farklıdır. Ve kullandığın trafoya göre de değişir. Sormak istediğiniz daha doğru ifade ederseniz, daha doğru cevap alma şansınız olur.

Sinusoidal bir işaret ve duty değeri sinüsün tepesinde 0.9

Sozuak

Duty değeri nasıl oluyor sinuzoidal dalgada.  Peak  değeri mi genliği mi demek istiyorsun. Duty demek darbe boşluk oranı %90 demek bu da karedalgada olur.

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Furch

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Aralık 2022, 18:27:44Duty değeri nasıl oluyor sinuzoidal dalgada.  Peak  değeri mi genliği mi demek istiyorsun. Duty demek darbe boşluk oranı %90 demek bu da karedalgada olur.
Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Aralık 2022, 18:27:44Duty değeri nasıl oluyor sinuzoidal dalgada.  Peak  değeri mi genliği mi demek istiyorsun. Duty demek darbe boşluk oranı %90 demek bu da karedalgada olur.

Yüksek frekanslı kare dalgaların oluşturduğu sinusoidal bir işaret

Sozuak

Sinüslerin harmonikleri ile kare dalga oluştursan tamam da sinüs elde ettiysen  artık sinüstür o.  Akım trafosunun  çalışma frekansı, akım trafosunun limitinin ne kadarını  kapsadığı gibi şeyler de önemli. Akımı ölçmek için ille akım trafosu mu gerekli. Akım ne aralıkta frekans ne aralıkta. Sinüs oluşuyor da yerine göre kare dalgaya mı dönüyor  ortada kalmış bir çok şey.  En azından cımbızla laf çekmekle,  bilmece çözer gibi  adım adım  sor cevapla ile uğraştırmadan eldeki parametreleri bir versen daha kolay olacak ta sanki "agam bizimle eyleniyir"  tadında konu açmışsın.

Furch

Frekans 15khz, akım trafosu ile koruma yapmayı düşünüyorum, akım maksimum 6A, sorma amacım temel olarak duty değerinin bu kadar yükseldiği bir uygulamada, trafonun resetlenememesi gibi bir durum olup olmadığını anlamak aslında.

Sozuak

Yüksek frekans deyince RF diye düşünmüştüm ses frekans seviyesinde yani, maliyet önemli mi ?

Bu 100KHz ye kadar ölçer LEM HLRS10-P.

Yuunus

saturasyon, trafonun sekoderi yuksuz iken duty degerinin yuksek olmasindan olusan bir durum(saturasyona gitmesi icin illaki %90 olacak diye bir kural yok %30da da trafo saturasyona gidebilir), ille bu durumdan supheleniyorsan trafonun akim gecirdigin ucuna seri kucuk degerli (miliohm)bir direnc tak ve ustune dusen voltaji osiloskop ile gozlemle, eger akim degerin arttiginda logaritmik olarak, nerdeyse igne ucuna yaklasan bir dalga sekli goruyorsan, evet akim trafosu saturasyina gidiyordur, ama ureticiler bunun onlemini zaten uretim asamasinda alirlar.