1,5" 132*132 TFT LCD ile Projeler

Başlatan aYe, 08 Şubat 2006, 01:46:09

aYe

Selam,

COG, COF vb.  1,5" 132*132 TFT LCD satan yer bilenler, yada kullanıldığı bir cep telefonu modeli ve yedek parça fiyatına vakıf olanlar, vs... Artık ne biliyorsanız, teşekkürler...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mp3dragon

Nokia 6610 en populer şu an internette örnek kod çok fazla. İki çeşidi var Epson ve Philips chipli olanları. Genellikle Philips tavsiye ediliyor. Ama TR den bulmak zor. Philips olanı kırmızı - turuncu yollara sahip. Epson ise yeşil bir karta sahip. Philips'in pin bağlantısı kolay çünkü arkasındaki kağıdı sökünce kolay lehimlenebilen 11 adet pin ortaya çıkıyor. Cep telefonu yedek parça satıcılarında 20 usd fiyatı var. Türkiyede dediğim gibi Epson olanı var. Bu LCD nin malesef özel bir konnektör (hiros  marka 0.5 mm pin aralığında) ile bağlantısı mümkün. Birde Epsonun parlaklık ayarı biraz daha zor ama aşağıdaki linklerde nasıl yapılacağı anlatılıyor.

http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=569

http://forum.lcdinfo.com/viewtopic.php?t=586

http://www.hantronix.com/down/S1D15G00_REV1_0.pdf (Epson)

http://www.semiconductors.philips.com/pip/PCF8833U_2DA_1.html (Philips)
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

aYe

@mp3dragon

Size ne kadar teşekkür etsem az, ben buna bilgi derim işte! Fazlası var eksiği yok. Neredeyse monocolor 128x64 fiyatına TFT LCD olay budur.

Aklıma takılan birşey daha ;
Epson ve philips yazılım uyumlu desek(ki sanmiyorum) sizin belirttiğiniz üzere konnektörleri farklıymış birbirinin yerine kullanılamaz. Bu halde neden philips piyasada yok, kullanıldığı cep telefonlarında ekran bozulunca ne yapiyorlar?

Bir de ilk linkte arkadaş yeşil flex çıkışlı LCD'nin üstüne kocaman bir çarpı atmış o nedendir?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

mp3dragon

@tatlısukurnazı

1. Evet iki çeşidinin arasında yazılım tamamen farklı fakat pinler aynı sadece kırmızı flexe sahip olanının yani Philips in alternatif olarak arka yapışkan kağıdını kaldırdığınızda lehimlenebilecek pinler çıkıyor.Bence yazılım olayını farklı firmware ile çözüyorlar.

2. genelde lehimlemesi kolay olduğundan örnek kodlar philips pcf8833U için yazılmış yani bir şekilde epson soket ile işini hallederseniz bile o kodlar çalışmıyor.

birde 128 x 64 lük lcd ile karşılaştırmamak lazım çünkü bu lcd ler çok küçük olduklarından yakın mesafede okunaklı olabiliyor.(yaklaşık 50 cm - kol mesafesi) Daha ziyade portatif cihazlar için uygun. Bir de bir forumda kontrast sorununu epson lcd lerde 3.3 volt yerine 2.7 volt besleme ile çözülebildiğini okumuştum ama 1. linkteki yazılım ile çözüm daha mantıklı.

şu an eagle da kart tasarlıyorum. bitince deneyimlerimi aktarırım. bu arada hiros konnektörü yurtdışından aşağıdaki sitede bulabilirsin

http://www.jelu.se/shop/product_info.php?products_id=125

aYe

Selam,

128*64 de uzak mesafede pek iyi sayılmaz da ben el tipi cihaz için düşünerekten söylemiştim. Neyse elimde sanıyorum philips chipli yok, telefoncu arkadaştan camı çizik vs. bir poşet dolusu almıştım ama hepsi yeşil konnektör, eğer pinlerine 0.1mm bakir tel lehimleyip dışarı alabilirsem şuna bir kod yazmayı deniycem. Olmadı telefoncuya bir çıkıcaz artık.

Bir de aklıma gelmişken bunların backlight'ları kaç ma akım çekiyor? Bir bilgin var mı?

