5v - 12v -24v çıkışlı smps devre elemanları Türkiye'de yok. alternatif öneriniz?

Başlatan istek61, 13 Şubat 2023, 00:23:46

istek61

Aşırı amatör ama elektronik hayranı bir arkadaşınızdan selamlar :)

elimde çin malı 5-12-24v çıkışlı bir smps devresi var.

yeşil led ve voltajda dalgalanma vardı. 400v ac kısmındaki kondansatör şişmişti.
kondansatörü değiştim. 102 lik trimpotu değiştim voltaj sabitlendi.

ama şimdi de
5v dan 3v
12v dan 2v
24v dan 0 voltaj alıyorum.

24v üstündeki HER303 diyot kısadevre. ama etrafımda bulamadığım için henüz değiştiremedim. çözsede 24v kısmını çözecegini düşünüyorum.

artık tek şüphelendiğim AC kısmındaki F5N65D mosfet
https://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/718618/KEC/KF5N65D_15.html

yada DC kısmındaki F15SC4 schottky diyot
https://www.alldatasheet.net/datasheet-pdf/pdf/43816/SHINDENGEN/DF15SC4M.html

umarım bunlar bozuktur ama sorunum şu bunları türkiyede bulamıyorum. alternatif olarak ne kullanabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

dc deki tüm kondanstör lerde sağlam gözüküyor. sizce bu iki parçadan başka neye bakmalıyım.

resim ekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Meraklı Acemi

cevat1

Alıntı yapılan: istek61 - 13 Şubat 2023, 00:23:4624v üstündeki HER303 diyot kısadevre. ama etrafımda bulamadığım için henüz değiştiremedim. çözsede 24v kısmını çözecegini düşünüyorum.

60V-100V arası 3A. shottky diyot kullanabilirsiniz. SB560 - SR3100 - SR804 - herhangi biri olur.

F5N65D mosfet  N kanal mosfet tir. Multimetre > Diyot konumunda mosfete ölçüm yaptınız mı?

F5N65D Mosfete ve F15SC4 schottky diyot a muadil buluruz.
Öncelikle sağlamlık  kontrollerini yapın.
Arızalı ise muadil parça  bulunur.

İsimsiz 3 ayak diyot diye yazdığınız parçanın diyot olduğunu nasıl anladınız?
Diyot olduğuna eminseniz. F15SC4 schottky diyotun aynısıdır.
Multimetre de Aynı ölçümleri vermeli

istek61

Alıntı yapılan: cevat1 - 13 Şubat 2023, 00:52:2560V-100V arası 3A. shottky diyot kullanabilirsiniz. SB560 - SR3100 - SR804 - herhangi biri olur.

F5N65D mosfet  N kanal mosfet tir. Multimetre > Diyot konumunda mosfete ölçüm yaptınız mı?

F5N65D Mosfete ve F15SC4 schottky diyot a muadil buluruz.
Öncelikle sağlamlık  kontrollerini yapın.
Arızalı ise muadil parça  bulunur.

İsimsiz 3 ayak diyot diye yazdığınız parçanın diyot olduğunu nasıl anladınız?
Diyot olduğuna eminseniz. F15SC4 schottky diyotun aynısıdır.
Multimetre de Aynı ölçümleri vermeli

evde 2 bebek var bırakmıyorlar ki söküp ölçeyim :) yarın izin günüm ölçümde yaparım. aslında mosfet ölçmeyi tam olarak bilmiyorum youtube dan gördügüm kadar hangi ayakları ne sonuç vermeli umarım bulurum :)
muhtemel arıza onlardadır çocuklarda engel oluyor diye değişeyim diye düşündüm. ama yarın ölçüp bilgi veririm.

şu hl-r3-15 sarı transformatör ün ayakları 12 24v vs gidiyor. onlardan doğru akım mı alternatif akım mı geçiyor. ondan da şüphelendim. ölçülebilir mi ?
Meraklı Acemi

cevat1

Mosfet ve diyot ölçmesini yarın gün iceeisinde yazarım.
Telefondan takip ediyorum. Buradan yazmak zor oluyor.

asma

Merhaba
Ürün hakkında daha fazla bilgi verirseniz , muadil önerimiz olabilir.
Mesela:

Tamiri için öncelikle çeşitli yöntemleri kullanmanız gerekir.
Mesela , emniyetiniz için 220V//220V izolasyon trafosu , bu tip devreler için seri lamba devresi. (bildiğimiz flamanlı ampul devre girişine seri bağlanır)
Kabaca cihazın bölümlerini tanımak ve mümkünse üretici dökümanlarına ulaşmak. Açık şema olsa süper olur.
Eleman ölçümü ve metodu. (hazır cihazlar var ve iş görüyor)
Örn:

Elinizdeki ürüne gelince , her 303 ü sökün. Her hangi bir diyot ile deneyebilirsiniz. (yeri boş olsa bile diğer voltajlar normal olmalı) Daha sonra UF5408 dahil pek çok muadili piyasada mevcut.
5V çıkışı regüleli çıkıştır. O varsa diğerleri de olur. Orası 5V olmalı. Ayarı ise trimpot ile sağlanır. Söktüğünüz ile taktığınız aynı mı , tekrar kontrol edin. (3V olmasının sebebini araştırıyoruz)

Gün içinde mesajınıza göre devam edilir.

