Mikrofon sağırlastirmak.

Başlatan Mr.Thinking, 31 Aralık 2022, 00:50:07

Mr.Thinking

Ses algılama aralığı 100Hz ile 20KHz olan kapasitif veya dinamik bir mikrofonun bazı seslere karşı sagirlastirilmasi sağlanabilir mi?
Örnegin mikrofon preamlifikatorunu öyle yapalım ki cikistaki hoparlöre sadece 10.35 KHz teki sesleri versin.
Örnegin bir cismin rezonans frekansi spektrum analizörü ile tespit edildikten sonra sadece o frekanstaki sesleri algılayabilen bir mikrofon preamplifokatoru yapalım. Diger tum seslere sağır kalsın. Mikrofon bunu algilasada çıkışa aktarmasın.
Yaşlandıkça 12 KHz in üzerini duyamamaya başlamak gibi ama farklı. İsteğinize göre secebileceginiz herhangi bir frekans değerinden bahsediyorum.
 Equalizer den bahsetmiyorum. Daha farklı bir durum.
ego=1/Knowledge

ankyra

Band geçiren filtre yapacaksınız, istediğiniz frekansı geçireceksiniz.

Belli bir frekansa sağırlaştırmak için band durduran filtre...

yas

Yukarıdaki mesaja ilave, band genişliği çok dar olan band geçiren filitre ile olur. Fakat istenilen şey seçicilik işini mikrofon yükseltecinin değilde bizzat mikrofunun yapması ise işlem daha zor. Mikrofon her halükarda diğer sesleri devreye iletecektir. Bunu bir nebze kısmen de olsa önlemek için istenilen mekanik çözümler üretilebilir. Bazı telli ve yaylı çalgılardaki eşik altına ilave edilen uzatmalar (yada adına ne deniliyorsa bilmiyorum) gibi. Bir nevi akord işlemi denilebilir. Merak ettiğim ekolayzır neden olmuyor?

Andromeda

.. telli çalgılarda telin altına konan parça manyetik başlık.. yansımayı önlemek için mikrofon yerine kullanılıyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mr.Thinking

Bir zamanlar tekstil fabrikalarına iş yaparken dokuma tezgahlarında rojevella adında elektronik bir parça vardi. 6 ila 8 gözlü olmak uzere porselen yüzük boncuklardan yapılma delikler vardı. Bu deliklerden dokunacak olan kumaşınx eksenindeki  ipleri gecirilirdi. Y eksendeki iplikler ise kocaman hazır makaralar halinde makineye önceden takılırdı. İşte bu x eksenindeki iplerin geçtiği bu porselen boncuklar ipin koptuğunu algılıyor ve makineyi durdurup dokumanın hatalı olmasini engelliyordu. Operatör kopan ipi birleştirip makineyi tekrar calistiriyordu. Bu rojevellanin ipin kopmasını nasıl algıladığını merak edip bir araştırma ve inceleme işine girdim. Cozdumde. Her boncuga bağlı birer pizeo mikrofon teğet degdirilmisti ve oluşan sürtünmenin sesini algılayacak bir frekansa ayarlanmış bir preamfi devresi ile de ana karta bilgi göndermişti. Arşivlerime bakıp ayrıntıları hatırlamaya çalışayım ve buradan tekrar bilgi vereyim. Semalarini çıkarıp yıllar önce rafa kaldirdigim ajandalarimda olması gerek. Sonuç olarak sadece ipin sürtünme sesini algılıyor diğer tüm seslere sağır kalıyordu. Fabrikadaki onca makinenin sesini bir dusunsenize. Gürültüden dolayi ben yanımdaki adamın kulağına yaklaşıp bağırarak bir şeyler anlatabiliyordum ancak.
ego=1/Knowledge

new-ar1

Piezo disk mikrofon ile sorununuz zaten çözülmüş oluyor.piezo diskler akustik seslere baya duyarsızdır titreşimle çıkış verdikleri için rahatça işinizi görürsünüz..Gerekirse parametrik ekolayzer ile istediğiniz frekansa ayarlı 12 db kazançlı bir devre ile sizin sorununuz çözülür bence..Kolay gelsin..

Sozuak

Feedback destroyer diye bir ürün gurubu var. Bu  modül ile zaten dediğiniz yapılıyor. Eğer bu modülün çalışmasını çözerseniz  hızlı bir şekilde ilgili frekansı elimine edecek birşeyler çıkartırsınız.

new-ar1

Alıntı yapılan: Sozuak - 01 Ocak 2023, 11:56:21Feedback destroyer diye bir ürün gurubu var. Bu  modül ile zaten dediğiniz yapılıyor. Eğer bu modülün çalışmasını çözerseniz  hızlı bir şekilde ilgili frekansı elimine edecek birşeyler çıkartırsınız.
Sozuak hocam Feedback destroyer cihazları tespit edilen frekansı notch yaparak işlem yaparlar,Mr.Thinking hocanın işini tespit edilen frekansı boost yapan devre çözecektir..Piezo mikrofon titreşimle uyarıldığı frekansta çıkış üreteceği için zaten sorun kalmıyor,eğer tezgahda farklı titreşimler var ise piezoyu yanıltacak işaretler varsa parametrik ekolayzer ile esas istediğimiz frekansı +12 db civarına kadar yükseltebileceğimiz için istenilen sonuç alıncaktır..

Sozuak

Tamam bu cihaz hızlı bir şekilde belli bir frekansı elimine ediyor . Yapıyı alıp işlemi tersine çevirecek. Bunu hem hızlı hemde keskin köşeli yapmak istiyorsa  yapı bloğu ortada. O nedenle örnek verdim. Birebir kopyasını yapsın diye değil tabi. İşin bir de yazılım boyutu var. Analog olarak hassa bir şey yapması zor. üstelik 10.35KHz gibi  çözünürlüğü yüksek bir değerle çok çok zor.

yas

İlk mesajda seçilen frekanstaki sinyallerin mikrofona iletilmesi diğerlerinin bastırılması istenilmiş. Eğer amaç sadece istenilen frekansın varlığını algılamak ve bunu mcu ile yapmak ise fft uygulamaları tam iş için uygun diye düşünüyorum.

https://sites.google.com/view/rosetta-tech/positron-compilers-experimenters-notebook/real-time-fft-display-and-tone-decoder?pli=1