İyi çalışmalar.

aYe

Hmm evet farklılar;

Philips data yolu 8 bit, epson da ise 16bit 8bit seçimli baya bir fark var. Ayrıca epson içersine bagimsiz birde eeprom atmış. Vs.. vs..

Demekki napiyoruz telefoncuya çıkıp bir tane philips işlemcili lcd alıp geliyoruz..

Gittim bile...

mp3dragon

@tatlısukurnazı

6.4 volt 15-20 ma backlight (seri bağlı iki adet beyaz led)

kolay gelsin

aşağıda üzerinde çalıştığım projenin dosyaları var (daha yeni başladım eksiklikler olabilir)

http://www.hemenpaylas.com/download/174487/AT89C51SND1C.sch.html
http://www.hemenpaylas.com/download/174491/nokia_6100.lbr.html
http://www.hemenpaylas.com/download/174494/mc34063.lbr.html
http://www.hemenpaylas.com/download/174497/cirrus.zip.html

aYe

Hocam tekrar selam,

Beni bu telefoncular çıldırtıcak kafayı yedim yok yok yok philips işlemcili diyorum philips telefon parçası yok diyor bu adam kartaldaki en büyük gsm servisi ya off ki ne offf yeşil felx ucunda 10lu konnektör var bu olmaz dimi? Adam nokialar için bu diyor yani elimdekilerin aynısından olanı peki bu turuncu flex'e sahip olan hangi modelin yedek parçası? ikiside oluyorsa yazılımlar farkli olamaz yada nokialarda her iki lcd içinde yazılım varda takılanı sens ederek mi algılıyorlar? Bugün ekrana bir resim atmazsam uyuyamam, krizdeyim :?  Olmaz dersen kadiköye geçip alacağım :(

Birde atmel işlemci kullanma çok kötü sürekli kitleniyor başka bir işlemciye geçmenizi şiddetle tavsiye ederim. Elimde kalmış bir sürü avr kiti ve at90s8515 işlemci var hiç bir işe yaramıyor 5 para etmez atmelin işlemcileri. Olmamış yapamamışlar. Karta tornavida deyseniz kitleniyor vs..

Dosyalar için teşekkürler lcd'yi temin ettikden sonra bakicam.
Şu ekrana bir resim atip rahatlasam eminim sonrasında bende size yardımcı olabilirim :(:(

Akim düşükmüş 1.5volt pil beslemesinden boost yapmak için mcu'nun bir I/O su ve minik bir diyot bobin 220nf felan kurtarır o işi transistör bile takmaya gerek yok en olmadı iki I/O'u birleştiririm.

aYe

Az bişey inceledim, sanıyorum çalışman bir mp3 player.

Peki kodu hangi dilde yaziyorsunuz?

Size yardımım dokunabilirmi diye soruyorum zira ben sadece gösterge olarak kullanıcam sizin proje biraz daha kabarikmiş. Ben en fazla mcu'nun içine bir kaç görüntü atarım SD-CARD vs. olmayacak.

Beni bir dünya yükten kurtardınız. Yoksa bütün gün hangi lcd nedir diye tirmalayıp duracaktım.
Gerçekten yardımcı olabilecegim birşey olursa lütfen söyleyin...

İyi çalışmalar...

mp3dragon

Code Keil C olacak,

atmel ile hazır devreler üzerinde çalıştım. Pil beslemeli olduklarından pek fazla reset veya kilitlenme yaşamadım. Atmel Türkiye de fazla bulunmuyor o yüzden başka projelerde atmele elimi sürmem zaten. Bu projede ise işlemcinin mp3 player için özel tasarlanmış olmasından dolayı bana cazip geldi, birde Keil gibi sağlam bir C derleyicinin bu işlemciye destek vermesi. İçerisinde mp3 decoder, MMC, USB, IDE vs gibi hazır devrelerin olması tasarımı oldukça basitleştiriyor. Örnek olarak verdiğim şema deneme amaçlı bir devre için tasarlandığından alphanümerik LCD, IDE-HDD gibi tüm gereksiz şeyleri barındırıyor.Aslında kompact bir tasarımda nokia lcd + MMC işimi görecek. O zaman sistem oldukça az elemanla ve küçük boyutta olacak. (LCD ve MMC slot lehim tarafında olacak ancak şimdi ki denemede böyle bir kart pratik olmaz)