* Dikkatli olun , ufak hatalar önemli hasarlar bırakabilir.

Melih1802

Çok çıkışlı SMPS devrelerinde karar vermeden önce 5V üzerinde bir miktar yük bağlayın ve voltajları sonra ölçün.
5V referans alındığından 5V üzerinden akım çekilmezse voltajlar anormal okunabilir.

cevat1

Alıntı yapılan: cevat1 - 13 Şubat 2023, 01:37:40Mosfet ve diyot ölçmesini yarın gün iceeisinde yazarım.
Telefondan takip ediyorum. Buradan yazmak zor oluyor.

N kanal mosfet ölçümü
Multimetre diyot konumunda, siyah prob D (drain) kırmızı prob S (source) 5XX mV gibi bir değer görmelisiniz.
GS bacaklarında iki yönde de değer görmeyeceksiniz.

Yazdığım ölçümü gerçekleştirdiyseniz, mosfet sağlamdır.

Shottky diyot ölçümü;
Ortadaki pine siyah prob , sağ/sol pinlerine kırmızı prob 1XX, 2XX ,3XX gibi bir diyot değeri görmelisiniz.
Probları yer değiştirin  kırmızı prob ortada sağ/sol bacaklarda siyah prob değer görmüyorsanız shootky diyot sağlamdır.

Ölçülecek parçaları dışarı çıkartıp ölçün.
Kolay gelsin...

istek61

Alıntı yapılan: cevat1 - 13 Şubat 2023, 14:49:29(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

N kanal mosfet ölçümü
Multimetre diyot konumunda, siyah prob D (drain) kırmızı prob S (source) 5XX mV gibi bir değer görmelisiniz.
GS bacaklarında iki yönde de değer görmeyeceksiniz.

Yazdığım ölçümü gerçekleştirdiyseniz, mosfet sağlamdır.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Shottky diyot ölçümü;
Ortadaki pine siyah prob , sağ/sol pinlerine kırmızı prob 1XX, 2XX ,3XX gibi bir diyot değeri görmelisiniz.
Probları yer değiştirin  kırmızı prob ortada sağ/sol bacaklarda siyah prob değer görmüyorsanız shootky diyot sağlamdır.

Ölçülecek parçaları dışarı çıkartıp ölçün.
Kolay gelsin...

harikasınız cevat bey
ölçümleri yaptım mosfet 450 değerini gösterdi diğer iki bacakta dediğiniz gibi tepkisiz.

diyotta da iki bacakta 106 değerini aldım.
diğer yönde değer yok.
yani bu ikisi sağlam :(
tl431a transistör e benzeyen voltaj referans entegresi var.
orta ayak anod a kırmızı verip sağ sol bacakları ölçtüm 723 e 526 değerlerini gördüm. o da sağlam sanırım.

8 ayaklı bi entegre var ama 220 kısmında...
acaba transformatör mü bozuk. ayaklarını ölçsem bişi anlaşılır mı ? daha ölçecek bişi kalmadı. dirençlerin çoguna bakmıştım.

Meraklı Acemi

istek61

Alıntı yapılan: Melih1802 - 13 Şubat 2023, 12:01:24Çok çıkışlı SMPS devrelerinde karar vermeden önce 5V üzerinde bir miktar yük bağlayın ve voltajları sonra ölçün.
5V referans alındığından 5V üzerinden akım çekilmezse voltajlar anormal okunabilir.

hımm açıkcası hiçbir yük baglamadan ölçüyorum. ama normalde de 5v kısmını kullanmıyorduk.
smps nin bozulma sebebi 4a se çalıştırdığı cihaz arızaya geçince 10a e yakın güç çektigi oluyor. röle çekiyordu.
tl431 entegresi sağlam. ama referans değeri veren bir direnç varsa belki o bozulmuştur.
Meraklı Acemi

istek61

şimdi şu durumdayım.

parçacıdan aldığım 102 kodlu 1k lık trimpotu yanlış vermiş 1M vermiş. onu değiştirdim şimdi

tl431 in altında yanmış bir direnç vardı. karanlıkta tam okuyamamış olabilirim ona yakın değerde bir direnç koymuştum. yanlış olma ihtimalini düşünerek 5K lık bir trimpot koydum.
şimdi bu iki trimpotu ayarladığımda 5v değerine ulaştım. ama 5 dk. çalıştıktan sonra bu ayarda kaçıyor.

