GEEHY microkontrolcüleronde EEPROM olmamasi

Başlatan mfurkan7, 13 Aralık 2022, 10:44:55

mfurkan7

Merhabalar,
Alternativ cip ararken GEEHY firmasinin ciplerine baktim.
ST7 Lite 29 ciplerde EEPROM var. Ancak GEEHY ciplerinde EEPROM yok SRAM var. Bu durumda ST7'deki EEPROM uygulamasini SRAM ile yapma imkani var midir?
SRAM ucucu bellek diye okudum. Bana olmaz gibi geldi ama belki sizlerin bildigi bir yöntem vardir.
Baktigim GEEHY modeli: APM32F003x4x6

Tagli

SRAM dediği şey normal çalışma sırasında kullandığı RAM, yani değişkenlerini sakladığın yer. Bunu kalıcı veri saklamak amacı ile kullanmak mümkün değil.

Flash doğru şekilde kullanılırsa EEPROM gibi de kullanılabilir. Anladığım kadarıyla 2 byte'lık yazma ve 1 kB'lık silme işlemleri yapılabiliyor. Bu şekliyle STM32 F0, F1, F3'lerde kullanılan flash donanımına benziyor. ST'nin örnek bir kütüphanesi vardı, flash üzerinde EEPROM emülasyonunu anlatan. Gerçi ben onu yetersiz bulduğum için kendim daha kapsamlı bir kütüphane yazmıştım. Ana mantık 1 kB'lık sayfa dolana kadar silme yapmayıp, sonrasında sayfadaki güncel değerleri ikinci bir sayfaya kopyalayarak eski sayfayı bir bütün olarak silmek. Ancak algoritması pek kolay sayılmaz.

Flash'ı EEPROM gibi kullanmanın bir kısıtı da, yazma & silme işlemleri sırasında işlemcinin bir süre kilitlenecek olması. Yani EEPROM donanımının aksine flash'a arka planda yazma yapmak mümkün değil (flash dual bank falan değilse, bazı STM32'lerde bu özellik var ama çok yaygın değil).
Gökçe Tağlıoğlu