Güç kaynağı arızası

Başlatan ACM, 07 Aralık 2022, 20:48:09

ACM

Arkadaşlar herkeze merhaba ,  resimlerini paylaştığım kart Xiaomi pure pro hava temizleyici makinasının kartı. .Kartın üzerinde 2 adet DC çıkış pini mevcut , burdan direkt motora gidiyormuş. Resmini eklediğim entegre patlak (üzerinde Ngl3003003 yazıyormuş , emin değiller çünki patlak ksım yazıya denk gelmiş), ve yok internette.

24V 4A bir güç kaynağı aldırsam çalışırmı , yok yere aldırıp kulaklarımı çınlattırmayayım diyorum.

Yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Sozuak

Söz konusu yük motor olduğu için her  piyasa malı güç kaynağının, motorun kalkınma akımını karşılayacağının yada akım korumasının yanlışlıkla tetiklenmeyeceğinin garantisi yok.  Deneme imkanları varsa deneyip alsınlar ama tavsiyem daha yüksek akım verebilen bir şeyi sığdırabiliyorlarsa alsınlar. Piyasa malı güç kaynaklarının  soğutucuları müşterinin  ek yapacağı  düşüncesiyle  minimum  yeterliliktedir. Fanlı bir model değil ise soğutucu eklemek ve/veya fanla desteklemek  gerekebilir.

ilyas KAYA

Bunu tamir etmeye çalışmayın zaten su almış. Servisten yedek parça olarak isteyin kendim takacağım deyin verirler belki. Eğer vermezler ise aliexpress de aynı kart var.
Ayrıca suyu nerden aldığına bakmanız lazım. Eğer buhar için piezzo kullanmışlar ise piezzo çatlamış olabilir

https://a.aliexpress.com/_EIufeoX

Çıkış akımını biliyorsanız kaliteli aynı veya daha fazla akim değerinde başka bir güç kaynağı da olur elbette.

Kart üstünde 24v 3.75Amper yazıyor.

gevv

bence  sorun olmaz  24v 5a led adaptör iş görür  makineyle gidip deneyip alırlar  hem adaptör yerine sığarmı onuda kontrol etmiş olurlar

yeri biraz sıkıntılı gibi 

veya  kapalı tip adaptör alıp harici olarak bağlantı yapılır

power20

Seri PTC kullanılırsa ani akımlar sorun olmayacaktır.   
https://www.robotistan.com/2k5-r-ptc

Sozuak

ACM

Yazdıklarınızı dikkatle okudum ve toparlarsam , güç kaynağı satan bir firmaya git daha yüksek akımlı bir güç kaynağını denettir (led adaptörde olabilir) , yerine olmasa bile ufak bir modifiyeyle yaparlar , fanı yoksa eklettir , çıkışınada bu linkteki veya muadili PTC  yi seri bağlamalarını iste dedim.

Cevap , "abi Aliexpressdeki linki her kim verdiyse kendisini çok sevdiğimi söyle ,  aylardır arıyorum bulamadımdı". Len ordaki 1000 tl  , paran çok galiba  , led adaptörle halledersin desemde 10000 tl lik makina , riske atmayayım , yoksa çöpe gidiyordu artık gözden çıkardımdı , buna razıyım elleşme bana , dedi.

İlyas hocam sayende yemek sözüde aldım , sanada ısmarlatayım istersen :)   Diğer arkadaşlar alınmasın , çorbayı kimin içeceği belli.

Hepinize çok çok teşekkürler  ,hayırlı bol kazançlarınız olsun.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ACM - 07 Aralık 2022, 22:30:17Yazdıklarınızı dikkatle okudum ve toparlarsam , güç kaynağı satan bir firmaya git daha yüksek akımlı bir güç kaynağını denettir (led adaptörde olabilir) , yerine olmasa bile ufak bir modifiyeyle yaparlar , fanı yoksa eklettir , çıkışınada bu linkteki veya muadili PTC  yi seri bağlamalarını iste dedim.

Cevap , "abi Aliexpressdeki linki her kim verdiyse kendisini çok sevdiğimi söyle ,  aylardır arıyorum bulamadımdı". Len ordaki 1000 tl  , paran çok galiba  , led adaptörle halledersin desemde 10000 tl lik makina , riske atmayayım , yoksa çöpe gidiyordu artık gözden çıkardımdı , buna razıyım elleşme bana , dedi.

İlyas hocam sayende yemek sözüde aldım , sanada ısmarlatayım istersen :)   Diğer arkadaşlar alınmasın , çorbayı kimin içeceği belli.

