Kuru aküyü nasıl şarj etmeliyim?

Başlatan yucatar, 15 Aralık 2022, 09:11:09

yucatar

Merhaba, Elimde 2 adet 12v 4ah değerlerine sahip akü var. Ben bu aküleri seri bağlayıp 24v olarak kullanacağım şarj etmek içinde 24v 5a smps ve akü şarj deresi kullanacağım her hangi bir problem olurmu, akımı sınırlamam gerekir mi gerekirse direnç yeterli olur mu?

*Akü şarj devresi: https://www.turnafor.com/urun/aku-ve-lityum-pil-sarj-devresi-10a-xy-l10a

Sozuak

Akülerin özdeş olması durumunda (aynı yıpranmışlık)  2 yol var. Üzerlerinde de  muhtemelen yazdığı gibi 1- sürekli şarjda durma , 2 dolana kadar şarjda durma.  Bununla ilgili şarj akım ve gerilim değerleri üzerinde yazıyorsa onlara uyun. Yazmıyorsa eşdeğer kapasitelerdeki akü görsellerini aratıp orada yazan değerlere göre şarj edin. Cycle use dediği  dolana kadar şarj edip şarjdan ayırma,  stand by use dediği sürekli şarjda kalma gerilimleridir.  Şarj akımı  da aşılmaması gereken değerdir.  Bu değerlerden fazlası ile şarj yaparsanız akünüzün kapasitesi azalır ve/veya kısa sürede bozulur.

Verdiğiniz devre lityum pillere uygun yani size olmaz. Siz kurşun asit akü için araştırın. İngilizcesi lead-acid battery.

Tabi seri bağlayacağınız için akü üzerinde  yazan   voltaj değerlerini 2 ile çarpacaksınız akım aynı kalacak.

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

yucatar

Aküyü sürekli olarak bu cihaz ile şarjda tutsam nasıl olur? Daha önce bu şarj cihazını kullanan oldu mu?
https://www.kartalotomasyon.com.tr/urun/24v-1a-aku-sarj-cihazi?gclid=Cj0KCQiAqOucBhDrARIsAPCQL1Z849mQ2au954vTGOIoFbY89pR4WKQJ97uS1VZrThEP6sXmJDTm8lQaAuVWEALw_wcB

Cycle use = 13.5 - 13.8V
Şarj akımı max = 1.3A

Birde akü bu cihaz ile şarj olurken bataryadan yük çekilirse sizce sorun olur mu?

Sozuak

Akü biter yük şarj cihazına yüklenir. Koruması yoksa bozulur varsa  kapanır yada voltaj düşer. En iyi durum kullanırken şarj olmaması. Eğer derseniz şebeke varken şebekeden beslensin yokken aküden  o da bir başka yol. Yani nerede nasıl kullanacağınızı da bilmek lazım ki sağlıklı yorum yapılsın.

yucatar

Hocam, normalde cihaz smpsden besleniyor elektrik kesintilerinde çalışmasını istediğim için batarya bağlayacağım. Bataryayı araya diyot koyarak smps'e pararel bağlasam olur mu yoksa role ile yapmam mı doğru olur?

Sozuak

Akım düşük olacak sanırım. Güçlü bir schottky diyotla batarya çıkışını  yüke verin ama dikkat etmeniz gereken smps çıkışının batarya voltajından yüksek olması yoksa ikisi eşitlenene kadar bataryadan da yer. Şarj cihazı sürekli bağlı kalabilir şebeke kesilince şarj cihazı da duracak nasıl olsa.

Yükünüz 40-50ms enerjisiz kalınca sorun yaratmıyorsa röle de olabilir transistör ile de anahtarlarsınız. Basit yapı olsun derseniz diyot, biraz daha iyi olsun derseniz röle, kompleks ama  bakım gerektirmesin derseniz transistörle  anahtarlayın.

tekniker_murat

Merhabalar... Öncelikle kesin olarak araştırıp deneyerek gördüğüm bir konudan bahsetmek istiyorum.