ama 12V dan da 4.80v geliyor. 24v ise hala 0v da...
dc tarafındaki neredeyse tüm elemanları kontrol ettim.
Meraklı Acemi

istek61

PG-DSO-8
pwm entegresi yerine alternatif türkiyede olan ne olabilir ?
Meraklı Acemi

triyak

malzemeleri karttan söküp ölçüyursunuz değil mi?
12v hattında gerilim varken, 24v hattında 0v görmenin pek olası değil, ya diyot bozulmuş ya da 34v hattında ki kondansatörlerden birisi kısadevre olmuş.
tl431 kaç volt hattina bağlı?

kimlenbu

Çok yararlı bir yorum olmayacak ama söylemeden geçemeyeceğim. SMPS'lere genellikle kendisinden çok daha pahalı cihazlar bağlandığı için tamirine hiçbir zaman sıcak bakmıyorum. Verilen emek göz önüne alındığında hiçbir zaman değmiyor, ayrıca gözden kaçan olası bir sıkıntıda oldu ki çıkış regülasyonu bozuldu ve ayarladığınızdan daha fazla çıkış verdi, bu sefer de bağladığınız cihaza zarar verecek.

Amaç öğrenmekse ne güzel, uğraşmaya değer.

asma

Alıntı yapılan: wanted0035 - 16 Şubat 2023, 07:39:18malzemeleri karttan söküp ölçüyursunuz değil mi?
12v hattında gerilim varken, 24v hattında 0v görmenin pek olası değil, ya diyot bozulmuş ya da 34v hattında ki kondansatörlerden birisi kısadevre olmuş.
tl431 kaç volt hattina bağlı?
Malzemelerin nasıl ölçüleceği yazıldı.
24V hattındaki diyotun bozuk olduğunu biliniyor.
TL431 yalnız 5V hattını kontrol ediyor ve feedback devresindeki bazı elemanları değiştirmiş. Sağlıklı olmasa da 5V elde ediliyor. Bu hatta yük bağlaması da önerildi ama sonucu bilmiyoruz.

Bu güç kaynağının 5V çıkışı kullanılmadan bir cihazı çalıştırması mantıklı değil. Bunlar bir sistemin parçaları değil, farklı işler için üretilmiş iki ürün birlikte çalıştırılıyor gibi.

Ayrıca hangi çıkıştan 10A e yakın güç çekildi , röle neyin nesi?
Neden güç kaynağı hakkında bilgi vermiyorsunuz? Marka model yazan bir etiketi yok mu , dış görünüşü nasıl? Neyi çalıştırıyor?
Ben üreticiyi buldum , oyuncak tabir edilen ışıklı , ses çıkartan konsollar için çok çıkışlı ürünleri var. Sitede içinin resmi veya şema yok , sende dış görüntü yok. Ürünü bulursak belki birileri daha önce uğraşmıştır, anahtar kelime veya resim ile daha fazla bilgiye ulaşırız.

Uzaktan yardım zordur , aynı dili (jargonu) bilmeliyiz.
Sen 5V u ayarladıktan 5dk sonra ne olduğunu nasıl anlayabiliriz. 5V mu kaçıyor , ayar kaçıyor ama nereye kaçıyor? En güzeli olabildiğince açık ifadeler kullanmak.

Kolay gelsin.

istek61

OB2263AP entegresini değiştirdim.
her303 diyot bulamamıştım. parçacıya gittigim de buna en yakın 1N5822 vermişti.

24v çıkısı dalgalıda olsa farklı voltajlar vermeye başladı.
yeşil ısıkla birlikte tüm çıkışlar dalgalı akım veriyordu.

burada sorun tl431 in referans direncini kaybettigim için 5k bir potans la yakalamaya çalıştım. ama artık 24v dan hiç voltaj gelmiyordu.
bir baktım 1N5822 de yanmış :)

sonra araştırdım. ve tl431 in 2.2K dirence sahip oldugunu gördüm.
potansı dışarıda 2.2K ya ayarlayıp taktım

bu seferde her303 üm yoktu onuda bi anakarttan SR515 ile değişip denedim.
şimdi yine tüm voltajlar çıkış veriyor gibi hatta daha iyi voltajlar veriyor.
ama sanki bir role tak tak diye ışıkla birlikte vuruyor. enerji sık sık kesilip geliyor.

acaba diyotta mı bir sıkıntı var ? bu tak tak tak vuran nedir ? trafomu mosfet mi ?
ne yapmalıyım sizce ?

HER303 3A - 200V
SR515 5A - 150V

Meraklı Acemi