555 ile yüksek güçlü PWM devresi

Başlatan Mr.Thinking, 08 Mart 2023, 11:21:48

Mr.Thinking

555 entegresi ile yüksek güçlü bir motor sürücü devresi yapmak istiyorum. Devrede yön kontrolü olmayacak. Tek bir mosfetin high side ına konulmuş 12 volt 8 amper çeken bir motor kullanılacak. Mcu dan 555 in reset pinine giden bir kontrol pini ile start veya enable olacak. Motor sabit bir pwm, frekans ve duty ile sürülecek. Mosfetin search ünden akım bilgisi alınacak.
1: +Duty oranı % kaç olmalı?
2: Frekans ne olmalı?
3: 2 sn de maksimuma ulaşan bir Soft kalkış olması için devre şeması nasıl olmalı?
4: 555 ten sonraki mosfet gate sürme devre şeması nasıl olmalı?
5: 555 li motor sürme şemalarından aşağıdakilerden hangisi sorunsuz olur? Yada daha uygun sorunsuz çalıştığını bildiğiniz bir şema biliyor musunuz?

ego=1/Knowledge

Mr.Thinking

Ya da tüm bu istediklerimi yapabileceğim 555 dışında bir IC biliyor musunuz? Yani enable pini aktif edildiğinde soft kalkış yada pwm ramp yapabilen mosfet sürücü bir entegre biliyor musunuz? (Yazılımsız)
ego=1/Knowledge

Z80

Herhangi bir PWM entegresi olabilir. TL494, UC3843 v.s.

Daha önce UC3843 ile yaptığım ayarlı step-up konverteri motor sürücü haline çevirdim. Bunu motor sürücü olarak denemedim. Sen denersin artık.

CT ve RT değerlerini formüle göre değiştirerek frekansı değiştirebilirsin. Şuanki yeterli.
CS 4.7uF ile yarım saniye soft start yapıyor, kapasiteyi artırarak süreyi uzatabilirsin.
5K trimpot ile duty ayaralanacak. Trimpotun altına ve üstüne konan gerilim bölücü dirençlerle daha hassas ayar yapılabilir.
BC547'nin girişinden MCU ile aç-kapa yapılacak.

Mr.Thinking

@Z80 Emeğin ve zaman ayırdığın için teşekkürler. Deneyeceğim.
ego=1/Knowledge

Z80

Referans voltajını 12V yerine 5V UC3843 Vref. çıkışından alacak şekilde değiştirdim. Bu şekilde daha kararlı olur.

Diyotun değeri de en az 10A, 50V hızlı diyot olacak.

sezgin05

Girişte MCU varsa aşağıdaki gibi bir sürücüye PWM uygulayarak istediğiniz işi yaptırabilirsiniz

Mr.Thinking

@sezgin05 Pwm yok. Sadece enable disable yöntemi kullanacağım. Mcu da başka işler koşturacak.

09 Mart 2023, 14:58:34
Alıntı yapılan: Z80 - 09 Mart 2023, 13:15:12

Referans voltajını 12V yerine 5V UC3843 Vref. çıkışından alacak şekilde değiştirdim. Bu şekilde daha kararlı olur.

Diyotun değeri de en az 10A, 50V hızlı diyot olacak.

Peki zor bir soru daha, sizin için kolay olabilir. Fet in search ına konulan bir rs direncinden alınan akım bilgisi opampa girilip opamp çıkışından da 3846 nın VFB pinine girsek ve akım motordaki sıkışmaya göre veya çekilen akımın çokluğuna göre pwm min +duty sinin genişliğini düşürse. Nasıl bir devre şeması olmalı?
Bu motor bir yük çekiyor ve lineer bir yük. Yükü Çektikçe kg kuvveti ağırlaşıyor diyebiliriz. makimuma ağırlığa geldiğinde ise motor dönmeyi zaten bırakacak. biz bunu sizin tasarımda nasıl yavaşlayarak durdurmaya çevirebiliriz. Durdurma işini ben yapacağım. yavaşlatma işini sizin tasarım.
ego=1/Knowledge

Z80

UC3843 hem akım hem de gerilim modunda çalışabilir. İlk şema gerilim moduydu. Bu akım ve gerilim modu.

Ben bunları motor sürmek için yapmadım. SMPS güç kaynağı için yapmıştım geçmişte. Bunu motor sürücüye uyarladım.

İlk şema motor sürmede daha başarılı olabilir. İşin içine akım kontrolu da girince verimli çalışmayabilir. Çünkü bu motor sürücü olarak değil SMPS güç kaynağı yapmak için tasarlanmış bir entegre. Akım modunda gerilime de göre duty ayarlıyor. Motordan nasıl bir geribesleme alacaksın ki ikisi senkron çalışsın. Zor iş.

İstediğin her türlü kontrolü yapmak için MCU ile çalışmanı öneririm. Daha kolay ve esnek olur. Sonuçta her şey yazılıma bağlı. UC3843 ile akım ve gerilim kontrollu bir motor sürücü yapmak çok yorucu olabilir. Belki olur ama ben uğraşmazdım açıkçası.

Bu arada Mosfetlerde "search" diye bir şey yok. Source var.