CD4027 sorunu

Başlatan ChiliPepper, 07 Aralık 2022, 09:07:22

ChiliPepper

Merhaba, aşağıdaki devreyi HEF4027 ile kullanarak kurduğumda butona bir defa basınca on tekrar basınca off oluyor.(butonun diğer ucu +12V) Fakat yerine CD4027 koyduğumda kararsız çalışıyor bazen bas çek şeklinde yanıyor bazen on/off toggle şeklinde. CD4027 ile düzgün çalışır hale nasıl getirebilirim acaba ?

yas

Giriş pini ile gnd arasına 10k civarı bir direnç bağlayarak deneyin.

ChiliPepper

Alıntı yapılan: yas - 07 Aralık 2022, 10:32:08Giriş pini ile gnd arasına 10k civarı bir direnç bağlayarak deneyin.
buton girişi mi ? 10k direnç var

yas

Evet entegre tarafında kalacak şekilde. Buton basılı değilken girişin pulldown olması için.

ChiliPepper

C1 değerine 22pf koyduğumda toggle mod çalışmaya başladı R4 değerini de 100k yaptım şuan güzel çalışıyor fakat çıkış aktif iken enerjiyi kesip tekrar bağladığımda hala aktif oluyor her enerji verdiğimde resetlemesi için ne yapabilirim acaba

yas

Uzun süre bekleyip enerji verdiğinizde çıkış istediğiniz gibi davranıyorsa, sorun C1 in şarjlı kalıyor olması olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise C1 ile VCC arasına katodu VCC'ye gelecek şekilde bir diyot bağlarsanız sorunun ortadan kalkması lazım.

ChiliPepper

R4 direncini 470R bırakıp c1 1nF ve altında koyduğum zaman toggle çalışıyor ama stabil değil. Bir iki basışta normal çalışıyor arada bas çek çalışıyor arada ledi düşük voltta kırpıp çıkış vermiyor değerler ile oynuyorum ama çözemedim