ULTRASONİC CLEANER

Başlatan Melih1802, 21 Haziran 2023, 17:36:42

Melih1802

Uzun bir süredir kart temizliği için ULTRASONİC CLEANER almayı düşünüyorum. Kuyumcu bir arkadaşım 2 cihaz getirdi fakat kart temizlemede başarılı bulmadım, muhtemelen beklentim yüksekti.

Cihazdan en büyük beklentim SMD malzeme ile PCB arasındaki toz, sıvı temasından kalan birikintiler, krem pasta kalıntıları, v.s.
Böyle bir cihaz kullanıyor musunuz? İyi ve kötü yanları nelerdir? Tecrübelerinizi alabilir miyim?

Olabilir mi bilmiyorum ama amaç PCB temizliği olunca aklıma hep kartı yatay değil' de dik pozisyonda temizleyebilecek kir kasa geliyor fakat hiç bir yerde görmedim.
Belki de uygun değil kestiremedim.

ilyas KAYA

Bende var bende kart temizlemek için almıştım ama kart temizliği yaptıktan sonra çok hızlı bir şekilde küf yapmaya beyaz beyaz korozyonlar oluşmaya başlıyor. Izopropil alkol ve hemde su ile denedim ama başarılı olamadım.

Saat ve takıları dişliler gibi içine fırça girmeyen malzemeleri güzel temizliyor. Hele saat kordonlari için harika 😁

Melih1802

Bu halde uygun seviyede basınçlı su püskürtme düşüneyim.

ilyas KAYA

Valla hocam bu zamana kadar denediklerim arasında en iyisi selilozik tiner. Karta dökuyorsunuz 10 sn kadar bekleyip fiber bezle silince pırıl pırıl oluyor. Tabi abs plastik olmaması lazım kartta.

mustafa_cmbz

daha önce hiç kullanmadım ama düşüncem içine konulan sıvının özelliği elektronik kart için farklı olabilir mi ? biz hep tiner ve alkol düşünüyoruz fırça temizliği için fakat başka kimyasallarda olabilirmi bu iş için diye aklıma geldi..

birde yine elektronik kart temizliği için kuyumcuların kullandığı cihazlar uygun olur mu acaba ? yani gücü vs yeterlimidir acaba ?

Melih1802

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 22 Haziran 2023, 11:44:50daha önce hiç kullanmadım ama düşüncem içine konulan sıvının özelliği elektronik kart için farklı olabilir mi ? biz hep tiner ve alkol düşünüyoruz fırça temizliği için fakat başka kimyasallarda olabilirmi bu iş için diye aklıma geldi..

birde yine elektronik kart temizliği için kuyumcuların kullandığı cihazlar uygun olur mu acaba ? yani gücü vs yeterlimidir acaba ?

Evet, sıvı bu işe özel olmalı.

FullMetal

Elektronik kartları ultrasonik temizleyiciyle temizlemek için özel temizleyici sıvılar var. Kart temizleme spreyi  ararken rastladım. Aynı markanın ultrasonik temizleme için ürünleride vardı. Marka ismini hatırlamıyorum.

serdararikan

Saf aseton en güzeli

0M42

Cihazınızın ısıtma özelliği var mı?

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: 0M42 - 23 Haziran 2023, 15:05:03Cihazınızın ısıtma özelliği var mı?

Isınıyor ama bence bu ısıtma titresimden kaynaklı yani mikrodalgadan kaynaklı. Rezistans olduğunu düşünmuyorum

0M42

Bazı cihazlarda ısıtma özelliği var 70 dereceye kadar ayarlayabiliyorsunuz bu şekilde çok daha yüksek verim alabilirsiniz. Isıtma özelliği yoksa da küçük bir rezistans ve kontrolcü ile yapılabilir tavsiye ederim.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 22 Haziran 2023, 11:44:50daha önce hiç kullanmadım ama düşüncem içine konulan sıvının özelliği elektronik kart için farklı olabilir mi ? biz hep tiner ve alkol düşünüyoruz fırça temizliği için fakat başka kimyasallarda olabilirmi bu iş için diye aklıma geldi..

