ULTRASONİC CLEANER

Başlatan Melih1802, 21 Haziran 2023, 17:36:42

Mucit23

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 24 Haziran 2023, 09:57:37Bisey soracağım kartları neden temizleme ihtiyacı duyuyorsunuz ? Yüksek frekans ile mi çalışıyor? Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama ben özellikle alkol ile reçiyeni eritip karta sıkıyorum.
Yüzeyinde cam gibi bir tabaka oluşturuyor. 1000mohm direnci var.

Özellikle de temizleniyorum ki nem ve sudan etkilenmesin.

Sizin temizleme yapmakdaki amacınız reçineyi kaldırmak mi ? Yoksa kır toz vs için mi ?

Yada temiz görünsün mu ?

Bu konuda en çok ben sıkıntı çekiyor olabilirim. 48-100 pinli LQFP SMD çipler arasında kalan lehim kalıntıları bacaklar arasında rezitif bir etki yaratıp işlemcinin kendi kendine resetlenmesine veya saçma sapan çalışmasına neden olabiliyor. Bu ultrasonik temizleyiciler benimde ilgi alanımda. Özellikle işlemci bacakları arasındaki lehim kalıntılarını temizlemek için selülozik tiner + Diş fırçası yardımıyla defalarca fırçalıyorum. Ama istediğim temizliğe ulaşamıyorum.

Melih1802

Üretim veya bir tamir sonrası kartı temizlemeye özen gösteririm. Fakat krem lehim ile yeniden yaptığım lehim tazeleme sonrası istediğim gibi kalıntıları temizleyemiyorum.
Bunların yanı sıra bazı yerlerde temizlik iş kalitesi için gerekli;
SMD malzeme altında birikmeler,
Krem pasta ile lehim tazelenmesi,
Üretim sonrası,
SMPS devre temizliği.

Mr.Thinking

Ben dar aralıkları selülozik tiner ile temizleyebilmek için ince gövdeli bir fırça aldım. Çok pahalıydı ve set halinde aldım. Ama fırçalar 2 gün içinde hem çok saçaklandı hem de gövdesinden ayrıldı. O paraya değmedi yani.
Önerebileceğiniz bir satın alma linki var mı bu fırça ile ilgili.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Mr.Thinking - 24 Haziran 2023, 15:48:29Ben dar aralıkları selülozik tiner ile temizleyebilmek için ince gövdeli bir fırça aldım. Çok pahalıydı ve set halinde aldım. Ama fırçalar 2 gün içinde hem çok saçaklandı hem de gövdesinden ayrıldı. O paraya değmedi yani.
Önerebileceğiniz bir satın alma linki var mı bu fırça ile ilgili.

Fırçayı tam yarisindan makas yada yankeski ile kesin. Hem sert olacak daha iyi iş çıkaracak hemde sacaklanma olmayacaktır.

Melih1802

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 24 Haziran 2023, 17:33:38Fırçayı tam yarisindan makas yada yankeski ile kesin. Hem sert olacak daha iyi iş çıkaracak hemde sacaklanma olmayacaktır.

Ben makas ile değilde şarjlı saç traş makinesi ile kesiyorum, Çok daha düzgün kesiliyor.

kudretuzuner

Merhaba, konuyu bir süredir takip etmekteyim. Öncelikle sonic cihazında saf su kullanınız. Arkadaşların da yazdığı gibi her yapışan ve kirleten  yer her malzeme ile temizlenmez. Ben montaj yaptığım test kartlarımı TAKİLON soğuk tamir akrilik likiti ile siliyorum. Bu malzemenin monomer formda tozu da var. Çok sağlıklı dolgu malzemesi olarak da kullanılır. Daha geniş bilgi arzu edilirse yazabilirim. Likit çok tesirli bir çözücüdür solunmamasında fayda fayda vardır.

https://www.trendyol.com/ankaflex/integra-soguk-tamir-likiti-dis-hekimligi-fakultesi-ogrencileri-ve-tamir-isleri-icin-250-ml-likit-p-164804877
https://www.depodis.com/takilon-soguk-akrilik-takim-500-gr-toz-250-ml-likit
https://www.youtube.com/watch?v=QMQCwFf3Ygs
Amatör

Epsilon

@kudretuzuner

Hocam son linkteki,videoda görülen o temizliğe nasıl ulaştığınızı daha detaylı anlatabilirmisiniz?

Ayrıca bu malzemeninin toz ve sıvı halini dişçilikle ilgisi olmayan kişilerde satın alabilirmi? Çünkü bazı malzemeleri doğal olarak dişçilikle ilgisi olmayanlara satmıyorlar.

Sizin sektörünüzde elektronikte'de kullandığınız malzemeler,kimyasallar varmıdır?
Örneğin özellikle silikon bazlı yapıştırıcı sökmekte kullandığınız kuvvetli sökücüler varmıdır?

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Epsilon - 25 Haziran 2023, 09:11:36@kudretuzuner

Hocam son linkteki,videoda görülen o temizliğe nasıl ulaştığınızı daha detaylı anlatabilirmisiniz?

Ayrıca bu malzemeninin toz ve sıvı halini dişçilikle ilgisi olmayan kişilerde satın alabilirmi? Çünkü bazı malzemeleri doğal olarak dişçilikle ilgisi olmayanlara satmıyorlar.

