Azot üreteci ve azot algılama hk

Başlatan zamzam23, 08 Haziran 2023, 09:48:57

zamzam23

Selamlar,
Azot üretmek için bir sitem satın aldık ancak bu sistemin gerçekten azot üretip üretmediğini nasıl nalayabiliriz? Bir azot dedektörü araştırdım ancak NO2 dedektörü vb dedekötrüler var. Sistem %99 Saflıkta azot ürettiğini iddia ediyor. Bunu nasıl doğrulayabiliriz?

teşekkürler.

mustafa_cmbz

merakımdan soruyorum azotu üretmekteki amaç nedir ? yani kullanım yeriniz nedir?

genelde fabrikalarda tanklara basarlar çeşitli proseslerde kullanıldığına da şahit oldum ama üretenini ilk kez duyuyorum.

fide

Zirai gübre olarak oldukça fazla kullanım alanı var. Ayrıyeten birçok üst seviye araba lastiğinde şişirme gazı olarak azot kullanılıyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

zamzam23

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 08 Haziran 2023, 10:18:28merakımdan soruyorum azotu üretmekteki amaç nedir ? yani kullanım yeriniz nedir?

genelde fabrikalarda tanklara basarlar çeşitli proseslerde kullanıldığına da şahit oldum ama üretenini ilk kez duyuyorum.

Şöyle ki, proseste kullanılan suyun kapalı sistem ısınmak üzere toplandığı bir devasa depolama tankı var. O tankta, suyun üst kısmı ile kulenin tavanı arasına korozyonu önlemek için belirli sabit bir basınçta azot kullanıyoruz. Tüple vs uğraşmadan doğrudan üretip kullanmak daha mantıklı oluyor. Azot üretmek aslında o kdr zor değil. Havayı önce bir kurutucudan sonra da membran tarzı bir kaç filtreden geçirince çıkan gaz azot oluyor. Sistem bu şekilde.

Biz de örneğin bundan 5 yıl sonra, azot olduğunu düşündüğümüz gazın ne kadar saflığını koruduğunu ve belki de sistemin/filtrelerin değişmesi bakım ihtiyacı vs otomasyona eklemeyi düşündük. Analog çıkışlı bir N2 analizörü olsa işimizi görecek aslında.

sezgin

Üretilen azotu belli bir basınçta tanka basabiliyorsanız tanktaki azotun ağırlığından yaklaşık bir hesap yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

zamzam23

Alıntı yapılan: sezgin - 08 Haziran 2023, 10:47:55Üretilen azotu belli bir basınçta tanka basabiliyorsanız tanktaki azotun ağırlığından yaklaşık bir hesap yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Evet güzel mantıklı. Ortam sıcaklığını da hesaba katmak lazım galiba bu durumda.

DaRt

Azot jeneratörlerinin çok büyük bir bölümü psa (Pressure Swing Adsorption)prensibiyle çalışır. Yüksek basınçlı kompresör içerisinde medya olan tanklara sırasıyla hava basar. Bu süreçte O2 gazı yüksek basınçla medya içerisine hapsolur azot gazı yüksek atom çapında olduğundan medyadaki boşuklara giremez ve azot depo tankına ilerler. Bir süre sonra medya içerisindeki boşluklar oksijenle dolunca otomatik vanalar vasıtasıyla atmosfer basıncına düşürülür ve oksijen medyayı terk eder. Vanalar ile tekrar basınçlı hava gönderilir süreç sürekli devam eder. Sonuç olarak oksijen ile azotu ayırmış olursunuz. Bu durumda siz ayırdığınız gazda oksijen ölçerseniz aslında azotu da ölçmüş olursunuz. Oksijen ölçümü azot ölçümüne göre daha kolay olduğundan bu şekilde bir çözüm üretebilirsiniz. Bir ara lazer kesim de kullanmak için psa jeneratörü yapmak istedim ama fırsat olmadı. Eğer kimyasal yöntemlerle azot üretiyorsanız bu yöntem iş görmez tabiki.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: fide - 08 Haziran 2023, 10:29:28Zirai gübre olarak oldukça fazla kullanım alanı var. Ayrıyeten birçok üst seviye araba lastiğinde şişirme gazı olarak azot kullanılıyor.

bende ilave yapayım alüminyum döküm fabrikasında çalışırken tav fırınları dedikleri fırınlarda rulo halinde ki alüminyum sacı tav fırıınında ısıtıyorlar idi sonrasında içeri azot veriyorlardı böylece daha parlak bir yüzeye sahip oluyormuş.Extra bilgi olsun.

engerex

Merhaba,
@zamzam23
Oksijen sensörü kullanılıyor. Kullandığınız makinede de oksijen sensörü kullanılıyordur.
Kullandığınız makine hangi yöntemle azot üretimi yapıyor? Debisi nedir?
Bence saflık dışında debi ve enerji tüketimini de kontrol edin. Sürpriz ile karşılaşmayın.