Mesela ben sürekli würth ten alış veriş yaparım. Bir çok çeşit her iş için spreyleri var. Bu konuyu çok sordum: Hangi spreyiniz kartı temizler diye; Bana bir sürü çeşit sprey getirdiler ama çoğu işe yaramadı. Kart üzerinde kendileri beyaz leke bıraktılar.
Her pisliğin veya lekenin ne ile oluştuğu önemli.
Örneğin masamda çay içtiğimde bardağı koyduğum yerlerde zamanla sarı çay lekeleri oluşur. Bunu selülozik tiner kesinlikle çıkarmıyor. Çıkaran ise sadece su.
Yağ lekelerini ise su ile çıkaramazsınız ama yağ çözücü anında çıkarıyor. Çay lekesini de çıkarıyor.
Ama yağ çözücü çamurlu yağmur suyu kalıntılarını tek başına çıkaramıyor.
Anlatmak istediğim, lekenin çeşidine göre kullanılan malzeme değişiyor. Biraz kimya bilmek gerek. Kimyayı bildikten sonra ultrasonic temizleyici yardımcı olacaktır.
Ben çoğu zaman uygun sıvı ve tazyikli su altında temizliyorum mis gibi oluyor. Ama bunu da önce basınçlı hava ile kurutmak ve güneş altında ısıtmak gerekiyor. Su buharlaştıktan sonra kireç lekeleri kalabiliyor. Onun çözümünü bulamadım. Hatta iyi kurutmadığımda, bu kireçlenme buton olan devrelerde, bazen kontak arızası olarak bana geri dönebiliyor.
ego=1/Knowledge

ilyas KAYA

Bisey soracağım kartları neden temizleme ihtiyacı duyuyorsunuz ? Yüksek frekans ile mi çalışıyor? Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama ben özellikle alkol ile reçiyeni eritip karta sıkıyorum.
Yüzeyinde cam gibi bir tabaka oluşturuyor. 1000mohm direnci var.

Özellikle de temizleniyorum ki nem ve sudan etkilenmesin.

Sizin temizleme yapmakdaki amacınız reçineyi kaldırmak mi ? Yoksa kır toz vs için mi ?

Yada temiz görünsün mu ?

fide

Bir arkadaş zamanında "hanım evde yokken bulaşık makinesinde yıkıyorum" demişti. Bu iş için müstakil bulaşık makinesi kullanılırsa neden olmasın. Bulaşık tabletlerinde güçlü çözücüler var. Organik artık olduktan sonra affetmiyor.
İş yeri için ikinci el bir bulaşık makinesi fevkalade iş görür diye düşünüyorum.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: ilyas KAYA - 24 Haziran 2023, 09:57:37Bisey soracağım kartları neden temizleme ihtiyacı duyuyorsunuz ? Yüksek frekans ile mi çalışıyor? Ben mi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama ben özellikle alkol ile reçiyeni eritip karta sıkıyorum.
Yüzeyinde cam gibi bir tabaka oluşturuyor. 1000mohm direnci var.

Özellikle de temizleniyorum ki nem ve sudan etkilenmesin.

Sizin temizleme yapmakdaki amacınız reçineyi kaldırmak mi ? Yoksa kır toz vs için mi ?

Yada temiz görünsün mu ?
Mesela çalıştığım kurumlar olan otellerde, beach partilerde kum içinde kullanılan elektronik müzik çalar ve dj ekipmanları var. Üzerlerinde de bir sürü fader var.

Bu faderları içine kaçan kumlardan, şaraptan viskiden temizlemek gerekiyor. Hepsi ayyaş geziyor bu faderların :)
Bunları herhangi bir sprey ile temizlemeye kalkarsanız faderın kolay kayma özelliği kayboluyor. Devreleri uygun şekilde ayırdıktan sonra basınçlı su altında yıkamak gerekiyor ki içindeki kayma hissi yaratan maddeyi etkilemiyor. vs.vs.
Yani temizlik ve yıkama gerekiyor. Sadece elektronik devre olarak düşünmemek gerek.

ego=1/Knowledge