Anlık dc akım ölçümü

Başlatan Laedri, 01 Mart 2023, 00:03:06

Laedri

İyi günler,

Araçta ilk marşa basıldığı esnada aküden çekilen anlık akımı doğru bir şekilde ölçmem gerekiyor. Akımın kısa süreyle de olsa çıktığı max. seviyeyi ölçmek istiyoruz. Ne tavsiye edersiniz?

~ENES~

132kHz

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 01 Mart 2023, 00:35:23Akım trafosu
Akım trafosu DC akımı ölçmez şönt dıenc veya  hall effect etkili bir sensor bakılabilir

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

mg1980

Aracına göre 300..500 amper veya daha fazla da olabilir. Bunu ölçebilecek bir şey olmalı.. ben ihtiyaç olduğunda pens ampermetre kullanıyorum..

Laedri

Pens ampermetre ile dc akım ölçebilir miyim? Anlık akımı yakalayabilir mi?

mg1980

Cihaz açık durduğu an boyunca ölçüyordur diye düşünüyorum. O kadar da anlık durum yok.. marş bir kaç saniye sürebilir.. özellikle motor soğuk iken..

Melih1802

Alıntı yapılan: Laedri - 01 Mart 2023, 10:49:22Pens ampermetre ile dc akım ölçebilir miyim? Anlık akımı yakalayabilir mi?

DC ölçenleride var. Sadece fiyatı biraz tuzlu.

fide

Pensampermetre ile peak akımı okumanız biraz zor. Çünkü marş esnasında anlık olarak akım peak yapacak ardından 200-300 ms içinde ciddi şekilde düşecektir. Pensampermetre örnekleme alıp ortalamasını alacağı için peak akımı görmeniz biraz zor.

Diğer taraftan 12V bir aküde 300A akim için toplam iç direnç (akünün iç direnci de dahil) 40miliOhm civarında olmalı. Aküyü 13V olarak alırsak 44miliOhm gibi bir değer çıkar. Kablo + Kömürler + Akü + Kontaktörlerin direnci + Marş motorunun omik direnci toplamı bu değeri bulur diye düşünüyorum.

Stop & start özelliği bulunan araçlarda bu mekanizmayı kontrol eden yarıiletkenin datasheeti belki fikir verebilir bu konuda.     
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Laedri

Elimizdeki Pens ampermetre DC ölçüm yapıyormuş. Denediğimizde 200A civarı değerler okuduk. Şimdilik işimizi görüyor. Daha hassas çözümler için araştırmaya devam edeceğiz. Herkese teşekkürler...

132kHz

Alıntı yapılan: fide - 01 Mart 2023, 11:54:38Pensampermetre ile peak akımı okumanız biraz zor. Çünkü marş esnasında anlık olarak akım peak yapacak ardından 200-300 ms içinde ciddi şekilde düşecektir. Pensampermetre örnekleme alıp ortalamasını alacağı için peak akımı görmeniz biraz zor.

Diğer taraftan 12V bir aküde 300A akim için toplam iç direnç (akünün iç direnci de dahil) 40miliOhm civarında olmalı. Aküyü 13V olarak alırsak 44miliOhm gibi bir değer çıkar. Kablo + Kömürler + Akü + Kontaktörlerin direnci + Marş motorunun omik direnci toplamı bu değeri bulur diye düşünüyorum.

Stop & start özelliği bulunan araçlarda bu mekanizmayı kontrol eden yarıiletkenin datasheeti belki fikir verebilir bu konuda.     

hocam bazı pens ampermetrelerde max hold özelliği var diye biliyorum sanırım bu istenileni karşılar