MAX31865 ile türü bilinmeyen RTD okunması ve kalibrasyon.

Başlatan Mucit23, 27 Nisan 2023, 14:13:06

Mucit23

Selamlar

Elimde çok eski bir sıcaklık sensörü var. Bu sensörü MAX31865 gibi RTD sıcaklık dönüşümü yapan bir çip ile kalibre bir şekilde okumaya çalışıyorum.

Bu çipi daha önce birkaç defa kullandım. PT100 ile gayet güzel çalışıyor fakat elimdeki sensör oda sıcaklığında 140ohm civarında. Sıcaklığı arttırdıkça direnç de paralel bir şekilde artıyor.

Bu sensörün MAX31865 ile kalibrasyonunu nasıl yaparım?

kimlenbu

330ohm paralel direnç atarsan benzer aralığa gelmesi lazım direncin. Daha zor bir yol olarak sıcaklık kalibratörü ile tek tek sıcaklık aralıklarına göre değerleri not alırsın. MAX31865 aralık dışına çıkar mı datasheeti kontrol etmedim.

Mucit23

Hedefim paralel direnç değil de Kaynayan su ve buzlu su testi yapıp direnç değerlerini ölçmem değil. MAX31865'de Rnominal değeri değiştirilebiliyor. Pt100 için bu değer 100 oluyor. Bu sensörün de sıfır derecedeki direncini ölçüp sisteme parametre olarak girmeyi düşünüyorum.

Erol YILMAZ

Türü bilinmeyen sensör ile ölçüm olmaz :)

Mucit23

Hocam ama bu sensör çok eski 1960 yılların üretimi ve bi makinada kullanılıyor. Üzerinde markası ve seri numarası yazıyor ama döküman bulmak imkansız.  Türünü ben bilmiyorum sanırım. Normal ısı ayarlı bir direnç olabilir. Isındıkça direnci yükseliyor. Termistöre benziyor.

Erol YILMAZ

Tut ki bu sensor arıza yaptı,
Bunu pt100 ile değiştiremez misin?

Mucit23

Eğer ki elimde ki hazır donanımla çözemezsem öyle yapacağım. Bu sensör bir gaz türbin motorunun yağ sıcaklığını ölçüyor. Yapısı, Montaj yeri ve Flanşı arkasındaki soketin şekli vs hepsini modifiye etmek gerekecek. Bu işe girmek yerine hali hazırdaki sistemi bozmadan çözmek istiyorum.

Sensörün 0 derece buzlu sudaki direnci yaklaşık 130 Ohm.
Kaynayan suya soktuğumda ise 178 ohm civarı bir direnç ölçüyorum.

Aralık bu şekilde değişiyor. 

fahri-

PT100 ve PT1000 olmadığı kesin o zaman.Eğer bozuk değil değeri değişmemişse.

Mucit23

MAX31865'de RNominal Değeri var. Bu değeri 130 ohm olarak düzenleyince istediğim çıktıları vermeye başladı. Bu çip biraz pahalı ama işleri çok kolaylaştırıyor. Şuanda referans sıcaklık sensörleri ile benzer sonuçları üretiyor. Doğrusallık ne kadar iyi bilmiyorum ama şuan benim için yeterli.

Okan AKÇA

Kaynayan su sıcaklığı deniz seviyesinde 100 derecedir. Bunuda dikkate alınız.