PCB den PCB ye PWM ile Veri Taşımak için Kablo ve Konektör Önerisi

Başlatan berkay_91, 14 Şubat 2023, 23:17:06

berkay_91

Merhaba, kontrol kartından güç kartındaki Mosfet ve röleleri tetikleyecek 6 adet sinyal göndermem gerekiyor, sinyaller 1kHz frekansında 12V büyüklüğünde PWM şeklinde olacak. her iki kart aynı makinenin içerisinde bir birine 5-10 cm kadar yakın mesafede yer alacak. Ne tür bir kablo ve konektör kullanmamı tavsiye edersiniz?

quarko

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

fahri-

132kHz

i2c ile haberleşip diğer kartta bir entegre veya mikrodenetleyici ile sinyalleri üretebilirsiniz ama maliyeti arttırabilir flat kablo kullanacaksaniz vcc gnd sinyal gnd sinyal gnd sinyal gnd....sinyal gnd paterninde kullanmanizin faydasi olabilir 12v PWM sinyali nasıl üretiyorsunuz

berkay_91

Alıntı yapılan: 132kHz - 15 Şubat 2023, 19:27:11i2c ile haberleşip diğer kartta bir entegre veya mikrodenetleyici ile sinyalleri üretebilirsiniz ama maliyeti arttırabilir flat kablo kullanacaksaniz vcc gnd sinyal gnd sinyal gnd sinyal gnd....sinyal gnd paterninde kullanmanizin faydasi olabilir 12v PWM sinyali nasıl üretiyorsunuz

mikrodenetleyici ve Opto-Coupler kullanıyorum

132kHz

gurultu acisindan 12 voltu 2. pcb de anahtarlamanizin faydasi olabilir optokuplorun cektigi akima da bakip uln2003a tarzi darlington transistor veya ufak mosfet ile optolari 2. karta tasiyabilirsiniz boylece anahtarlama gerilimini dusurup gurultuyu azaltabilirsiniz konnektor olarak flat kablo ve idc konnektorler var lehimlemesi kolay olur  veya flex kablo ve  FPC  konnektorler var ama ugrastirir  dediginiz gibi jst konnektorler var ama onlara da sikma pensesi gerek

kimlenbu

Ben olsam shilded flat cable kullanırdım. Türkiye'de var mıdır emin değilim. Olası bir gürültüde istenmeyen bir mosfet tetiklenirse devreye sıkıntı yaratacaksa korumasız bir kablo kullanmazdım.