Gerilim denetimli AKIM Kaynagi

Başlatan Erol YILMAZ, 06 Şubat 2006, 19:40:35

Erol YILMAZ

Analog olarak kontrol edebilecegim max 100 mA cikis akimina sahip
Tepe Gerilimi 15  veya daha ust olabilecek abir akim kaynagi ariyorum.
Mumkunse denenmis yapilari inceleyecegim.

Giris gerilimi 0...5 V arasi olacak. Degerli yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

aYe

Selam,

Giriş voltajınız kaç olucak?

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Erol YILMAZ

Bu sistemde opamp olarak LM324 kullandim.
Besleme GND ve 15V olarak verildi.
Cikis akimi giristeki 0...5 V ile kontrol ediliyor.
Sistem calisiyor.

Cikis akimi = Vin / R

NOT: Cikis transistoru olarak BDX53 kullanildi. Giris gerilimi PIC in 10 bit PWM cikisindan ozenle filtre edilerek saglandi. Bes kere pasta-cila cekildi.
Besleme gerilimi 7824 den verilerek 100 mA seviyesinde daha iyi regulasyon saglandi. Su anda hafif lineerizasyon problemi var.
Ufak bir algoritmayla duzeltilebilir.

PIC in PWM cikisindaki filtre edilmis gerilimi degistiren birkac etken var.

1. PWM orani - faydali degisken :)
2. PIC in besleme gerilimi - 7805 ile saglandi. Daha iyi olabilir
3. Yuk direnci - Opampla gerilim izleyici yapilarak alindi. onun icin yuk vs yok.

Tabii bu arada Opamlari GND ve VDD olarak besledigim icin 0 a yakin bolgede hafif bir ofset birakiyor. Cikis akimi 0.12 mA oluyor.
Onun da cozumu var.

Akim kaynagi yapacak arkadaslara tavsiye edilir. Basitce 4-20 mA uygulamasina da donusturulebilir...

dundarh

Arkadaşlar kolay gelsin 4-20ma seviyesini 0-5v seviyesine dönüştürmek istiyorum bukonuda çalışan bir devre şeması gönderirseniz sevinirim.
Sayfada bulunan şemanın 4-20ma olanında şemasını gönderirmisin.

dundarh

Bu devreyi basitce 4-20ma seviyesine döndürmek için çıkıştaki R ditrencinin değerini değiştirmek yeterli olacakmı....

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "dundarh"Arkadaşlar kolay gelsin 4-20ma seviyesini 0-5v seviyesine dönüştürmek istiyorum bukonuda çalışan bir devre şeması gönderirseniz sevinirim.
Sayfada bulunan şemanın 4-20ma olanında şemasını gönderirmisin.

Bu devre gerilim denetimli, akim kaynagidir...
Akim denetimli gerilim kaynagi değil. dolayisi ile istedigin sey bu devre ile olmaz.

dundarh

Erol cevabın için teşekkürler, Sorduğum sorudan kasıt, bana lazım olan giriş:0-5v to çıkış: 4-20mA bunu bu devrende yapmam için neler yapmam lazım yada elinde bununla ilgili devre şeması varsa gönderirsen sevinirim... Kolay gelsin

Erol YILMAZ

Bu başlıktaki 3. mesaj sana fazlasıyla yeterli gelecektir.
İyice incele.