AC Dimmer Devrelerindeki Farklılıklar

Başlatan SB7, 06 Aralık 2022, 22:11:45

SB7

Selamlar,

MOC3021 ile tek fazlı AC Kıyıcı yapmak istiyorum. 750W omik bir yüküm var. BTA16 elimde fazladan olduğu için bu triyak kullanılacak.
Yaptığım araştırmalarda çok fazla devre şeması buldum ve LT Spice programında simülasyon yaptım. Sadece aşağıda belirtilen 2. tasarımda beklenen sonuçları görüyorum(Kıyılmış sinüs) 1 ve 3. tasarımlar simüle edilince triyak tetiklemesinden bağımsız yük üzerinde sürekli saf sinüs görüyorum. Elemanların modellerini bu siteden aldım(https://www.edaboard.com/threads/triac-phase-firing-circuit-simulation-using-ltspice.390377/)

Simülasyon yanıltıcı olabiliyor bu sebeple bu devrelerin birbirlerine göre üstünlükleri konusunda yorumlarınıza ihtiyacım var.

1.ST_AN5114 app note/ devrede maximum faz gerilimi tepe değeri ve triyak gate akımına göre bir direnç değeri belirlenmiş

2.ST_AN5114 app note / gate sıcaklıkla iletime girmemesi için RGK direnci, transient voltajı için R2 C1 değerlerine kadar düşünülmüş.

3.Moc3021 referans tasarım

- 2 ve 3 numaradaki snubber tasarımı ve 2 numarada gate RGK direnci hangi güçler ve hangi yükler için gereklidir?

-Omik bir yükte snubber devresine neden ihtiyaç duyulur/duyulur mu?

Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim, teşekkürler.

-SB7