half bridge mosfet sürerken sorun yaşıyorum

Başlatan mhdundar, 09 Mart 2023, 05:29:56

mhdundar

Merhaba,

Öncelikle forumda ilk kez konu açıyorum kusurumuz olursa mazur görünüz.

IR2104 ve IRF3205 kullanarak aşağıdaki half bridge devremi kurdum. Besleme gerilimini aküden aldım. Akü talep ettiğim akımı fazlasıyla karşılıyor.  Blower fan kontrolü yapacağım. Boştayken yaklaşık 17Amper çekiyor. Ancak pwm ucuna sinyali uyguladığım zaman motor tam kapasite çalışmıyor.Pwm sinyalini atmega328p denetleyicisinden üretiyorum. Arduino ide ile programladım. Daha önce mosfetlerle çok uğraşmadığım için bilgi eksiğim var.
1. Mosfet sürücünün pwm ucuna 0-5V pwm sinyali uyguluyorum. Bunu 0-12V arasına çıkarmam gerekir mi?
2. Motor uçlarına MBR30100 diyot bağladım. Bu diyotun motor kapasitesine herhangi bir etkisi olur mu?
3. SD pinine tam olarak ne yapmam gerektiğini anlayamadım. High yaptığım zaman sürücü çıkış vermiyor şeklinde anladım doğru mudur?
4. Önereceğiniz herhangi bir mosfet sürme yöntemi var mı?

Yardımlarınız ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Bu devreyi araştırırken gördüm. Datasheet içerisindeki uygulama da zaten bu şekilde.

Devre

Driver Datasheet

https://www.infineon.com/dgdl/Infineon-IR2104-DS-v01_00-EN.pdf?fileId=5546d462533600a4015355c7c1c31671

Mosfet Datasheet

https://www.infineon.com/dgdl/Infineon-IRF3205-DataSheet-v01_01-EN.pdf?fileId=5546d462533600a4015355def244190a

Selahaddin ÇIRACI

Merhaba.
1- Hayır
2- Bunu neden yaptınız anlamadım.
3- Doğru
4- Gate driver optocoupler ile mosfet sürerdim ben olsam.
Half bridge yapısını neden kurdunuz tam olarak anlamadım. Blower uygulamasında ters yöne hareket olmayacağı için doğrudan low side mosfetle işi bitirirdim diye düşünüyorum.

Z80

IR2104'ün IN girişi 0-5 volt olabilir daha yüksek olmasının bir anlamı yok.

Vcc 10-20 Volt arası olacak. Vcc 5V ise alt Mosfet tam sürülemez, lineer bölgede sürülür. Tam sürmen için en az 10V gerek.

Half bridge yapı böyledir. Motoru iki transistörle iki yöne döndürmeye yarar. Böyle bir niyetiniz yoksa, ki şemadan böyle anlaşılıyor o zaman üstteki arkadaşın dediği gibi yalnız alt mosfetle süreceksiniz. O zaman diyotun anlamı var.

mhdundar

Alıntı yapılan: Z80 - 09 Mart 2023, 22:08:12IR2104'ün IN girişi 0-5 volt olabilir daha yüksek olmasının bir anlamı yok.

Vcc 10-20 Volt arası olacak. Vcc 5V ise alt Mosfet tam sürülemez, lineer bölgede sürülür. Tam sürmen için en az 10V gerek.

Half bridge yapı böyledir. Motoru iki transistörle iki yöne döndürmeye yarar. Böyle bir niyetiniz yoksa, ki şemadan böyle anlaşılıyor o zaman üstteki arkadaşın dediği gibi yalnız alt mosfetle süreceksiniz. O zaman diyotun anlamı var.

Cevap için teşekkürler. Vcc 12V hocam. Evet tek yön çalışacağım. Devremi güncelleyip tekrar deneyeceğim çok teşekkürler

Alıntı yapılan: Selahaddin ÇIRACI - 09 Mart 2023, 16:55:47Merhaba.
1- Hayır
2- Bunu neden yaptınız anlamadım.
3- Doğru
4- Gate driver optocoupler ile mosfet sürerdim ben olsam.
Half bridge yapısını neden kurdunuz tam olarak anlamadım. Blower uygulamasında ters yöne hareket olmayacağı için doğrudan low side mosfetle işi bitirirdim diye düşünüyorum.
Cevap için teşekkürler. Motorun boşta dönüşüne karşın ters diyot mantığı ile atmıştım. Mesele anlaşılmıştır. Tek mosfetle yola devam edeceğim. Bir sorum daha olacak. Mosfetin ısınmasını geciktirmek için iki mosfeti sırayla tetiklemek ya da paralel iki mosfeti sürmek mantıklı midir? Böyle bir uygulamaya rastladınız mi?

Z80

Alıntı yapılan: mhdundar - 10 Mart 2023, 20:58:18Mosfetin ısınmasını geciktirmek için iki mosfeti sırayla tetiklemek ya da paralel iki mosfeti sürmek mantıklı midir? Böyle bir uygulamaya rastladınız mi?

İki mosfet kullanmana gerek yok. IRF3205 RDSon direnci 0.008 Ohm. Motor akımın 17A olduğuna göre mosfet üsütnde harcanan güç 2.3W. Küçük bir soğutucu yeterli.

ertuğrul54