3 Faz Sistem için Trafo Önerisi

Başlatan satilla, 25 Nisan 2023, 20:34:13

satilla

Merhaba,

3 faz, nötr bağlantısız bir sistemde, MCU ve çevre birimleri beslemek için 9VAC civarı bir gerilime ihtiyacım var. Max 120-150mA civarı bir akım yeterli olacaktır. PCB tipi, bu gereksinimler için önerebileceğiniz bir trafo var mıdır?

Sozuak

Hazırda bulamazsınız belki ama 2 adet 220 trafoyu seri yapıp 380 girip 12V yerine 10V civarı çıkış alırsınız trafo da  emniyet payı olur, sanayi elektriği 400 voltları geçebiliyor çünkü minik trafolar pek dayanıklı olmaz.

Melih1802

Küçük güçler için 3faz trafo görmedim. 3trafo ve 3 köprü diod, yıldız bağlanırsa iş görebilir. Adetli olacaksa özel sarım yaptırma imkanı var.

satilla

Alıntı yapılan: Sozuak - 25 Nisan 2023, 20:51:31Hazırda bulamazsınız belki ama 2 adet 220 trafoyu seri yapıp 380 girip 12V yerine 10V civarı çıkış alırsınız trafo da  emniyet payı olur, sanayi elektriği 400 voltları geçebiliyor çünkü minik trafolar pek dayanıklı olmaz.

Bahsettiğiniz bağlantı bu şekilde midir?

220 giriş 9VAC çıkış olan trafonun gerilim düşüm oranını iki trafo için de simulasyona girdim.

Bu şekilde bir bağlantıyı daha önce test etme imkanınız oldu mu? Güvenli midir?

25 Nisan 2023, 21:54:32
Alıntı yapılan: Melih1802 - 25 Nisan 2023, 20:53:43Küçük güçler için 3faz trafo görmedim. 3trafo ve 3 köprü diod, yıldız bağlanırsa iş görebilir. Adetli olacaksa özel sarım yaptırma imkanı var.

Şu an için adetlik bir durum yok. Çin menşeili bir üründe tek trafo ile işi çözmüşler. Yerleşim alanı sorunu ve maliyet açısından tek trafo ile ilerlemek istiyorum.

Sozuak

Tek trafo işi zor. 10W tek trafo yerine 5W 2 trafo gibi düşünün. Gerilim oynaması yüksek olduğundan fazlar arası gerilimlerde trafolar kolay yanar. Minik trafo hiç dayanmaz. En ekonomik çözüm budur. Nötr olmadığından yapacağınız birşey yok. Sekonderleri de eşit yüklediğinizde sorun olmaz. Tekinden kullansaydınız  belki  2 trafo gerilimi eşit paylaşamazdı ama 220V yerine herbiri 190ar volt alacağından trafolar daha  uzun ömürlü olur. 50-100W lık trafoların  faz-faz arası  yüklü olmadıkları halde gerilimin çok yükselebilmesi nedeni ile yandıklarına çok şahit oldum.
Özel sardırırsanız da 380V değil 400-410V gibi gerilime göre sardırın.

satilla

İlk önerinizdeki seri bağlı trafo yöntemi teoride bir hayli bahsedilmiş. Şu ana kadar herhangi bir örneğe ulaşamadım ancak teorik uygulamaları gördükçe yapılabilir olduğunu düşünmeye başladım.

220VAC -> 9VAC olan iki trafoyu seri bağlayıp denemeyi düşünüyorum. Şu an 380V bulmam gerekiyor.

mehmet

Seri bağlı kaynaklarda sorun yaşamazsınız.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

satilla

230VAC girişli bir trafo seçip üreticisine seri bağlantı şemasını da içeren bir mail gönderdim.
Üreticinin ArGe birimi 230VAC girişli olmasına rağmen ürünleri için seri bağlantı önermedi ve malesef nedeni konusunda da cevap alamadım. Onun yerine 380VAC girişli bir trafo seçmemi önerdi.
Ben yinede seri bağlı olanı denemek istiyorum. Cesaret edip denersem sonucu paylaşacağım.

asma

Eğer pcb tipi  , girişi 380-400V için uygun trafo bulduysanız onu kullanın.
Deneme işi farklı , elbette merakını gidermek için yapabilirsin.

Ben de yurt dışı kaynaklarda girişi 0-230-400V olan trafolar bulmuştum , ama yurt içi üreticilerde göremedim.

Kolay gelsin.

Melih1802

Şimdi aklıma geldi. 380-400v trafo sardırmıştım, yarın iş yerine gidince bakarım.

Elimde 23VA 10Volt çıkış verebilen bir trafo var. Bir cihaz için özel sardırmıştım.