CPLD & FPGA Deneme Kiti vs.

Başlatan Prof.EleCTroN, 09 Şubat 2006, 12:28:59

seth

Hocam FPGA ve Verilog ile ilgileniyor görünüyorsunuz. Doğru mudur? Bu verdiğiniz devreleri yapmışlığınız var mı? Yaptığımız varsayarsak EMPA bizi adam yerine koyup perakende halinde 2-3 adet yonga satar mı? Bir türlü başlayamadım şu işe?

Prof.EleCTroN

Bende uzun süredir elle tutulur birşey yapamadım Verilog da devre simulasyonu yapıyorum ve CPLD - FPGA ile ilgili araştırma yapıyorum. SynaptiCAD Verilogger Pro kullanıyorum. Devrelerden denediğim şuan yok. EMPA Elektronik e tedarik konusunda mail atmanı tavsiye ediyorum.
Konuyla ilgili çalışmalarınız varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

seth

Ben de Xilinx Spartan3E'yi gözüme kestirdim ama 150 dolarlık fiyatı gümrüğe tabi olduğundan ne yapacağımı bilmiyorum. Artık bir çare bu 3. parti FPGA kitlerini kendi imkanlarımla yapmak gibi görünüyor. Yazılımları ve gerekli güzel kitapları hasbelkader toparladım ama yonga ve programlayıcı devre eksik kaldı. Bu haliyle bile beni maddi olarak zorlayacak.

Amerika ve Japonya'da Verilog, Avrupada'da daha çok VHDL kullanılıyormuş. Ben de VHDL'de karar kıldım ama işte başlayamadım bir türlü. Üstte verdiğiniz kit gayet güzel görünüyor ama Spartan-II olması kötü. İdare eder gene. Bunu yaparsam tek sorun 208 bacaklı PQFP kılıfında Xilinx Spartan-II yongası kalıyor. EMPA da ne yapar bilinmez.

aster

volkan.akbiyik@empa.com
nimet@focuselectronic.com

yardımcı olacaklardır, bize olmuşlardı sağolsunlar

şöyle düşünürsek;
ARM konusunu sanıyorum detaylı olarak Form biçiminde bizden başka irdeleyen yok
herkeste anasının karnında bu mereti öğrenemez, illa gelişmesi öğretilmesi gerekiyor
eskilere bir göz attığımda sene 90-95 arası EMPA gene bize 80 serisinde eğitim vermek için yardımcı olmuştu,
o zamanlar Texas FPGA serisini anlatan kitapları bile öğrenelim diye bedava vermişlerdi ama biz hıyarlık edip ilgilenmemiştik

şimdi biz ilgileniyoruz, demekki onlarda ilgilenecekler, çünkü ne kadar fazla kişi ilgilenirse onlar için bir pazar oluşacak,

ben böyle düşünüyorum ve size koşun kim tutar sizi diyorum

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "seth"Ben de Xilinx Spartan3E'yi gözüme kestirdim ama 150 dolarlık fiyatı gümrüğe tabi olduğundan ne yapacağımı bilmiyorum.

Konuyla pek alakası yok ama sormadan edemiycem, kusura bakmayın.

Geçen hafta yurtdışından bir paket istedim;
Fatura da 120$ toplam ücret, indirim 120$, sonuç olarak 0$ bir fatura ve üzerinde numunedir satılamaz ibaresi var.
Şimdi bu paket'in gümrüğe takıldığına dair "fedex"den bir belge aldim.
Eğer istersek 200-300$ arası bir masrafla paketi gümrükten çekip, teslim edebileceklerini belirttiler vs.
Tabi bu durum hiç hoşuma gitmedi :evil:  :(  :evil:
Sizin bahsettiğiniz buna benzer bir durum mudur?

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

seth

Evet kabaca bu durumdur. Yurtdışından aldığınız bir mal + kargo parası 100 dolar veya avronun üstündeyse ve ithalat izniniz yoksa (dış ticaret belgesi) gümrük müşavirlerinin eline düşüp satın almak istediğiniz malın bir kaç misli masraf yapmak zorunda kalıyorsunuz.

z

Pekı herhangi bir ithalatçıya sipariş etseydik onlarda bir tane getirmeyi  kabul etselerdi bize daha mı ucuza gelir?

Bu  bir kaç misli para almaları ceza anlamına mı geliyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Alıntı yapılan: "seth"Evet kabaca bu durumdur. Yurtdışından aldığınız bir mal + kargo parası 100 dolar veya avronun üstündeyse ve ithalat izniniz yoksa (dış ticaret belgesi) gümrük müşavirlerinin eline düşüp satın almak istediğiniz malın bir kaç misli masraf yapmak zorunda kalıyorsunuz.

İyi ama faturada bedel 0$ yazarken 100 doları geçmiş olamayız dimi?
Yani ben bu işin mantığını anlamadım.

@bunalmis

Hocam bu konu beni ülke adına çok üzdü, dolayısıyla ilgili gümrük birimine bir mail attim, o mail'in içeriğinden bir satiri sizinle paylaşmak isterim;
Alıntı YapEğer ki bedelli gönderilse 112$ tutucak olan bir paket için; ek bir gümrük ücreti değil, bedelsiz ürünlerin bedel toplamlarının üç katına varan bir bedel, adeta ceza kesilmiştir.

İyi çalışmalar...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

seth

bunalmis'e cevaben:

Zaten sipariş ettikten sonra ister istemez bunlarla (gümrükçülerle) muhatap oluyorsunuz. Sipariş öncesi pazarlık yaparsanız ya da tanıdıklarınız var ise masraflar düşebilir tabi.

Bu masrafların içinde ceza yok. Gümrük masrafları, vergiler vs. var.

ersa1905

belki takip eden vardır...spartan 3e uygulama kaynak ihtiyacım var yeni başlayan için...
teşekkürler