SMPS uzman arkadaşlardan yardım lazım

Başlatan Maxim, 17 Nisan 2023, 10:31:53

Maxim

Ticari bir iş değil,
bir matkap motorunun ni-cd pillerini şarj etmek için kullanıcam.
yaklaşık 14-14,5 civarında bir voltaja ihtiyaç var.

Bu adaptörü eskiler kutumdan çıkardım
9 volt çıkışı var (9.1v)
Bunun çıkışını nasıl arttırabilirim, hangi değerler ile oynamam lazım?
trafosunun üzerinde 12v yazıyor, acaba olmazmı böyle birşey?

slm

Melih1802

SMPS entegresinin geri besleme dirençleri ile çözebilirsin.

Maxim

pcb altında üzrinde 2259 yazan bir smd malzeme var 6 ayaklı
bu mu acaba smps entegresi? zaten entegre tarzında başka biryde yok
sorun, elle tutulur bir döküman bulamadım buna ait :(

Melih1802

Alıntı yapılan: Maxim - 17 Nisan 2023, 11:14:49pcb altında üzrinde 2259 yazan bir smd malzeme var 6 ayaklı
bu mu acaba smps entegresi? zaten entegre tarzında başka biryde yok
sorun, elle tutulur bir döküman bulamadım buna ait :(

Ben buldum. Google a "2259 sot23-6" yazınca, Alttaki PDF çıktı. FB dirençlerinin 12V için değerlerini bulup değiştirdin mi istediğin voltajı alırsın.
https://www.monolithicpower.com/en/documentview/productdocument/index/version/2/document_type/Datasheet/lang/en/sku/MP2259/document_id/214/

Maxim

hımm ama hocam bu entegre 14pin
bendeki 6 pin

Melih1802

Yanlış sayfayı göndermişim. Bir yukarıdaki cevabımdaki linki güncelledim.

power20

Şu iki direnç düşük toleransı olduğu için sanırım ayar buradan yapılır

Bakın yanında ince ayar için paralel direnç bağlama yeri bırakılmış

cevat1

HexfeT

Primer tarafta optonun hemen yanında TL431 referans regülatör görünüyor. TL431 kullanılan yapıları biraz inceleyip, gerilim bölücü iki dirençten oluşan kısmındaki oran ile oynayarak çözebilirsiniz. Yalnız pil şarj etmek için ayrıca akım sınırlaması da gerekiyor.

hasankara

9 volt olarak tasarlandıysa bir ihtimal 14,4 v olabilir ama kesin değil. örneğin 5V olsaydı yapılamazdı diyebilirdik. Trafonun seconder:primer ile aux:seconder sargı oranları voltaj aralığını belirleyen temel faktör. Çıkış diyotlarının Reverse voltage, çıkış kondansatör voltaj ve kontrolcü entegrenin ovp(over voltage protection) değerleride göz önünde bulundurularak voltaj aralığı netleştirilebiliyor.

Özetle feedback direnç kısmını arkadaşlar bahsetmiş, dikkat edilmesi gereken kısımlardan birisi kontrolcü entegresinin voltaj limitini aşmamak. Eğer ovp özelliği yoksa ve çıkış voltajına bağlı olarak aux voltajı çok arttığında entegre yanıyor. Elinizde entegrenin yedeği yoksa kullanılmaz hale geliyor. Bu senaryoları görebilmek için de trafonun sec:pri oranının 14,4 volt alabilmek için yeterli orana sahip olması da gerekli olması. Aksi halde çıkış referans voltaj ic si (3 pinli sot23 tl431 vb) ref pinini gnd e bile çekseniz (kontrolcüye max pwm duty komutu vermekle eşdeğer) istediğiniz voltajı alamayabilirsiniz.

Diğer konu akım modunda çalışmaya uygun olması. Bazı seri kontrolcü entegreleri bu durum için farklı seçenekler sunabiliyor. Akım limitine girdiğinde çıkışı tamamen kapatır yada çıkış voltajını düşürür gibi. Akü şarjı için voltajı düşürerek sabit güçte kalmasını istemiş oluruz. Kuru aküler sabit 14.4 volt la şarj oluyor da olsa akım limitini geçerse smps çıkışı tamamen kesebilir, buda istenmeyen bir durum.

Maxim

Olayı anladım, TL431 referans ayaklarına bağlı dirençler sayesinde aslında bu adaptör 12voltmuş
fakat, 1. resimde sağ üst köşeye dikkat ederseniz sonradan takılmış bir tane 100k direnc var
onun sayesinde çıkış 9v oluyormuş.

bende onu söküp eksi ile tl431 ref arasına bir tane 100k trimpot koydum
şimdi istediğin gibi çıkışı ayarlıyorum 14.5v yaptım, süper oldu.

Bataryayı istedim, yarın takıp şarj sırasındaki akımı falan kontrol edicem
belki çıkışa seri bir ne bileyim taş direnç falan koyabilirim duruma göre.
ölçüp bakıcam

Hepinize çok teşekkür ederim ::ok