Sizin sektörünüzde elektronikte'de kullandığınız malzemeler,kimyasallar varmıdır?
Örneğin özellikle silikon bazlı yapıştırıcı sökmekte kullandığınız kuvvetli sökücüler varmıdır?

Merhaba,
Profesyonelce kart temizliği yapmıyorum. Kart bitirdikten sonra diş fırçası ile az miktar bir likit ile siliyorum. Tertemiz oluyor. Ama çok dikkatli kullanılması gerekiyor ben açık havada(ortamda) çok hızlı bir şekilde yapıyorum. Kapalı ortamda bana baş dönmesi yapıyor. Bu malzeme bio uyumludur. Yani tozu ve likiti karıştırıp macun haline geldikten sonra hava sıcaklığına göre 3-10 dakikada kemik gibi olur. Cila tutar ve de kırılan veya çatlayan damak tamirlerinde kullanılır. Her türlü plastiğe tutunabilir (pis su borularının plastiği hariç ) özellikle pleksiglas ile kimyasal bileşik yapar.100 derece kaynar suya dahi dayanıklıdır. Sertleşirken ısı açığa çıkarır. Malzeme saklamak veya gömmek için kullanabilirsiniz. Asla sökemezsiniz ancak kırarak veya keserek çıkarabilirsiniz. Kullandığım diğer ekipmanlar tabii eskimiş el aletlerim elektronik için çok kullanışlı. Frezler, matkaplar, elmas uçlar, elmas separeler ve de tabii el motorları. Ben Proxxon kullanıyorum. Devresini LM338K ile yapmıştım. işimi görüyor. Silikon sökücü bilmiyorum daha doğrusu bizim sektörde yok ama ölçü ve kalıp almak için silikon kullanıyoruz. Özetle Sıradan bir diş deposuna veya internetten sipariş vererek istediğiniz malzemeyi alabilirsiniz( tıbbi ilaçlar hariç)Zira diş teknisyeni arkadaşlar da buradan alış veriş yaparlar. Linkleri vermiştim ilave ettiklerim de aşağıdadır. Yine sormak istediğiniz şeyler olursa bilgim dahilinde yanıtlarım.
https://www.youtube.com/watch?v=jlBUIi8-Pc4

Amatör

Epsilon

Yani bu malzemenin sıvısı PCB yi çok iyi temizliyor
Tozu ile karıştırıp protezleri yapıştırmakta kullanılıyor
Damağa dokunmasında'da bir sakınca yok
Hocam bilgiler için çok teşekkürler.

kudretuzuner

Merhaba, "damağa dokunması" derken hamur haline getirilen karışım sertleşip likit kokusu kaybolunca, evet, bio bir malzeme oluyor. Likit de gayet güzel bir çözücü bir likittir. Yalnız pleksiglası eritemiyor. Pleksiyi kloformda eritebilirsiniz. Bu arada kart üzerindeki malzemelerin değerlerini yazan yazıları da silebilir dikkatli olmak gerekir.
Amatör

Okan AKÇA

Kurtel lehimde pcb temizleme ürünü var. Kullanmadım ama dizgi iler kullanıyor.

Z80

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 25 Haziran 2023, 17:03:00Merhaba, "damağa dokunması" derken hamur haline getirilen karışım sertleşip likit kokusu kaybolunca, evet, bio bir malzeme oluyor. Likit de gayet güzel bir çözücü bir likittir. Yalnız pleksiglası eritemiyor. Pleksiyi kloformda eritebilirsiniz. Bu arada kart üzerindeki malzemelerin değerlerini yazan yazıları da silebilir dikkatli olmak gerekir.

Likit, likit nedir likit?

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Z80 - 25 Haziran 2023, 21:59:55Likit, likit nedir likit?
Merhaba, yukarıda yazdım link de verdim. Gözden kaçmış herhalde "Takilon tamir seti" polimer ve monomer beraber satılıyor.
 https://www.depodis.com/takilon-soguk-akrilik-takim-500-gr-toz-250-ml-likit
Amatör

ete

Likit nedir diye sorulmuş. SIVI anlamında kullanılmış akışkan madde demektir. Neden Sıvı yerine Likit kelimesini, kullanmışlar anlamak mümkün değil. Yabancı kelimelerin kullanılma alışkanlığı ile malzemeyi, farklı gösterme çabası olarak nitelendiriyorum.

En iyi pcb temizleyicilerden birisi de "Tri Klor Etilen dir". Kuru temizleyicilerin kullandığı solvent dir bu. Laboratuvar malzemesi satıcılarında litrelik olarak satılıyor. Dikkat edilmesi gereken husus bazı plastikleri eritmesidir. Çok kuvvetli çözücü olup hemen her türlü kiri çözer ve temizler.
Bu günlerde Oje çıkarıcı diye satılan Aseton türevi bir sıvı kullanıyorum. Koklayınca aseton kokuyor ana üzerinde Aseton yazmıyor. Adı Oje çıkarıcı. Bu sıvı da iyi sonuçlar veriyor.Hemen her yerde (Itriyatçılarda ve eczanelerde) bulunuyor temini kolay diye bunu tercih ediyorum.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

gevv

Alıntı yapılan: Z80 - 25 Haziran 2023, 21:59:55Likit, likit nedir likit?

Liquid

Türkçe ingilizcesi Likit

Türkçesi Sıvı

:)  :D

Bende likit derdim elmalı, kavunlu likit  :D