Hepinize çok çok teşekkürler  ,hayırlı bol kazançlarınız olsun.

😂😂 afiyet olsun hocam.

Biraz daha ucuz kargo parası ile 100 lira daha ucuza geliyor.
https://a.aliexpress.com/_EGOdHC7

Kartı resimdeki ile karşılaştırın yinede

ACM

Daha ucuzunu görünce kafası karıştı , sipariş vermiş , dedim devam et. Kartıda kontrol etmesini sıkı tembih ettim.

Gevv hocamın paylaştığı videoda görülüyor kart yuvaya giriyor , diğer kartların oraya olma ihtimali zor iyiki almış aynısını yoksa kıracaklar oraları olmayacak hepten sorun.

Bu videoları , kartları  nerden nasıl buluyorsunuz , biz beceremiyoruz arkadaş , sizede teşekkürler Gevv hocam aramış bulmuşsunuz.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: ACM - 08 Aralık 2022, 13:17:16Daha ucuzunu görünce kafası karıştı , sipariş vermiş , dedim devam et. Kartıda kontrol etmesini sıkı tembih ettim.

Gevv hocamın paylaştığı videoda görülüyor kart yuvaya giriyor , diğer kartların oraya olma ihtimali zor iyiki almış aynısını yoksa kıracaklar oraları olmayacak hepten sorun.

Bu videoları , kartları  nerden nasıl buluyorsunuz , biz beceremiyoruz arkadaş , sizede teşekkürler Gevv hocam aramış bulmuşsunuz.

Googeling 😆

gevv

Alıntı yapılan: ACM - 08 Aralık 2022, 13:17:16Daha ucuzunu görünce kafası karıştı , sipariş vermiş , dedim devam et. Kartıda kontrol etmesini sıkı tembih ettim.

Hocam ilk satılan kartları buldum oradan  entegreye yöneldim resimlerden çözeriz hesabı  :D  sonrasında  zaten entegre bulunmaz diye vaz geçtim kartlar için fiyat araştırması yapacakken çinden alınacak gelecek gümrük vs.. uğraşmazlar dedim vaz geçtim  :D  zaten kartlarda klon 

yapıya bakınca  öyle süper kalite smps de değil en uygunu led adaptörü olur diye düşündüm vb...  öyle gitti işte:)

Anahtarlar: 

MI Air Purifier  power supply
MI Air Purifier  power supply schematic
MI Air Purifier  power supply repair

genelde bu tip şeylerde ingilizce, rusca, çince arama  yapıyorum  görsel, video..

ACM

Hiç iyi etmedin CLR , adama 1000 tl ye kart aldırdık , 2 euroya entegreyi bukduk nasıl derim ben , kesin vurması lazım beni çünki ben vururdum. Neyse aramızda kalsın ,duymaz inşallah. Yemektende olmayalım :)

Googleye güç kaynağı yazarsan 3 , 5 tane çıkar , power supply yazarsan 300 , 500 tabiiki , ah kocakafalı ben öğrenemiyeceğim bu işleri..

Gevv hocam bayağı uğraşmışsın anlaşılan. Bildiğim kadarıylada donanımda bayağı iyisin , 320volt.com ile açtık biz elektroniğe gözümüzü sayenizde , bunun içinde ayrıca teşekkür etmek lazım size.

- Ne yalan söyleyeyim patronun konuya cevap yazmasıda ayrı bir duygu veriyor insana.
- Ne var olum bunda ,  çoğu üyeye veriyor cevap
- Tamam işte o çoklara bende katıldım , daha katılamayanlar var Hem sanane.
- Atılacan sen yakında ya hayırlısı bakem
- Çok beklersin

gevv

İyi dilekleriniz için teşekkürler hocam. 

Unuttuğumuz bir detay var o entegre kesin başka şeyleride götürmüştür veya başka şeyler entegreyi götürmüştür :D 

ACM

Alıntı yapılan: gevv - 08 Aralık 2022, 21:03:01İyi dilekleriniz için teşekkürler hocam. 

Unuttuğumuz bir detay var o entegre kesin başka şeyleride götürmüştür veya başka şeyler entegreyi götürmüştür :D 

Bunu tahmin edebiliyorum ama iyi bir tamirci bulabilirse entegreyide alırsa olma ihtimali var gibi. Diğer parçalar bulunabilecek elemenlar. En azından orjinal kart sahibi olur. Da o iyi tamirciyi bulmak mesele.

Ben yaparım diyen olursa entegreyi aldırıp hemen gönderebilirim ücreti karşılığı.