1,5" 132*132 TFT LCD ile Projeler

Başlatan aYe, 08 Şubat 2006, 01:46:09

Analyzer

Selam,

MP3 dekoder için 20 usd gerçekten çok. Ayrıca bir mcu'ya sadece mp3 çözme işlemi yaptırılabilir.STA015'in fiyatı nedir bu arada?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mp3dragon

@Analyzer,

STA013 6,90 USD --- Futurlec,
CS4334 2,90 USD --- Futurlec,
Vs1002;
20.65 usd--- jelu
19 usd --- Snail

bir mcu ya mp3 çözme işi yaptırmak yerine ARM9 kullanıp tek mcu ile çözülebilir.Şimdilik mp3 chip kullanarak devam edebiliriz. Sonraki versiyonlarda mp3 ve mp4 beraber gidebilir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

mp3dragon

mp3dragon

bu arada,

VS1002 sparkfun'da 11.95 usd,

Birde İzmir piyasasında 5 YTL ye Çin işi (hepsi Çin ya) USB-SD kard reader buldum. Performansı gayet iyi hatta bilindik bir marka 7 in 1 kard reader bazen yazma sırasında takılma yaparken bu şimdiye kadar hiç kilitlenmedi.

şöyle birşey;

içini açınca böyle;

bu da delikli karta monte edilmiş hali;

Aslında içindeki soketi sökmek için almıştım performansı hoşuma gidince şimşek çaktı, boyutuda küçük olunca devreye adapte edip PC ye bağlandığında (external interrupt pinlerinden birini USB socketin + ucuna bağlayıp) interrupt alt programına dallanır direkt PC den SD karta transfer yapılabilir bu arada PC cihazı removeble disk olarak görür. Tabi önce ilgili girişler MCU da "in" konumuna getirilerek. Amerikayı baştan keşfetmeye gerek yok.PC tarafında usb driver yazmak gerçekten ciddi bir uğraş gerektiriyor çünkü.

Analyzer

Selam,

mp3dragon helal olsun gerçekten çok iyi iş çıkarmışsın, tekrar tebrikler. Şema basit görünüyor ama board'a tam bakamadım. Bu arada dirençler smt 805 kılıfında, 1206 kullanılsa (ya da prototip esnasında smt kullanılmasa) daha rahat olmaz mı? Bu akşam şemayı çizmeye başlayacağım bir aksilik çıkmazsa.

Analyzer

mp3dragon

@Analayzer,

teşekkür ederim. Devre elemanlarını boarda göre değiştirebiliriz, nasıl daha rahat olacaksa. Ama smd değil normal eleman kullanalım dersen zaten ben onu delikli karta monte ederek yaptım :) şöyle daha derli toplu bir şey olsun.

şema tamam gibi ancak spi pinleri ve usb tarafındaki pinler sabit kalmak zorunda(çip selekt ve resetler de değişebilir) ama diğer pinler button vs gibi boardda en kolay bağlantı nasıl olacaksa o şekilde değişebilir.Sıra ile gitmesine gerek yok. Programdan onları ayarlamak kolay.

aklıma bir şey daha geldi lcd-led gnd tarafına npn tr bağlayıp onuda 2.2 k gibi bir dirençle pwm çıkışına bağlarsak ekran ışık şiddeti kolayca ayarlanamilir hatta tamamen kapatılabilir. Tabii lcd-led voltajını mc34063 te 0,6 volt yukarı çekeriz.opsiyonel bir şey. devredeki tr ler smd değil normal tr olabilir bulunması zor diye

Analyzer

Alıntı yapılan: "mp3dragon"aklıma bir şey daha geldi lcd-led gnd tarafına npn tr bağlayıp onuda 2.2 k gibi bir dirençle pwm çıkışına bağlarsak ekran ışık şiddeti kolayca ayarlanamilir hatta tamamen kapatılabilir.
Selam,

Peki analog bir pine de ldr takalım. Karanlık ortamda kendi ışığını kendisi ayarlasın? :D

Analyzer

mp3dragon

vs1002 ve vs1011 için şema ve board aşağıdadır;
Eagle'dan anlayan arkadaşlar daha düzenli hale getirebilirler.

http://rapidshare.com/files/19413293/LM3Esch_brd.rar.html

not: board boyutu 80x100 mm. böyle bir board prototip olarak tr de ne kadara yaptırılabilir?

mp3dragon

vs1011 ve LPC2138 için board son hali, Jtag interface eklendi.

http://rapidshare.com/files/20681646/LM3Esb.rar.html

burda da eagle3d modeli (bazı parçalar libraryde yok, LPC2138 plaketin alt yüzünde)

mp3dragon

serdararikan

Alıntı yapılan: aYe - 08 Şubat 2006, 15:08:20
Bendeki TFT bu hocam,

Sizdekiyle aynı mıdır?

dostum yukarıdaki mesajlarında Philips sürücülü ekranı cep telefonu parçacılarından istediğini söylemişsin.o adamlar ne sürücü bilir ne bişey.onlar tamamen benzerliğine göre ürün satıyorlar.

yanlış hatılamıyorsam turuncu flex li olan philips yeşil veya kahverengi flexli olanlar epson sürücüye sahip ekranlar.

Ersin

Konu biraz eski değil mi

14 Nisan 2007, 01:54:33  da yazılmış en son

serdararikan

evt baya eski ama arkadaş bu soruna bir cvp bulamamış olabilir veya bu konuyu merak eden başka bir arkadaş olabilir. o yüzden yazdım.

serdararikan