Şemadaki besleme kısmının karışıklığına bakma 3,3 volt beslemeli cs4330 gibi DAC elimde olmadığından +5 volt çalışan cs4334 kullandım. İlerde beslemeyi 2.4(2 küçük ni-mh pil) - 3.3 volt çeviren max1674 ile kuracağım. DAC ise 3.3 volt olacak. Bir tek backlight için 6.4v elde etmem gerekecek. O da gerilim katlama ile hallolur.

İşin hardware kısmını halletmek üzereyim. Kod kısmında beni bekleyen sorunlar muhtemelen şunlar.

1. Atmel üzerindeki MMC kontrolorü gerçek MMC modunda yani SPI ile kurulmuş değil bu bana biraz daha karmaşık geldi.
2. FAT16 / FAT32 sistemi biraz karmaşık. Olmazsa kendi basit file sistemini yaratmam gerekecek bu seferde bilgisayar ile uyumlu olmayacak.
3. Nokia lcd mecburen Epson biraz uğraştıracak.
4. USB bilgim sıfıra yakın.(USB firmware güncellemesi Atmelin kendi bootromunda olduğundan kolay, ama MMC de dosyalara ulaşmak?)
5. Hardware de en önemli sorun chip 3 volt, HDD 5 v (eğer takarsam) Datasheti inceledim atmel pinleri 5 voltu tolere etmiyor. (VDD+0,3 volt) araya voltaj konvertörü(leri) (74LVC245 vs) koymak gerekecek ki o zaman biz bu moku niye yedik olur.

hele bir devreyi kurayım asıl kode yazarken C bilenlere çok işim düşecek  ;)

mp3dragon

@tatlısukurnazı

Sparkfun sitesindeki örnek koda bak bence. ARM için yazılmış ama fikir veriyor. Epson kullanmak gerekecek benimde elimde 3 tane var hepsi Epson. Ben çok aradım bulamadım ama İstanbul da olmadığımdan Philips bulamazsın demek istemiyorum. Birde aklıma geldi 6610 ve 6610i diye iki ayrı modeli var acaba bu (i) lcd farkı mı?

aYe

Selam,

C konusunda mümkün olduğunca yardimci olurum ama sd ide yada usb bende hiç kullanmadım. Yalniz 3voltluk atmega103'ü 5v beslemeyle 3 ay çalıştırdım bana mısın demedi. Devreni pil ile besleyeceksen sorun yok zaten şebeke beslemelerde atmel cozluyor. MCU 3 volt HDD 5 volt ta kullanılırsada sorun olmamalı aralara direnç at direkt bağla.

Ve neden mecburen epson? philips'li olanı sizdemi bulamadınız?
Piyasada yoksa, sadece epsonlu varsa kadiköye gitmeyim boşuna...

aYe

Lcd farkı oldugunu sanmiyorum, bendeki lcd'nin resmini birazdan ekliyicem size zahmet bir bakın bu hangisidir nedir. Eğer istanbulda bir yerde bulursanız alıp size gönderebilirim, artık bir istanbul şubeniz var :D

mp3dragon

Ben İzmir de tamircileri dolaştım. Nokia 6610 lcd diyince bunu veriyorlar. Belki Türkiye ye hiç ithal edilmemiş bir seri içerisinde kullanılmıştır. Yurt dışında da bulunması zor anladığım kadarıyla çünkü forumların çoğu philips yerine epson lcd nasıl kullanırım? sorusu ile dolu.

Bir tamirci direkt eski lcd yi çıkar bunu tak çalışır dedi.Demek ki hiç program değiştirmeden çalışıyor. Banim olası iki lcd için de programı yükleyip birde bunun hangisi olduğunu tespit etmekle uğraşıcakları fikri kafama yatmıyor. Sonuçta fabrikasyon üretim hangi lcd yi kullanacaklarını bilmiyorlarmı?

aYe

Bendeki TFT bu hocam,

Sizdekiyle aynı mıdır?