@DaRt Kendi ihtiyacınız için mi üretecektiniz? Eğer üretseydiniz muhtemelen siparişlere yetişmekte zorlanırdınız.

yas

Alıntı yapılan: zamzam23 - 08 Haziran 2023, 09:48:57Sistem %99 Saflıkta azot ürettiğini iddia ediyor. Bunu nasıl doğrulayabiliriz?

Azot yada nitrojen aynı gazın isimleri. Bildiğim kadarıyla ölü gaz olarak nitelendiriliyor. Yani fiziksel ve kimyasal müdahalelere karşı neredeyse hiç tepki vermiyorlar. Genelde lastik basıncı veya gıda ambalajı gibi alanlarda kullanılmasının ana nedenlerinden bir tanesi sıcaklık değişimlerinde sönme yada şişme yapmaması. Yada çok az miktarda genlik değiştirmesi. Buradan yola çıkarak kapalı tüp içerisine doldurulup, manometre ile basınç ölçümü yapıp, daha sonra tüp ısıtılarak basınç değişimi gözlenebilir. Sağlamasını yapmak için doğruluğundan emin olunan bir kaynaktan tüpe aynı miktarda nitrojen doldurulup aynı test yapılarak sonuçlar karşılaştırılabilir.

DaRt

Alıntı yapılan: engerex - 08 Haziran 2023, 13:14:38Merhaba,
@zamzam23
Oksijen sensörü kullanılıyor. Kullandığınız makinede de oksijen sensörü kullanılıyordur.
Kullandığınız makine hangi yöntemle azot üretimi yapıyor? Debisi nedir?
Bence saflık dışında debi ve enerji tüketimini de kontrol edin. Sürpriz ile karşılaşmayın.

@DaRt Kendi ihtiyacınız için mi üretecektiniz? Eğer üretseydiniz muhtemelen siparişlere yetişmekte zorlanırdınız.

Kendi ihtiyacım için bir tane üretecektim. Medyayı bulduktan sonra mekaniği otomasyonu kolay zaten. Türkiyede ekipman üreticileri de var. Mesele medyayı üretmek. https://damlakimya.com/urunler/cms-h2-552-karbon-molekuler-sieve

engerex

Alıntı yapılan: DaRt - 08 Haziran 2023, 13:57:47Kendi ihtiyacım için bir tane üretecektim. Medyayı bulduktan sonra mekaniği otomasyonu kolay zaten. Türkiyede ekipman üreticileri de var. Mesele medyayı üretmek. https://damlakimya.com/urunler/cms-h2-552-karbon-molekuler-sieve

Yerli üreticileri bilmiyorum. Genelde Alman yada bir süredir Çin üretimi ürünler kullanıldığını duyuyorum. Sonuçta parayı verip alıyorsun ve ürün fiyatına kıyasla çok uçuk bir fiyat olmadığını tahmin ediyorum.
Başka sıkıntılarda var. Muhtemelen senin makineye giriş basıncın 20-25 bar olacak. Booster kullanacaksın. Booster da saflaştırdığın azota yağ karıştıracak, bundan da yağ ayrıştırmaya ve filtrelemeye çalışacaksın gibi sorunlar.

DaRt

psa azot jeneratörleri konusunda Dalgakıran ve özen kompresörün kendi imalatları var. Medya zaten ithal. Ben yapsaydım medyayı yukarıdaki linkten alıp kullanacaktım. Piyasada yağsız kompresörler var, elimde basınçlı hava kurutucu var. Amaç ticari bir ürün ortaya çıkarmak olmayınca denenebilir gibi geldi bana, özellikle sınırlı kapasite için. Ama dediğim gibi rafa kalkan projelerden biri oldu benim için.

engerex

Alıntı yapılan: DaRt - 09 Haziran 2023, 10:04:10psa azot jeneratörleri konusunda Dalgakıran ve özen kompresörün kendi imalatları var. Medya zaten ithal. Ben yapsaydım medyayı yukarıdaki linkten alıp kullanacaktım. Piyasada yağsız kompresörler var, elimde basınçlı hava kurutucu var. Amaç ticari bir ürün ortaya çıkarmak olmayınca denenebilir gibi geldi bana, özellikle sınırlı kapasite için. Ama dediğim gibi rafa kalkan projelerden biri oldu benim için.

Aynı ürün, farklı etiket.

Azot jeneratörü kısmını yerli üreten de var. Genelde azot jeneratörü kısmını yerli üretim yapan ve uluslararası çalışan yerli imalatçıdan alıyorlar. Kompresör, kurutucu, tanklar, filtreleri ekleyip sistemi kuruyorlar.