Web sitesi yıllık maliyeti?

Başlatan erkan614, 23 Mart 2023, 10:53:31

erkan614

İyi günler
Web siteniz size yıllık ne kadara mal oluyor ve hangi sağlayıcıyı tavsiye edersiniz?
yakında sürem biticek yeni bir sunucuya geçsem mi kararsızım
şimdiki yıllık maliyetim mailler dahih 120$

gokhan1500

Hocam uzunca süredir guzel.net.tr de tutuyorum isterseniz inceleyin.

erkan614

@gokhan1500 konuştum mail depolama işi kendi bilgisayarımda tutmak zorundaymısım e posta depolamasını
yoksa limitsizini alacaktım hemen

foseydon

Alıntı yapılan: erkan614 - 23 Mart 2023, 10:53:31İyi günler
Web siteniz size yıllık ne kadara mal oluyor ve hangi sağlayıcıyı tavsiye edersiniz?
yakında sürem biticek yeni bir sunucuya geçsem mi kararsızım
şimdiki yıllık maliyetim mailler dahih 120$

hocam ben daha önce başlık açtım bu konuda. az biraz bu işlerden anlıyorsan, oracle free tier ile kendi sunucunu bedavaya getirebilirsin. üstüne web sunucu, e-posta sunucu ne istersen kur. sadece domain için para ödersin senelik. ben geçen hafta yeniledim 14USD. zaten bu web hosting firmaları da bu işi yapıyorlar. bu tarz bir firmadan yüksek montanda alan alıyorlar, sonra üstüne panel vs. kurup parça parça satıyorlar. reseller hosting deniyor yaptıkları işe.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

tunayk

Alıntı yapılan: erkan614 - 23 Mart 2023, 12:22:34@gokhan1500 konuştum mail depolama işi kendi bilgisayarımda tutmak zorundaymısım e posta depolamasını
yoksa limitsizini alacaktım hemen
Aslında mail işi için Yandex te kurumsal hesabı eklediğinizde ücretsiz bir şekilde depolama ve online erişim elde ediyorsunuz. Bi araştırın. Yanlış değilsem hotmail ve diğerleri de veriyor benzer hizmeti.

Hosting konusunda Natro çok başarılı. Yıllardır kullanıyoruz. Fiyat en ucuz değil ancak kalite iyi.

Eğer bu işlerden anlıyorsanız @foseydon 'un tavsiyesi de iyi bir yol.

sigmoid

@foseydon tavsiyesine bir video ile ekleme yapayım.
Bende oracle free tier a 1adet web sitesi kurdum. Oracle prepaid denilen ineal veya tosla kartlarını kabul etmiyor. Sanal kredi kartı kullanarak üye olunuyor. Ücretsiz deniliyor fakat kredi kartınızın sistemde kayıtlı olması gerekiyor. Şu ana kadar herhangi bir ücret çekilmedi. Bir kere server yanıt vermiyordu. Panelden kapattım fakat tekrar açmak istediğimde şu an dolu hatası aldım. Serverı 3 gün sonra açabildim. Hobi amaçlı siteler için çokda sorun değil. Oracle arm tabanlı server kullanıyorsanız bedava onuda belirteyim. Nasıl web server kurulur videosu aşağıda.

istek61

Bu konuda 2 kıstasımız var.

1. giriş kullanıcısı
2. profesyonel kurumsal kullanıcı

1. giriş kullanıcısını açmak gerekirse.

- domain
- sınırsız alan (bulut)
- sınırsız mysql
- sınırlı bir bandwith giriş ve çıkış.
- sınırsız hosting mail (%90 ı IP si karalistededir spama düşer)
  günlük mail gönderim sınırı vardır.
- vs. vs.
ortalama yıllık 25$ - 45$ arası bir maliyeti olur.
- zip, rar, mp3, video dosyalarını hostinglerin de barındırmazlar çünkü sınırsız alanın adil kullanımından dolayı otomatik silme işlemi gerçekleştirirler.

2. kurumsal kimlik ise farklı çalışır

- hosting alanı 1gb ve katları gibi arttıkça ücret uçar. çünkü bulunduğu hard disk belli bir kitleye aittir. çok fazla kullanıcı barındırmaz.
- mailleriniz için verdiği IP %70 oranlarında sağlamdır. fakat yine de bazı yurtdışı mail gönderimlerinde sorun yaşayabilirsiniz onun için de temiz IP satın alıp sorunu tamamen çözebilirsiniz.
-mysql alanı ve adedi de ne kadar lazımsa o kadar ödeme gerektirir.
- ve en önemlisi bandwith. bir video sitesi olduğunuzu düşünürsek her video nun da 500mb olduğunu düşünürsek sitenizin de günlük giriş adedini 1000-10000 düşünürsek inanılmaz tatlı paralara ihtiyacınız olur. yada bir alışveriş sitesi ama günlük giriş sayısı 100.000 lere ulaştıysa yine inanılmaz rakamlarla karşılaşabilirsiniz. sadece kurumsal kimlik ve tanıtım sitesi ise mevcut verilen yeter.

şimdi, eğer giriş seviyesindeyseniz temiz firma olarak önereceğim orta kalitede www.veridyen.com var.
kurumsal kimlik olarak ise inanın yerel firmalardan hiçbirini net olarak öneremem.

Meraklı Acemi

mustafa_cmbz

erkan614

bizim çok e ticater olmaz ama gene bi giriş yapsam mı ?? aklıma takıldı
https://www.softtr.com/fiyatlar
bi arkadaş da burayı tavsiye etti
hali hazırdaki siteme 2000 vereceğime burdaki siteden en düşüğü sanırım işimi görür