Her yerde ışıldak aküsü denen 6 volt 4 ah aküler varya işte onun 12 volt 4 ah olarak yada çeşitli voltaj ve akımlarda olanını üretmişler.

https://www.indusmarkt.com/urun/orion-6v-4-5ah-bakimsiz-kuru-aku?gclid=Cj0KCQiAqOucBhDrARIsAPCQL1YUNQ6Qwy44kgzC9-joqkXw8Re3QstjiiEEVSgCT1EekRzCy5rV0owaAl_qEALw_wcB

https://www.elektromarketim.com/mervesan-mrw-12-42-12-vdc-42-ah-kursun-asit-kuru-tip-aku?utm_source=google&utm_medium=google&gclid=Cj0KCQiAqOucBhDrARIsAPCQL1a8ecrRhC0HcALC9h9dHT-2NIKyMiFqtgaumYgU4ow9OLgrjauuDtAaAojvEALw_wcB

Linkler görsel örnek amaçlı olsun diye ekledim. Nu aküleri kuru tip akü diye piyasada satıyorlar ve kabul de görmüş oysa üst kapağı çıkartıldığı zaman üzerinde plastik tıpaları olan bildiğimiz asitli kurşunlu aküler çıkıyor karşımıza.

Diğer bir örnek daha şu olsun; Bizim oturduğumuz bölge izmir kemalpaşanın örnekköy diye bir mahallesi; birkaç yıl önce burada devamlı elektrik kesintisi olur ve bazen olmadık zamanda olmadık yerde sanki insanların sabrını sınarcasına saatlerce veya günlerce gelmezdi bildiğiniz sabır sanama yani...

Ben de iki tane tır aküsü aldım 12 volt 200 ah ve 12 volt 240 ah değerinde bunları paralel bağladım ardından 12 volt 2500 watt invertere girdim elektrik kesilince şalterin birini indirip diğerini kaldırdım mı bütün köy zifir zindan bizim ev ışıl ışıl oluyordu :D millet gelip sizde kesilmedi mi diye soruyordu :D

Bu aküleri şarj etmem için 15 volt 100 amper bir trafo sardırdım 2 tane 70 amper metal diyotu bir alüminyum a bağlayıp yarım dalga doğrultmaç devresi yaptım.

Ufo sobaların rezistansını satın alıp tam olarak açtım ortadan kestim kalanını da 20 cm olana kadar ikiye katladım. Elimde bir tane 1,5 ohm civarı direnç oldu bunu da diyotun katotuna bağladım ve direncin diğer ucunu da akü artı kutbuna bağladım trafonun boşta kalan ucu akünün eksi ucuna...

Ve ben bu sistemi aşağı yukarı 5 yıl kullandım çok da başarılı bir sonuç aldım şarj esnasında o direnç biraz ısınsa da külerimi dolduruyordu...

Sonuç olarak o akülerin şarj olayı benim bildiğimce şarj gerilimi = akü gerilimi * 1,2 volt yani 12 volt akü 14,4 volt yada kısadan 15 volt...

24 volt akü de 24 * 1,2 = 28,8 volt 30 volta yuvarlanabilir ;) aküler bu gerilimler altında teorik olarak ah değerinin 10 da biri kadar bir akım çekerler. örneğin 100 ah akü 10 amper şarj olurken akım çekmesi olağan diye öğretiliyor oysa akü aç olunca o verilen verilerin üstüne çıkıyor...

işte o direnç ile o değerlere yada biraz daha altına eşitleniyor...

Ufo sobanın direncini o şekilde ayarlamak gerekiyor.

Ayrıca akü şarj devresinde tam dalga regüleli akımdan ise yarım dalga akım ile şarj etmek sülfatlaşmayı önlediğini söyledikleri için ben öyle yapmıştım... Zarar da etmedim ama illa budur da diyemem.

Daha da sonuç aküler şarj olurken gerilim 1,2 katı ah ise onda biri olmalı :D inşallah bir işe yarar.
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

m.ak

Alıntı yapılan: tekniker_murat - 16 Aralık 2022, 09:51:46örneğin 100 ah akü 10 amper şarj olurken akım çekmesi olağan diye öğretiliyor oysa akü aç olunca o verilen verilerin üstüne çıkıyor...

Senin yaptığın basit devrede boş akü bağlandığında akım aşırı yükselir(voltaj sabit olduğu için) Akım kontrolü olsaydı boş iken akımı düşürmek için voltajı diyelim 10 volta düşürüp akü duldukça voltaj yükselecekti.Li-ion pillerde böyle şarj oluyor.